Cilt ve Saç Bakımında Kullanabileceğiniz Bitkisel Yağlar

cilt bakımında kullanabileceğiniz bitkisel yağlar hangileridir
cilt bakımında kullanabileceğiniz bitkisel yağlar hangileridir

Bitki özlerinden elde edilen çeşitli yağların cilt üzerinde doğal bir iyileştirici ve temizleyici özelliği vardır. Saçı şekillendirmek veya güçlendirmek, sivilce ve siyah noktalarla mücadele etmek, tırnakları daha dayanıklı hale getirmek ve çok daha fazlası için bu doğal yağlar kullanılabilirler. Ve bu yağların en iyi yönlerinden biri de süper ekonomik olmalarıdır.

Bu yazımızda sizi güzellik ve bakım çantanızda mutlaka olması gereken bitkisel yağlarla tanıştıracağız. İyi okumalar.

Bu Yazının Konu Başlıkları

Kuru Ciltler İçin Bitkisel Yağlar

kuru ciltler için bitkisel yağlar
kuru ciltler için bitkisel yağlar

Pek çoğumuzun kışın karşılaştığı bu sorunla baş edebilmek için kullanabileceğimiz yağlar bulunmaktadır:

  • Lavanta Yağı

Rahatlatıcı aroması, antibakteriyel ve antienflamatuvar etkisiyle tanınan bu yağ, ayrıca cildi rahatlatır ve uv ışınlarından, soğuk rüzgarın etkisinden ve kirlilik gibi çevresel saldırılardan koruma özelliğine sahiptir.

Lavanta yağını tek başına kullanabilirsiniz. Bunun için düz bir çizgi halinde yüzünüze uygulamak yeterlidir. Dilerseniz az miktarda lavanta yağını nemlendirici kremlerinize katarak da kullanılabilirsiniz.

  • Zeytin Yağı

Güzellik uygulamalarınız için kullanabileceğiniz bu yağ, güneşin neden olduğu çizgiler ve cilt lekeleriyle savaşır ve yaşlanma belirtilerini en aza indirmeye yardımcı olur. Bunun nedeni, zeytin yağının yaşlanma belirtilerini ve cildin maruz kaldığı buna benzer etkileri yumuşatmayı sağlayan vitaminler bakımından zengin olmasıdır.

Yağlı Ciltler İçin Kullanılması Gereken Yağ

yağlı ciltler için bitkisel yağlar
yağlı ciltler için bitkisel yağlar

Bunun için öncelikli cevabımız; tabii ki sardunya yağı. Dezenfektan ve antifungal özelliklere sahip olan bu doğal yağ, akne sorunu olanların kullanabileceği bir yağdır. Sardunya yağı cildi temizler ve yağ üretimini kontrol eder. Ayrıca adet kanamasının semptomlarını hafifletme konusunda son derece yararlıdır.

Cilt Sağlığına Katkı Sunan Yağlar

cilt sağlığına katkı sunan yağlar
cilt sağlığına katkı sunan yağlar
  • Hidrasyon

Ekstra yumuşak bir cilt için karıştırarak kullanabileceğiniz doğal ürünlerden bazıları da; aloe vera ve lavantadır. Lavanta yağına yukarıda değindiğimiz için aloe veradan biraz bahsedelim: Aloe vera son derece yatıştırıcı bir özelliğe sahiptir ve bu nedenle cilt tahrişlerini ve güneş yanıklarını tedavi etmede oldukça başarılıdır. Ayrıca antioksidan özelliği sayesinde cildi çabucak ve etkili biçimde onarır.

  • Peeling

1 fincan ılık suya az miktarda kabartma tozu ekleyip karıştırın. İçerisine portakal ve sardunya yağlarından birkaç damla ekleyin. Bu hoş kokulu karışımı yüzünüze sürün ve parmak uçlarınızla yapacağınız hafif bir masaj yardımıyla cildinize iyice yedirin. Portakal yağı cildi derinlemesine temizlemeye ve dengelemeye yardımcı olur.

Uyarı: Ancak şunu belirtmekte fayda var; portakal ve limon gibi turunçgil yağları güneşe maruz kaldığında cilt üzerinde tahrişe ve lekelenmelere sebep olabilir. Bu yüzden paylaştığımız tarifi kullanacaksanız, yaklaşık 12 saat boyunca Güneş ile temas etmemeye çalışmalısınız.

Saç Bakımına Katkı Sunan Yağlar

saç bakımına katkı sunan yağlar
saç bakımına katkı sunan yağlar

İnce ve Zayıf Saçların Güçlenmesi İçin Yağlar

İnce ve zayıf saçların güçlenmesi için, Tarçın ve nane yağlarının karışımı ya da zeytin yağı ve hint yağı karışımı idealdir. Bu yağlar yeni, güçlü ve parlak saç tellerinin oluşmasını teşvik eden doğal tedavi yollarıdır. Nane yağı tek başına saçlara uygulandığında saç tellerini güçlendirir ve saçlara parlaklık kazandırır. Hint yağı ise saç derisinde bulunan gözeneklerin tıkanmasını giderir. Bu bakımdan doğrudan saç köklerine uygulanabilir.

Saçları Nemlendirmek İçin Gereken Yağ

Bunun için de tavsiye edebileceğimiz yağ kesinlikle Hindistancevizi yağı olur. Hindistan cevizi yağı rüzgarın, soğuk havanın, güneşin ve bunun gibi pek çok faktörün saç üzerindeki olumsuz etkisini minimalize eder. Hindistancevizi yağı doğanın bize sunduğu en etkili bakım ürünlerinden birisidir.

Bu doğal yağı saçlarınıza şu şekilde uygulayabilirsiniz: Yağı bir elinize yeteri miktarda dökün ve saç kökünden başlayıp saçın ucuna kadar yağı gezdirin. Tüm saç tellerinin yağa temas ettiğinden emin olduktan sonra bir havluyla saçlarınızı örtün ve 30 dakika kadar yağın emilmesini sağlayın. Ardından şampuanınızla saçınızı yıkayın. Bu uygulamayı ayda 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA