Çocuğum Birinci Sınıfa Hazır Mı

çocuğum birinci sınıfa hazır mı
çocuğum birinci sınıfa hazır mı

Okulların açılmasına yakın tüm öğrencileri ve velileri tatlı bir heyecan sarmaktadır. Ancak hiç şüphe yoktur ki ilkokul birinci sınıfa başlayacak olmak hem çocukta hem de ebeveynlerde oldukça farklı bir duygu hali yaratır.

İlkokul birinci sınıfa çocuğun hazır olması ilkokul sürecinin başarılı bir şekilde tamamlanması için öncelikli şarttır. Bu nedenle ebeveynler çocuğunun birinci sınıfa hazır olup olmadığı konusunda hem kendi aralarında, hem arkadaş sohbetlerinde hem de yakın çevresinde tanıdığı öğretmenler ile sürekli fikir alışverişi halindedirler. Komşu çocuğu ya da büyük kardeş ile kendi çocuklarını karşılaştırma yaparlar ve genellikle bu tarz karşılaştırmalar hiç de sağlıklı sonuç vermez. Çünkü her çocuk kendi içinde değerlendirilmeli ve zihinsel, duygusal, sosyal ve de psiko motor becerilerin durumuna bakıldıktan sonra 1.sınıfa başlamaya hazır olup olmadığı sonucuna ulaşılmalıdır.

Çocuğunuzun birinci sınıfa başlamadan önce sahip olması gereken tabiî ki bazı beceriler bulunmaktadır. Çocuk renkleri, sayıları, kavramları bilmeli ya da yer & yön belirten yönergeleri takip edebilme gibi pek çok bilişsel beceriler hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Ya da boy, kilo ve yaş ölçümlerinin birinci sınıfa hazır olduğunu gösteren standartlarda olması gereklidir. Ancak çocuk bilişsel beceriler ve fiziksel özellikler anlamında hazır olsa bile sosyal beceriler olarak hazır olup olmadığı konusunda şüphe yaşayan ebeveyn sayısı hiç de az değildir. Çocuk için arkadaş ve öğretmenleri ile ilişkilerini belirleyecek olan sosyal ya da sözel & dilsel beceri edinmiş olması birinci sınıfa hazır olma konusunu belirleyici en önemli adımdır. İşte bu nedenle sizler ebeveyn olarak çocuğunuzun serbest oyun anlarında ya da sohbetleriniz esnasında bu becerilere sahip olup olmadığını doğal bir şekilde gözlemlemelisiniz.

Biliyoruz ki bu yazımızı okuduktan sonra bazı detaylara dikkat ederek ve çocuğunuzu gözlemleyerek onun birinci sınıfa hazır olup olmadığı ile ilgili ortalama bilgi sahibi olabileceksiniz. Tabi ki bu konuda tereddütleri olan ebeveynlere öncelikle işin uzmanından yardım alması tavsiye ederiz.

birinci sınıfa hazır çocukların özellikleri
birinci sınıfa hazır çocukların özellikleri

İşte birinci sınıfa hazır olan çocukta bulunması gereken beceriler;

  • Dikkat süresi uzun olmalıdır. Örneğin anlattığınız bir hikayeyi sıkılmadan dinleyebilme becerisi göstermelidir.
  • Bir büyüğünden yardım almadan tuvalete gitme, ellerini yıkama, yemeğini yeme gibi öz bakım becerilerine sahip olması gerekmektedir.
  • Sınıf arkadaşları ile birlikte uyum içinde olabilmesi için kuralları tanıyabilmeli ve kurallara uygun davranabilmelidir. Örneğin kantinden alışveriş yapmak için sırasını bekleyebilme sabrını göstermelidir.
  • Arkadaş ilişkileri konusunda yapıcı olmalıdır. Özellikle teneffüslerde eğlenceli oyunlar kurabilmeli ve oyun oynayabilmelidir.
  • Sınıfa hazır olduğunu gösteren bir diğer beceri ise çocuğun ailesinden ve evinden ayrılma konusunda direnç göstermemesidir. Sosyal olarak belli bir olgunluğa ulaşmış birinci sınıf çocuğu doğal olarak anne ve ailesinden kopma duygusu da yaşamayacaktır. Okula uyum sağlama konusunda sorun yaşadığında ise çocuğun okul korkusu yaşama ihtimaline karşın mutlaka okul idaresi ve öğretmeninden destek alınmalıdır.
  • Sınıfa hazır olan çocuk duygu ve düşüncelerini, neler hissettiğini ifade edebilme becerisine sahip olmalıdır. Özellikle öğretmeni ve arkadaşları ile paylaşım içerisinde olması açısından bu beceriyi geliştirmiş olması çok önemlidir.
  • Ders içi etkinliklere katılım sağlaması için öğretmeninin verdiği yönergeleri uygun bir şekilde takip edebilme becerisine sahip olmalıdır.
  • Arkadaş ilişkileri konusunda sorumluluk sahibi davranışlar sergileyebilme becerisi göstermelidir. Örneğin arkadaşlarına zarar verici hareketlerden uzak durulması gerektiğini davranışları ile göstermelidir.
  • Birey olarak kendi sorumluluklarını farkında olmalıdır. Örneğin kitabını ve defterine çantasına yerleştirmeli, verilen görevleri zamanında yapmaya özen göstermelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA