Çin Yağının Faydaları, Çin Yağı Nasıl Kullanılır

çin yağının faydaları, çin yağı nasıl kullanılır
çin yağının faydaları, çin yağı nasıl kullanılır

Çin Yağı Nedir

Sağlıklı yağların güzellik ve bakım alanında kullanımının önemi son yıllarda giderek artmaktadır. Çin yağı son yıllarda kullanılan ve doğal bakım sağlayan yağlardan birisidir. Uzak doğu ülkeleri özellikle masaj yağı bakımından en çok bilinen ülkelerdir. Bu ülkelerin başında Çin gelmektedir. Çin yağı Uzak doğu coğrafyasından çıkmış olsa da ve gelişen teknoloji ile dünyanın pek çok ülkesinde satılmaktadır. Ağrıları geçiren ve yaraları iyileştirme özelliği olan Çin yağı harici kullanılan bir yağdır ve keskin bir kokusu vardır.

Mentha piperita bitkisinden elde edilen Çin yağı, bu bitki özünün çıkarılması ile yapılır. Doğal bir yağ olan Çin yağı eczanelerde satılır.

Çin Yağının Faydaları

Baş Ağrılarını Geçirir; Stres ve yorgunluk nedeniyle gün içinde bireylerin başı ağrıyabilir. Baş ağrısını geçirmek için kimyasal ilaçlar içmek ağrıyı geçirse de bu ilaçların da yan etkisi vardır. Stres kaynaklı baş ağrılarını geçirmek için doğal yöntemlerden faydalanmak oldukça faydalıdır. Rahatlatıcı etkisi ile stres düzeyinin azalmasına yardımcı olan Çin yağı ferah kokusu ile nefes yollarının açılmasını sağlar. Böylece daha çok oksijen akışı sağlar ve bağ ağrısının geçmesine yardımcı olur.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Kasları Rahatlatır; Yoğun egzersiz sonrası en çok yaşanan sıkıntılardan birisi de kas ağrılarıdır. Kas ağrılarının geçmesi için masaj yapılması oldukça faydalıdır. Kas gevşeltici etkisi gösteren Çin yağı kasların rahatlamasını sağlar ve ağrıları azaltır. Kas ağrılarını geçirmek için 2 damla Çin yağı kas ağrısının olduğu bölgeye masaj yapılarak sürülür.

Kaşıntı Önleyicidir; Terden ve nemden dolayı yaz aylarında yaşanan sıkıntılardan birisi de kaşıntıdır. Kaşıntı kişinin elinin sürekli kaşıntı bölgesine gitmesine neden olur ve kaşıntı zamanla kızarıklığa dönebilir. Sıcak ve nemden kaynaklanan kaşıntıyı geçirmek için birkaç damla Çin yağı bölgeye sürülür kısa süre sonra kaşıntı geçer.

Nefes Açıcıdır; Üst solunum yolu rahatsızlıklarından dolayı burun tıkanıklığı meydana gelir. Burun tıkanıklığı kişinin rahat nefes alıp vermesini engeller ve yaşam kalitesini düşürür. Daha rahat nefes almak için birkaç damla Çin yağı 1 bardak sıcak suyun içine damlatılır ve koklanır. Çin yağı mentollü kokusu ile kısa sürede daha rahat nefes alıp vermeyi sağlar.

Ağız Kokusu Gidericidir; Ağız kokusunu gidermek için düzenli olarak diş fırçalamak ve ağız bakım suyu kullanmak gerekir. Ancak doğal bakım yollarından biri olan Çin yağı ile ağız kokusu giderilebilir. 1 bardak ılık suyun içine birkaç damla Çin yağı ilave edilir ve karıştırılır. Elde edilen karışım ile gargara yapılır. Çin yağı karıştırılan suyun yutulmaması gerekir.

Migrenin Geçmesine Yardımcı Olur; Baş ağrılarının en şiddetli hali migrendir. Migren atakları oldukça şiddetlidir ve kişinin sese, kokuya karşı aşırı duyarlılığı başlar. Karanlık odada uyumak istemenin nedeni ise dış uyarıcılara karşı olan duyarlılıktır. Migreni dindirmek için Çin yağının rahatlatıcı etkisi oldukça faydalıdır. Birkaç damla Çin yağı ile şakak, alın ve ense köküne masaj yapılarak ağrının geçmesine yardımcı olur.

Migren Belirtileri

Karın Ağrılarını Azaltır; Regl dönemlerinde oluşan karın ağrılarını geçirmek için Çin yağı rahatlatıcı etkisi ile öne çıkar. 4 damla Çin yağı alt karına damlatılır ve dairesel hareketlerle masaj yapılarak sürülür. Çin yağı ile masaj yaptıktan sonra alt karın bölgesine sıcak havlu kapatılması ağrının daha hızlı geçmesini sağlar.

Diş Ağrısını Geçirmeyi Sağlar; En sancılı ağrılardan olan diş ağrısını geçirmek için Çin yağı en iyi yardımcılardandır. Bir pamuğa dökülen birkaç damla Çin yağı ağrı olan dişin üzerine bastırılır. Birkaç dakika sonra diş ağrısı olan bölgede uyuşukluk oluşur ve ağrı yavaş yavaş geçer.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Kokusu İle Rahatlatır; Mentollü kokusu ile kasların rahatlamasını sağlayan Çin yağı ferahlatıcı kokusu ile ortamın kokusunu değiştirir ve güzel kokmasını sağlar.

Ayak Kokusunu Giderir; Mentollü kokusu ile ayak kokusunu geçiren Çin yağı; yorgun ve ağrıyan ayakların ağrılarını geçirir.

Çin Yağı Nasıl Kullanılır

çin yağı nasıl kullanılır
çin yağı nasıl kullanılır

Çin yağı harici olarak kullanılır. Ağız yoluyla kullanılması önerilmez. Keskin kokusu boğaz bölgesinde acı bir his bırakabilir. Bu nedenle uzmanlar Çin yağının harici olarak tüketilmesini önerir. Kas ve karın ağrılarını geçirmek için ağrıyan bölgeye Çin yağı sürülmesi ağrının geçmesine yardımcı olur. Çin yağının en bilinen özelliği masaj yağı olarak kullanılmasıdır. Çin yağının göz ile temasından kaçınılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA