Çikolata Hangi Hormonu Harekete Geçirir, Çikolatanın Faydaları

çikolatanın faydaları
çikolatanın faydaları

Çikolata

Özellikle kadınların ve çocukların bayılarak tükettiği tatlı bir kaçamaktır çikolata. Protein, potasyum, demir ve karbonhidrat açısından oldukça zengin bir besin deposu olan çikolatanın bilinenin aksine sağlık açısından da pek çok yararı olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konulmuştur. Gelin şimdi hep birlikte çikolata nedir, çikolata hangi hormonu harekete geçirir, çikolata hangi hastalıklara iyi gelir, çikolatanın faydaları ve çikolatanın zararları gibi konular hakkında bilgi edinerek çikolatayı daha yakından tanıyalım.

Çikolata Nedir? Nasıl Elde Edilir?

çikolata nasıl elde edilir
çikolata nasıl elde edilir

Çikolata nedir? Nasıl elde edilir? Çikolatanın ana maddesi kakaodur. Kakao bitkisi ikiçenekliler sınıfında yer alan ebegümecigiller familyasına ait bir bitkidir. Kakao ağacının boyu 4 ila 15 metre arasında değişen uzunluklarda görülebilmektedir. Dünya üzerinde en büyük üretici ülke % 40’ lık pazar payı ile Fildişi Sahilleri’dir. Kakao, And Dağları bölgesinde ve Amazon ve Orinoco Irmakları çevresinde yetişmektedir. Kakao ağacı yağmur alan ve ılıman iklimleri seven bir bitkidir. Çikolata nasıl elde edilir sorusunun cevabını verecek olursak; öncelikle acımsı bir tadı olan kakao çekirdekleri ağaçtan toplanır ve mayalandırma işlemi yapılır. Mayalama işleminin ardından kakao tohumlarının acımsı olan tadı giderilmiş olur. Kurutulma işleminin ardından kakao tohumları kavrulur ve un haline getirilerek kakao yağı çıkarılır. Ardından tekrar öğütme işlemi yapılır. İkinci öğütmenin ardından kakao tozu elde edilmiş olur. Tüm bu işlemlerin ardından elde edilen kakao tozuna süt ve şekerin eklenmesi ile çikolata elde edilmiş olur.

Çikolatanın Besin Değeri

Çikolata kalori değeri oldukça yüksektir. Çikolatanın besin değerini inceleyecek olursak vitamin ve mineraller bakımından zengin olduğunu görebiliriz. Çikolatanın 100 gramında 528 kalori, 57 gr karbonhidrat, 3.5 gr lif, 4 gr protein, 35 gr yağ, 270 mg potasyum, 95 mg kalsiyum, 1.5 mg demir ve A, K, E vitaminleri bulunmaktadır.

Çikolata Hangi Hormonu Harekete Geçirir

Çikolatanın adının duyulması, kendisinin görülmesi, hatta çikolatanın kokusunun bile insanlar üzerinde pozitif etkiler bıraktığı bilinen bir gerçektir. Çikolatanın tüketilmesi de insanlarda mutluluk ve haz veren endorfin adı verilen hormonun salgılanmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca çikolata doğal afrodizyak etkisi yaratarak cinsel istek hormonlarının uyarılmasını da sağlamaktadır.

Çikolatanın Faydaları

Genelde çikolatanın zararlı olduğu insanlar tarafından dile getirilmektedir. Halbuki çikolata doğru bir şekilde tüketildiğinde insan vücuduna pek çok fayda sağlamaktadır. Kakao tozu ve kakao yağı en yararlı besinler arasında yer almaktadır. Ana maddesi kakao olan çikolata içeriğinde vücut için yaralı yağ, azot, lif ve birçok yararlı mineral bulunmaktadır. Çikolatanın faydaları;

 • Çikolatanın beyin ve sinir sistemine faydası: Çikolatanın içinde yer alan flovanol etken maddesi beyne daha fazla oksijen gitmesini sağlayarak beyin işleyişini geliştirir. Çikolata beyne giden damarların daha iyi çalışmasını sağlar. Damar tıkanıklığını ve beyin kanamasını engelleyici özelliklerinin olması çikolatanın beyin ve sinir sistemine faydası bakımından oldukça önemlidir. Ayrıca çikolata sağlıklı zihin faaliyetleri için gerek duyulan enerjiyi sağlamaktadır.
 • Çikolatanın damar sağlığına faydası: Yapılan araştırmalar sonucunda kakaonun damar ve kalp sağlığına önemli katkılar sunduğu ispatlanmıştır. Çikolatanın damar sağlığına faydası olarak damar tıkanıklığını önlediği, kan akışını desteklediği ve kalp krizi riskini azalttığı bilinmektedir. Ayrıca çikolata kötü kolesterol seviyesinin düşürülmesini sağlayarak da kalp sağlığını desteklemektedir.
 • Çikolatanın strese faydası: Herkes tarafından bilinen bir gerçek de çikolatanın strese faydası olduğudur. Sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri olan çikolatanın kötü düşünceleri ortadan kaldırdığı ver insanları mutlu ettiği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur. Çikolata içeriğindeki kakaonun içindeki sakinleştirici, rahatlatıcı bileşenler stresi ve gerginliğin azalmasına yardımcı olmaktadır.
 • Çikolatanın tansiyona faydası: Çikolatanın uygun miktarlarda tüketilmesi ile kandaki nitrik asit seviyesi artar. Nitrik asit kanın pıhtılaşmasına engel olurken, kan basıncının ideal seviyelerde olmasına yardım eder. Çikolata sayesinde vücutta uygun kan basıncı sağlanarak çikolatanın tansiyona faydası büyük oranda gerçekleşmiş olur.
 • Çikolatanın cilt sağlığına faydası: Dünya üzerinde çikolatanın mutluluk hormonu salgıladığı gerçeği çok iyi bilinmektedir. Bilinene diğer bir gerçek ise çikolatanın cilt sağlığına faydasıdır. Öyle ki krem, losyon gibi kozmetik ürünlerde veya bitkisel cilt maskelerinde kakaodan yararlanılmakta ve olumlu sonuçlar alınmaktadır.
 • Çikolatanın görme işlevine faydası: Laboratuvar ortamında yapılan araştırmalar sonucunda çikolatanın görme işlevine faydasının olduğu görülmüştür. Kakao içeriğinde bulunan flavanoitlerin beyne giden damarlardaki kanın akışını hızlandırdığı ve beyne sağlıklı bir şekilde kan akışının gerçekleşmesi ile çikolatanın görme yeteneklerini geliştirdiği ispatlanmıştır.
 • Çikolatanın kan şekerine faydası: Şekersiz ve bitter olan çikolatanın kan şekerine faydası olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir. Bitter çikolata içindeki kafein, doğal bir uyaran görevi görerek safra salgısı ile insülinin uyarılmasına yardımcı olmakta ve kan şekeri seviyesini nötrlemektedir.
 • Çikolatanın diğer faydaları: Çikolatanın diğer faydalarını sıralayacak olursak,

Vücut için gerekli olan enerjiyi sağlar.

Kemik gelişimi için gerekli olan kalsiyumu sağlar,

İshale iyi gelir,

Kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller,

İçerdiği magnezyum sayesinde sindirim sorunlarına iyi gelir, İçerdiği potasyum sayesinde kan basıncına iyi gelir,

İçerdiği bakır sayesinde dezenfektan ve antiseptik özellikler gösterir,

Kolesterolü dengeler,

Tokluk hissi yaratır,

Yüksek antioksidan içeriği ile bağışıklığı destekler,

Zihinde uyanıklık ve hafızada berraklık sağlar,

Bağırsakların düzenli çalışmasını destekler,

Böbreklerde görülen taş ve kum gibi oluşumları engeller,

İdrar söktürücüdür,

Vücuttaki asit seviyesini dengeler.

Çikolata Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Çikolatanın insan sağlığına sanılanın aksine birçok olumlu katkıları vardır. Şimdi de çikolata hangi hastalıklara iyi gelir sorusunun cevabını gelin hep birlikte görelim;

 • Kalp – damar hastalıklarına iyi gelir.
 • Böbrek işleyişini geliştirir.
 • Kas sağlığına iyi gelir.
 • Psikolojik hastalıklara fayda sağlar.
 • Çikolata bağırsaklara iyi gelir.
 • Çikolata zihin fonksiyonlarına iyi gelir.
 • Çikolata cilt sağlığına katkı sağlar.
 • Göz kusurlarını giderir ve görme yeteneğini geliştirir.
 • Kolesterole iyi gelir.
 • Öksürük ve boğaz ağrısına iyi gelir.
 • İdrar söktürücüdür.
 • Kemik hastalıklarına iyi gelir.

Çikolatanın Zararları

Aşırı miktarda tüketilen çikolatanın zararları olabilir. Her besinde olduğu gibi çikolatayı tüketirken de ölçüsünü iyi ayarlamak gerekir. Çikolatanın faydalarını en iyi şekilde görebilmek için şekersiz, bitter ve katkısız olan kaliteli üretilen çikolataların tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra aşırı tüketilen çikolata bir çok sağlık sorununa yol açabilir;

 • Yüksek kalorili bir besin olduğu için kilo alımına sebep olur.
 • Aşırı tüketilmesi diş sağlığını olumsuz etkiler.
 • Hassas cilt yapısına sahip olanlar dikkatli tüketmelidirler.
 • Özellikle bitter çikolatanın çok fazla tüketilmesi kan şekerini düşürebilir ve halsizliğe sebep olabilir.
 • Aşırı miktarda tüketilen çikolata baş ağrısı ve migren gibi sorunlara sebep olabilir.
 • Çok miktarda çikolata tüketmek sindirim sorunlarına yol açabilir, kabızlık oluşumunu tetikleyebilir.
 • Özellikle yağlı, şekerli ve sütlü çikolatanın obezite sorunu ve diyabeti olan kişiler tarafından tüketilmesi tavsiye edilmez.

Sağlık açısından pek çok faydası olan çikolatanın tüketiminde hem ölçüye hem de çikolatanın kalitesine ve yapısına dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle çocukların çikolata tüketimleri kontrol altında tutulmalıdır. Bunun yanında diyabet, migren, kalp sorunu olan kişilerin çikolata kullanımı hakkında detaylı bilgiyi doktorlarından almaları gerektiğini hatırlatmak isteriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA