Çay Ağacı Yağı Nedir Faydaları Nelerdir

81
çay ağacı yağı nedir faydaları nelerdir
çay ağacı yağı nedir faydaları nelerdir

Doğanın sunduğu şifalı bitkilerden olan çay ağacından elde edilen çay ağacı yağı; özellikle son yıllarda alternatif ve doğal bakım arayanlar için mucizevi özellikte bir yağdır. Antibakteriyel ve mikrop öldürücü etkisi ile öne çıkan çay ağacı özellikle Avustralya’da çok sık kullanılan bakım yağı çeşitlerindendir.

Çay Ağacı Nedir

Avustralya’da yetişen bir ağaç türü olan çay ağacının boyu yaklaşık 2 metreye kadar çıkabilmektedir. Çay ağacı yağının 2. Dünya Savaşı sonrasında Avrupa kıtasında da kullanımı yaygınlaşmaya başlıyorı. Uzun boylu bir ağaç olan çay ağacının ismi ise Kaptan Cook’a dayanmaktadır. Yeni İzlanda keşfi sırasında yapraklarından çay demleyen keşif tayfası, bu çay yapraklarının iyileştirici özelliklerini fark eder ve Melaleu Alternifolia ismi olana ağaca çay ağacı ismi verilir.

Cilt Kararmasına Doğal Çözüm

İyileştirici, temizleyici etkileri olan çay ağacı yağı son yıllarda cilt bakımı ürünlerinde de sıklıkla kullanılıyor. Özellikle yüz yıkama jelleri çay ağacı özleri içerdiğini belirterek daha etkili ve sağlıklı cilt temizliği vaat ediyor. Peki çağ ağacı yağı faydaları nelerdir neye iyi gelir gelin şimdi biraz daha yakında bakalım;

Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir

çay ağacı yağı faydaları nelerdir
çay ağacı yağı faydaları nelerdir

Cilt İçin: Antibakteriyel etkisi ile özellikle cilt egzamaları, sivilce ve akne gibi gibi cilt sorunlarının geçmesine fayda sağlayan çay ağacı yağı; cilt yaraları, saç ve saç derisi bakımı, saç derisinde oluşan egzama ve kepek gibi saç derisi sorunlarının geçmesine de yardımcı oluyor.

Siğil Neden Çıkar Nasıl Tedavi Edilir

Sivilce ve Akne; Çay ağacı yağı içerdiği temizleyici özler sayesinde ciltteki akne ve sivilcelerin geçmesini sağlar. Cildinizde bulunan akne ve sivilcenin üzerine 1 ya da 2 damla çay ağacı yağı damlatarak cilde yedirin. Çay ağacı yağı cildin yağ dengesini azaltıp aknenin sönmesini sağlayacağı gibi yeni akne oluşumunu da engelleyecektir. Çay ağacı yağı daha önce çıkmış ve iz bırakmış akne izini geçirmek için de kullanılır.

çay ağacı yağı faydaları
çay ağacı yağı faydaları

Solunum Yollarını Açar; Üst solunum yolları rahatsızlığında burun tıkanıklığı en sık yaşadığımız rahatsızlıktır. Burun tıkanıklığı rahat nefes almayı engeller ve kişi solunum güçlüğü çeker. Soğuk algınlığı, nezle, öksürük gibi nedenlerden dolayı üst solunum yolları tıkanıklığı yaşanıyorsa çay ağacı yağı en iyi nefes açıcılardan birisidir.

Üst solunum yollarını açmak için; Derin bir kapta kaynatılmış suyun içine 1 damla çay ağacı yağı damlatılır. Baş bölgesini kabın içine doğru eğerek çay ağacının yaydığı nefes açıcı koku solunur. Etkiyi daha da arttırmak için başın üzerine bir havlu örterek çadır etkisi yaratılabillir. Bu işlemin çok uzun yapılmasına gerek yoktur. Yaklaşık 5 dakika yeterlidir.

Kepeğe Karşı; En sık görülen saç derisi sorunlarından birisi de kepektir. Kepeğe karşı olan şampuanlar kimyasal içerdiği için etkileri de tam olmayabilir. Saç derisindeki kepek ve egzama gibi cilt sorunlarını azaltmak için çay ağacı yağı en faydalı yağlardan birisidir. Kepeğe karşı çay ağacı yağı kullanmak için, kullandığınız şampuanın içine 10 ml çay ağacı yağı eklenir ve iyice karıştırılır. Daha sonra günlük rutinde kullandığınız şekilde çay ağacı eklediğiniz şampuan ile saçlar yıkanır. Etkisini birkaç hafta içinde gösterecektir.

Kepek Nedir Neden Oluşur Nasıl Geçer

Çıban ve Siğil; Zaman zaman deri üzerinde enfeksiyon nedeniyle çıban ya da siğil çıkmaktadır. Çıban ve siğilin geçmesi için çay ağacı yağı oldukça ekilidir. Çıban ya da siğil çıkan bölgeye bir damla çay ağacı damlatılır ve yağın emilmesi beklenir.

Uçuk; Dudak bölgesinde çıkan uçuğu geçirmek için de çay ağacı yağı etkilidir. Çay ağacı yağı antibakteriyel özelliği ile uçuklu bölgedeki virüsün yok edilmesini sağlar ve uçuğu geçirir.

Ayak Mantarı; Nemli ayakkabı ya da terlikleri uzun süre giymek ayak mantarına neden olur. Ayak mantarı, kaşıntı, pul pul dökülme gibi belirtiler gösterir. Bazı ayak mantarları kısa sürede geçerken bazı ayak mantarları kısa sürede geçmez. Çay ağacının antibakteriyel özelliği ayak mantarının kısa sürede geçmesine yardımcı olacaktır. Ayak mantarı olan ayakların parmak aralarına birkaç damla çay ağacı yağı damlatın ve bir streç film ile sarın. Gece yatmadan önce bu işlemi yaparsanız, çay ağacı yağı etkisini arttıracaktır. Çay ağacı yağı; mantara neden olan virüslerin yok olmasına yardımcı olurken, ayakların da yumuşamasını sağlayacaktır.

Evi Temizlemek İçin; Evdeki parke ya da taşları silerken çay ağacından da faydalanabilirsiniz. Sadece su ve birkaç damla çay ağacı yağı evdeki parke ve taşların dezenfekte olmasını sağlayacaktır.

Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır

Çay ağacı yağı, cilt bakımı ve temizliğinde rahatlıkla kullanılabilir. Çağ ağacı yağı kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise; çay ağacı yağı oral yani ağız yolu ile kullanılmamalı. Cilt yüzeyine birkaç damla pamuk yardımı ya da temiz parmak yardımı ile uygulanabilir. Ayrıca solunumu açmak için su içine damlatılarak kokusu solunabilir.

Eşek Sütü Sabunu Faydaları

Çay Ağacı Yağı Sabunu

çay ağacı yağı sabunu
çay ağacı yağı sabunu

Günümüzde cilt bakım ürünleri doğanın şifalı bitkilerinden oldukça sık yararlanmaktadır. Çay ağacı sabunu da bunlardan birisidir. Çay ağacı yağı içeren yıkama jeli ya da yüz yıkama köpüğü de cilt temizliğinde kullanılan diğer cilt bakım ürünlerindendir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA