Çemen Otunun Faydaları

çemen otunun faydaları
çemen otunun faydaları

Balgam sökücü etkisiyle bilinen çemen otunun faydaları sadece bununla sınırlı değildir. Göğüs ağrılarını hafifleten ve anne sütünü arttıran çemen otu en şifalı bitkilerin başında gelir. Bu yazımızda çemen otu nedir, çemen otunun faydaları nelerdir ve çemen otunun günlük yaşamımızda sağladığı faydalar hakkında bilgileri bulabileceksiniz.

Çemen deyince belki de akıllara ilk gelen kahvaltılık sos ya da pastırma olsa da çemen aslında bir ot çeşididir. Çemen otu ülkemizin iklim şartlarında yetişebilen bir ottur.

Çemen Otu Nedir

çemen otu nedir
çemen otu nedir

Baklagiller ailesinden gelen çemen otu bitkisi yaklaşık 100 cm’ye kadar uzayabilir. Sulak alanlarda daha rahat yetişen çemen otunun çiçekleri beyaz renktedir. Çemen otu ülkemizde sıkça tüketilen bir ot çeşidi olmakla birlikte, Avrupa ve Güney Asya ülkelerinde de sıklıkla kullanılır. Özellikle Güney Asya ülkelerinde cinsel gücü arttırıcı etkisi yüzünden tüketilen çemen otu, ülkemizde ise daha çok pastırma yapımında ve baharat olarak tüketimi tercih edilir. Çemen otunun kullanım alanlarından birisi de yapraklarının salatalarda ve yemeklerde kullanılmasıdır. Tek başına acımsı bir tadı olan çemen otu genellikle farklı baharatlarla karıştırılarak çeşni olarak da tüketilir.

Çemen Otunun Faydaları Nelerdir

çemen otunun faydaları nelerdir
çemen otunun faydaları nelerdir

Çemen otunun sağlık için olan faydaları içerdiği vitamin ve minerallerden gelir. Çemen otunda kalsiyum, C vitamini, demir, fosfor, tiamin ve niasin gibi faydalı mineral ve vitaminler içerir. Çemen otu tohumunda diosgenin, gitogenin, yamogenin ve tigogenin gibi faydalı bileşenler bulunur.

Çemen Otu Öksürüğü Keser ve Balgam Söktürücüdür; Kış aylarında soğuk algınlığı ile oluşan öksürüğün kesilmesi için şifalı bitki kaynaklarından biri de çemen otudur. Çemen otu içeriğinde bulunan musila hem boğaz ağrısını hem de öksürüğün kesilmesini sağlar. Musila maddesinin bir diğer olumlu etkisi de balgam söktürücü etkisi olmasıdır.

Sindirim Sistemi; Çimen tek başına tüketildiğinde acı bir tada sahiptir. Bilindiği üzere acı tadı olan baharatların sindirim sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır. Çemen otu sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur, kabızlık ve şişkinlik gibi rahatsızlıkların azalmasını sağlar.

Çemen Otu İltihap Gidericidir; Çemen otunda bulunan bileşenler Antienflamatuar etkisi gösterir ve vücuttaki iltihabın dışarı atılmasını sağlar. Mide ve sindirim sisteminde oluşan iltihabın atılması için çemen otu olumlu etki gösterir. Çemen otunun mide ve sindirim sisteminde oluşan yaralardan kaynaklanan iltihapların geçmesini ve yaraların da iyileşmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Kanserle Savaşır; Çağımızda pek çok sebepten dolayı farklı kanser türleri meydana gelmektedir. Kanserden korunmak için doğru ve sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Bol antioksidan içeren besinlerin tüketimi kanserli hücrelerin oluşum riskini azaltır. Bu besinlerden birisi de çemen otudur. Bol antioksidan almak için çemen otu yaprakları salata ve çorbalarda kullanılabilir. Çemen otu tohumundan elde edilen çeşniler yemeklerle birlikte tüketilebilir.

Saç Bakımı; Saç tellerinin güçlenmesi ve dökülmelerin önlenmesi için kimyasal bakım ürünleri tercih edilirken, uzun vadede fayda sağlayamayan bu ürünlerin yerini bitkisel tedaviler almıştır. Çemen otu, su içinde kaynatılarak elde edilen çemen ot suyu saç diplerine ve saç uçlarına sürülerek saçların daha güçlü olmasını sağlar ve saç dökülmelerini önler.

İştah Açıcıdır; Çemen otu doğal bir acıdır ve acıya etkisini veren saponin bileşenleri çemen otunda da bulunur ve bu madde iştah açar.

Cinsel Gücü Arttırır; Doğal afrodizyak olan çemen otu eski çağlardan beri özellikle Güney Asya ülkelerinde cinsel gücü arttırıcı olarak kullanılır. Cinsel gücü arttırmak için günde 2 bardak çemen otu çayı içilmesi yeterli olacaktır.

Çemen Otunun Diğer Faydaları

  • Çıban ve yaraların iyileşmesini sağlar.
  • Kan şekerini dengeler.
  • Anne sütünün artmasına yardımcı olur.
  • Adet kanamalarını düzenler.
  • Vücudu güçlendirir.
  • Sivilce ve aknelerin geçmesin sağlar.
Siyez Unu Nedir, Siyez Unu Faydaları Nelerdir
Kudret Narı Faydaları Nasıl Kullanılır Kudret Narı Macunu
Arı Sütü Polen Arı Sütü Faydaları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA