Cilt Kanseri Nedir Çeşitleri Belirtileri Tedavisi

cilt kanseri nedir çeşitleri belirtileri tedavisi
cilt kanseri nedir çeşitleri belirtileri tedavisi

Cilt Kanseri Nedir

Cilt kanseri cildimizde yer alan hücrelerdeki anormal derecede görülen büyüme ya da değişimlerin genel adıdır. Diğer bir deyişle cilt kanseri; cilt hücrelerinin DNA yapısının deforme olması sonucunda kontrol edilemeyecek şekilde sayılarının artması ve şekillerinin büyümesi ile ortaya çıkan kitle oluşumudur. Zararlı ultra viyole ışınlarının neden olduğu bu kanser türü bazı durumlarda hiç güneş görmemiş bölgelerde de görülebilmektedir.

Cilt Kanseri Çeşitleri

Kanser çeşitleri arasında en yaygın olarak görülenlerden biri olan cilt kanserinin başlıca 3 çeşidi bulunmaktadır. Bunlar bazal hücreli karsinom, skuamoz hücreli karsinom ve melanom cilt kanseri olmak üzere 3 türe ayrılmaktadır.

Bazal Hücreli Karsinom
bazal hücreli karsinom
bazal hücreli karsinom

Cilt kanserinin bu türü genellikle boyun ve yüz bölgesi gibi güneş ışığına en çok maruz kalan bölgelerde görülmektedir. Mum görünümünde bir kabarıklık ve ten renginin kahverengi şeklinde değişmesi ile kendini belli eder.

Skuamoz Hücreli Karsinom
skuamoz hücreli karsinom
skuamoz hücreli karsinom

Skuamoz hücreli karsinom türündeki cilt kanseri ise genellikle yüz, kulak, el ve kol bölgelerinde görülmektedir. Skuamoz hücreli karsinom türünde olan cilt kanseri hücreleri koyu cilt tonu olan bireylerde genellikle güneş ışığı görmeyen bölgelerde de görülebilmektedir. Cilt yüzeyinde sert kabuksu görünüm ve kırmızımsı renkte pullu lezyonlar şeklinde kendini belli eder.

Melanom Cilt Kanseri
melanom cilt kanseri
melanom cilt kanseri

Melanom cilt kanseri türü ise kendini cilt üzerinde herhangi bir kızarıklık ya da döküntü gibi farklı bir şekilde belli etmez. Melanom hem erkek hem kadında ‘ben’ üzerinde görülen cilt kanseri türüdür. Melanom, güneş ışığına maruz kalınmamış bölgelerde de görülebilir. Bu kanser türü en sık erkeklerin yüz ve sırt bölgelerinde meydana gelirken kadınlarda ise daha çok baldır bölgesinde oluştuğu görülür. Melanom cilt kanseri bulguları ise koyu renk benekler, kahverengimsi lekeler, rengi ve büyüklüğü değişen cilt beni, ayak tabanı avuç içi ve parmak uçları gibi bölgelerde görülen koyu renkli lezyon oluşumları, ağız burun ve vajina içi mukoza rengindeki değişimlerdir.

Cilt Kanseri Belirtileri

 • Uzun süre iyileşmeyen yaralar
 • Deri üzerinde yeni oluşan lekeler
 • Var olan cilt lekelerinde renk değişimi ve büyüme
 • Leke üzerindeki pigmentlerin dağılması, leke dışına taşması
 • Cilt yüzeyinde kaşıntı, döküntü ve hassasiyet oluşması
 • Cilt beni üzerinde pullanma, şişlik, tümsekli görünüm ya da kanama görülmesi

Bunun gibi cilt yüzeyinde anormal belirtiler görüldüğünde hemen bir dermatologa gidilmesi gerekmektedir.

Cilt Kanseri Neden Olur

Cilt kanseri nedenleri araştırıldığında güneş ışığının ve solrayum ışınlarının önemli derecede etkili olduğu görülürken hiç güneş görmemiş bölgelerde de cilt kanseri hücrelerinin oluştuğu görülmektedir. Bu hatırlatma ile birlikte cilt kanseri nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Aşırı ve bilinçsiz bir şekilde güneş ışınlarına maruz kalmak
 • Uzun süre toksik maddelere maruz kalmak
 • Bağışıklık sistemini zayıflatan başka bir rahatsızlığın olması
 • Çocukluk döneminde geçirilen güneş yanığı öyküsü
 • Çok açık cilt rengine sahip olmak
 • Çok sayıda cilt benine sahip olmak
 • Anormal boyutlarda cilt benine sahip olmak
 • Aktinik keratoz adı verilen cilt lezyonlarının olması
 • Ailenizden birisinde yaşanan cilt kanseri öyküsü
 • Egzema ve akne tedavisi için uzun süre radyasyon almak
 • Arsenik gibi kimyasallara maruz kalmak

Cilt Kanseri Tanısı

Cilt kanseri tanısı uzman doktor muayenesinde sonra konulur. Doktor muayene eder ve ciltteki değişimleri inceler. Cilt kanseri tanısını koymak için gereken tetkiklerin yapılmasını isteyebilir. Cilt biyopsisi bunlardan biridir. Cilt üzerinden bir miktar doku örneği alarak incelenmesi gerekebilir. Laboratuar ortamında incelenen doku örneği kanserli olup olmadığı ya da kanserin hangi evresinde olduğu ortaya çıkar.

Cilt Kanseri Evreleri

Laboratuar ortamında incelenen doku örneğinde kanserli hücre tespit edildiyse doktorunuz kanserin evresini ortaya koyabilmek adına ek test ve tahliller isteyebilir. Bazal hücreli karsinom türünde cilt kanseri için alınan biyopsi örneği kanserin evresi hakkında bilgi verir ve ek testler gerekmez. Ancak skuamoz hücreli karsinom, melanom ya da daha seyrek görülen merkel türünde cilt kanseri tanısı konulmuş ise kanserin evresi ve yayılımı hakkında detaylı bilgi için ek test ve tetkikler isteyebilir. Bu ek testler ileri teknoloji görüntüleme testlerini ya da sentinel lenf nodu biyopsisi adı verilen tetkikleri kapsamaktadır. Kanser evreleri 1’den 4’e doğru numaralandırılarak ifade edilmektedir. Evre 1 küçük çaplı alanda ve yayılma olmadığını ifade eder. Evre 4 ise daha büyük çaplı alanda ve başka organlara da yayılmanın olduğunu ifade eder. Kanserin evresini bilmek cilt kanseri tedavisinin de ne şekilde yapılacağını belirlemek açısından çok önemlidir.

Cilt Kanseri Tedavisi

cilt kanseri tedavisi
cilt kanseri tedavisi

Cilt kanseri tedavisinde tek tip bir tedavi yöntemi yoktur. Hastanın yaşı, genel sağlık durumu, tümörün boyutu, kanser evresi, yayılma durumu gibi faktörler cilt kanseri tedavisinde belirleyici rol oynamaktadır.

Cilt kanseri tedavisinde amaç kanserli hücrenin bölgeden tamamen temizlenmesidir. Bu da genellikle ameliyat ile başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Cerrahi müdahalede hem yeterli derinlik açılarak kanserli hücrenin tamamen temizlenmesine hem de estetik açıdan herhangi bir sorun olmamasına ayrıca dikkat edilmektedir.

Bazal hücreli karsinom türünde olan cilt kanseri ise radyoterapi seansları ile de ameliyata gerek kalmadan başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Küçük tümörlerin tedavisinde tercih edilebilen bir diğer yöntem ise kriyocerrahidir. Bu yöntemde tümör üzerine sıvı nitrojen verilir ve anormal hücreler yok edilir. Böylece ölü hücreler bölgeden temizlenir.

Küretaj adı verilen bir başka cilt kanseri tedavisinde ise kanserli bölge kaşık şeklinde kürek ile oyulur ve tümörlü bölge kazılır. Elektrik akımı verilerek kanserli hücrenin yok edilmesi ve kanamanın durdurulması sağlanır.

Küçük çaplı cilt kanseri türlerinde özellikle yüzeysel bölgede görülüyorsa losyon ya da krem olarak uygulanabilen kemoterapi ilaçları da tercih edilebilmektedir. 

Cilt Kanseri Korunma Yolları

Cilt kanserinden korunmanın yolları;

 • Güneş ışınlarının en zararlı olduğu saatlerde özellikle yaz mevsiminde gün ortasında dışarıya çıkmayın.
 • 4 mevsim boyunca güneş koruma etkisi olan kremler kullanın. (Önerilen en az 15 SPF)
 • Güneş ışınlarından koruyucu kıyafetler giyin.
 • Cildinizi güneş ışınlarına karşı daha da korunmasız ve hassas hale getiren ilaçları bilin ve bu ilaçları kullanırken daha dikkatli olun.
 • Solaryumdan uzak durun. Zararlı UV ışınlarına mümkün olduğunca maruz kalmamaya çalışın.
 • Cildinizin ben haritasını çıkarın ve düzenli olarak takibini yapın. Cilt benleri üzerinde renk değişimi ya da fiziksel olarak büyüme söz konusu ise hemen uzman bir doktora danışın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA