Çitlembik Yağı Nedir Faydaları Nelerdir

79
çitlembik yağı nedir faydaları nelerdir
çitlembik yağı nedir faydaları nelerdir

Çitlembik ne demek diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Son günlerde merak konusu olan çitlembik nedir, çitlembik ağacı ve çitlembik yağı hakkında bilgi alacağınız bu günkü yazımızda ayrıca çitlembik faydaları hakkında derinlemesine bilgi sahibi olabileceksiniz.

Şimdiden keyifli okumalar diliyoruz…

Bu Yazının Konu Başlıkları

Çitlembik Nedir

çitlembik nedir
çitlembik nedir

Menengiç ismiyle de bilinen karaağaçgiller ailesinden olan çitlembik, 70 farklı türü olan sakız ağacı türlerinden birisidir. Ülkemizde bol miktarda yetişme olanağı olan çitlembik; daha çok İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde yetişir. Susuzluğa dayanıklı bir tür olan çitlembik, ormanlık alanlarda rahatça yetişir. Orta büyüklükte bir ağaç olan çitlembik ağacı boyu ortalama 25 metredir, 40 metreye kadar da uzayabilir. Çitlembik, kuru kabuklu bir yapıdadır ancak tatlı bir tadı vardır.

Çitlembik Faydaları

Çitlembik ağacının meyvesi olan çitlembik, Türk kahvesi ile karıştırılarak menengiç kahve türü olarak da tüketilir. Çitlembik ağacının meyvesi, yaprakları ve tohumları şifa kaynağıdır. Çitlembik E ve B vitaminleri içerir. Çitlembikten elde edilen çitlembik yağının idrar söktürücü ve yaraları iyileştirme gibi faydaları vardır. Ayrıca çitlembik yağı E vitamini içerdiği için saç ve cilt bakımı için de çok faydalıdır.

Çitlembik yağı cildi besler ve kuru saçların yumuşamasını sağlar. Çitlembik içeriğinde birçok faydalı vitamin ve mineral bulunur. Çitlembikte yüksek miktarda potasyum, çinko, fosfor ve sodyum bulunur.

Çitlembik Yağı

çitlembik yağı
çitlembik yağı

Çitlembik yağı Anadolu’da uzun yıllardan beri kullanılan şifa kaynaklarından birisi olduğu bilinmektedir. Press yöntemi ile çitlembiklerin sıkılması ile elde edilen çitlembik yağı, ayrıca yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar, karın ağrılarını kısa sürede geçirir ve böbrek taşlarının en az acı ile düşürülmesine yardımcı olur. Çitlembik yağının faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir. Çitlembik yağının diğer faydaları şu şekildedir;

Çitlembik Yağının Faydaları 

İdrar Söktürücüdür; İdrara çıkamama sorunu hem yetişkin bireylerde hem de çocuklarda çeşitli nedenlerden dolayı oldukça yaygın olarak görülür. Karın ağrısı ve kasık sancılarına neden olan idrara çıkamama ve idrar yaparken yanmanın geçmesi için çitlembik yağı oldukça faydalıdır. İdrar yaparken yanma ve bu nedenle oluşan sancıların geçmesi için 1 bardak ılık suyun içine 1 çay kaşığı çitlembik yağı eklenir ve içilir. Çitlembik yağı idrar söktürücü özelliğini kısa sürede gösterecek ve faydasını hemen fark edeceksiniz.

Ayak Kokusunu Giderir; Sıcak havaların etkisi ve uzun süre kapalı ayakkabıların içinde kalan ayaklarda kokma olabilir. Çitlembik yağı ile ayak kokusunu gidermek için ayaklar ılık su ile yıkandıktan sonra birkaç damla çitlembik yağı ile masaj yapılır. Kısa sürede ayak kokusunun geçtiğini fark edeceksiniz. Kokusuz bir yağ olan çitlembik yağı uzun süre ayakların kokmasını önler.

İştah Açıcıdır; Çitlembik yağının en belirgin özelliği de iştah açıcı özellikte olmasıdır. Çocuklarda sık görülen iştahsızlık için çeşitli yöntemler uygulanır. Balık yağı ve omega vitaminleri içirilerek çocukların iştahları artırılmak istenir. İştahsızlığı azaltmak için bilinen faydalı bitkilerden birisi de çitlembik yağıdır. Kilo almak isteyen kişilerin birçoğu da iştahsızlıktan yakınır. İştahsızlığı gidermek için 1 bardak ılık suyu içine 1 çay kaşığı çitlembik yağı ilave edilerek sabahları içilir. Düzenli kullanımda iştah açıcı özelliğini gösterecektir.

Karın Ağrısı; Karın ağrısını gidermek için çitlembik yağı oldukça faydalıdır. Bir bardak ılık suyun içine ilave edilen çitlembik yağı hem idrar söktürür hem de karın ağrıların geçmesine yardımcı olur.

Öksürüğü Geçirir; Grip nezle gibi hastalıkların neden olduğu öksürüğü geçirmek için doğal tedavi yöntemlerinden birisi çitlembik yağıdır. Anti bakteriyel özelliği ile virüslerin yok olmasını ve öksürüğün geçmesini sağlayan çitlembik yağı oldukça etkili iyi bir öksürük sökücüdür. Öksürük ve balgamı geçirmek için 1 tatlı kaşığı kaşığı bala bir çay kaşığı çitlembik yağı karıştırılarak macun haline getirilir ve yutulur. Çitlembik yağı bal ile birleşerek boğaz bölgesinin virüslerden temizlenmesini ve yumuşamasını sağlar.

Akne ve Sivilce Tedavisinde Etkilidir; Yağlı ve karma ciltlerde sık görülen sivilcelerin geçmesi için doğal tedavi yöntemlerinden birisi olan çitlembik yağı, yatıştırıcı özelliği sayesinde sivilcenin kısa sürede sönmesini sağlar. Pamuk yardımcı ile sivilcenin üzerine sürülen çitlembik yağı sivilceleri söndürür ve kısa sürede kurumasına yardımcı olur.

Hemen hatırlatalım; sivilceler için çitlembik yağını kullanırken dikkat edilmesi gereken iki nokta vardır; birincisi cilt mutlaka temiz olmalıdır ve ikinci olarak da çitlembik yağı cilde aşırı miktarda sürülmemelidir. Aksi halde bu durum cildin daha çok yağlanmasına neden olabilir.

Böbrek Taşı Düşürür; Yeterli miktarda su tüketmemek ya da böbreklerin işlevini tam olarak yerine getirememesi gibi durumlarda vücut suyunun yeterince süzülememesinden dolayı böbrekte ve idrar kesesinde taş oluşumu görülebilir. Böbrek taşını düşürmek için ise ilaç tedavisi ya da ameliyat gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Fakat bu tedavi yöntemlerinin yanında bazı böbrek taşları tedavi gerektirmeden kendiliğinden de düşebilir. Özellikle bol su alımı böbrek taşının kendiliğinden düşmesi için oldukça faydalıdır. Ayrıca çitlembik yağı da içerdiği bileşenler ile böbrek taşlarının düşmesine yardımcı olur. Ilık suyun içine 1 çay kaşığı çitlembik yağı ilave edilerek düzenli olarak içilen çitlembik yağı böbrek yağının kısa sürede düşmesine yardımcı olur.

Çitlembik Yağı Diğer Faydaları;

  • Mide ağrılarını önemli derecede azaltır.
  • Yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.
  • Dalağın çalışma fonksiyonlarını arttırır.
  • Saç tellerini ve saç diplerini besler.

Çitlembik Yağı Nasıl Çıkarılır

Çitlembik yağı çitlembik meyvelerinin toplanmasından sonra soğuk press yöntemi ile damıtılarak elde edilir. Çitlembik meyvesi ve çitlembik yaprakları ısı işlemi görmeden hidrolik soğuk sıkım makinası ile ezilerek çitlembik yağı elde edilir.

Bitkisel bir yağ olan çitlembik yağı aktarlarda ve organik marketlerde satılmaktadır.

Çitlembik yağı soğuk sıkım yöntemi ile elde edilir ve kesinlikle kullanım öncesinde ısıtılmaması gerekir.

Çitlembik Yağı Zararlı Mı

Kimyasal içermeyen şifalı bir bitki olan çitlembik yağının bilinen bir zararı yoktur. Ancak hamilelerin ve emziren annelerin tüketmesi önerilmez. Kronik bir rahatsızlığı olan ve ilaç kullanan kişilerin ise çitlembik yağı tüketmeden önce doktorlarına danışmaları önerilir.

Bu yazılarımız da dikkatinizi çekebilir;
Menengiç Kahvesinin Faydaları Nelerdir
Aspir Yağı Nedir Faydaları Nasıl Kullanılır
Yeşil Kahvenin Faydaları, Yeşil Kahve Zayıflatır Mı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA