Cilt Temizliği Nedir Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

cilt temizliği nedir,cilt bakımı nasıl yapılır
cilt temizliği nedir,cilt bakımı nasıl yapılır

Cilt Temizliği Nedir

Cilt temizliği nedir? Cilt esnekliğini, canlılığını ve gençliğini devam ettirmek için yapılan uygulamaların tümüne denir. Cildin yüzeyinde biriken ölü hücreleri temizlemek, cildi ferahlatmak ve yenilemek, kirden arındırmak, sivilcelerin oluşumunu engellemek amacıyla yapılan uygulamalardır.

Kadın olsun erkek olsun herkes için gerekli olan cilt bakımı günümüzde kişisel bakımın önemli bir parçası olmuştur. Dolayısıyla çağımızda güzellik ve bakımlı olmanın tanımı değişime uğramıştır. Artık cilt güzelliği olarak temiz, yumuşak ve parlak görünümlü bir cilt düşünülmektedir. Cilt temizliği ve bakımının, sağlıklı bir ciltte olması gereken canlı görünümü muhafaza etmek amacıyla belirli periyotlar arasında uygulanması gerekmektedir. Cilt yapısına uygun olan bakımları doğru ve tekniğine uygun bir şekilde uygulamak daha da önem arz etmektedir.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

cilt bakımı nasıl yapılır
cilt bakımı nasıl yapılır

Cilt bakımının nasıl ve ne şekilde yapılacağı çok önemlidir. Cilt temizliği ve bakımının önemli bir bölümü evde yapılan bakımlardır. Özellikle evde rahat bir ortamda ve doğal malzemeler ile yapılan bakımlar, maskeler ve kürler ekonomik açıdan da birçok rahatlık sağladığı düşünülürse günümüzde neden bu kadar yaygın bir şekilde tercih edildiğinin sebepleri ortaya çıkmaktadır.Ayrıca evde cilt bakımıyla ilgili kolay ve pratik bilgilerin yer aldığı bu yazımız da ilginizi çekebilir.

Günlük bakımlar

1- Cilt bakımında günlük temizleme: Cilt temizliği, her gün yapılması gereken bir uygulamadır. Cilt türüne uygun bir temizleyici ürünle cilt sabah ve akşam mutlaka temizlenmelidir.

2-Cilt bakımında günlük sıkıştırma: Günlük bakımlarda temizlemeden sonraki aşama sıkıştırma aşamasıdır.Bu aşamada tonik tipi ürünlerin kullanılması esastır. Tonik uygulaması sırasında, cildin neye ihtiyacı olduğuna göre cildi rahatlatmak, temizleme aşamasında açılan gözenekleri sıkıştırmak ve aynı zamanda temizleme ürününden arta kalan kalıntıları temizlemek için yapılır.

3-Cilt bakımında günlük nemlendirme: Olmazsa olmaz aşamadır. Tonikten sonraki uygulama nemlendirici (gündüz ve gece kremi) uygulamasıdır. Cilt tipine göre seçilen nemlendirici uygulaması esnasında özellikle yüz bölgesini yumuşak ve nazik hareketlerle masaj yaparak nemlendirmek kan dolaşımı açısından önemlidir. Gündüz cildi nemlendirmek, dış etkenlerden korumayı sağlarken,  gece cildi nemlendirmek ise uyku esnasında dinlenen cildin beslenmesine yardımcı olmak amaçlanmaktadır.

4- Cilt bakımında günlük göz çevresi ve boyun bakımı: Göz çevresi ve boyun bölgesi özel bakım gerektiren hassas bölgelerdir. Bu bölgelere her gün sabah ya da akşam masaj uygulaması ile bakım yapılmalıdır.

Cilt bakımında aylık ve haftalık bakımlar: Cilt yapısına, tipine ve ihtiyacına göre, haftalık veya aylık olarak  bakım maskesi  uygulamaları yapılmalıdır. Kozmetik olarak satışı olan ürünler kullanılabileceği gibi bu maskeleri doğal malzemeler ile kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Cilt Bakımı Neden Önemlidir? Niçin Cilt Bakımı Yapmalıyım?

Cilt Bakımı Neden Önemlidir? Sorusunun cevabını aslında hepimiz biliyoruz…Her zaman üzerimizde taşıdığımız en kıymetli giysimiz olan cildimiz; insanlarla olan ilişkilerimizde özgüven oluşturmaktan tutun günlük yaşantımızın her anında kendimizi iyi hissettiren önemli bir faktördür…

Niçin Cilt Bakımı Yapmalıyım?

  • Cildi, cilt yüzeyinde biriken toz, kir, makyaj artıkları, sebum(yağ) ve ölü hücrelerden temizlemek,
  • Cildin hava almasını sağlamak,
  • Cildin yaşlanmasına engel olmak,
  • Cilt hücrelerinin tazelenmesine yardımcı olmak,
  • Cildi olumsuz her türlü etkenden korumak amacıyla cilt bakımı yapılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA