Çocuğum Neden Kitap Okumuyor?

çocuğum neden kitap okumuyor
çocuğum neden kitap okumuyor

Çocuğum Neden Okumuyor?

Çocuğum neden kitap okumuyor?” sorusunu anne baba olarak hepimiz soruyoruz; fakat çocuğum neden kitap okumuyor sorusuna alabildiğimiz bir cevap var mı?

Ya da kitap okuma alışkanlığı kazanması için çocuğum neden kitap okumuyor sorusuna verilecek tek bir cevap mı var?

İşte bu yazımızda hepimizin çocuğumuzla ilgili temel kaygısı olan çocuğum neden kitap okumuyor sorusuna cevap arayacağız.

Kitap okuma alışkanlığı edinsin diye çok kitap okusun istediğimiz çocuğumuza biz ebeveyn olarak me kadar örnek oluyoruz? Özellikle kitap okuma gibi iç motivasyonu yüksek bir faaliyet için çocuğunuzu suçlamadan yargılamadan önce aynayı kendinize tutmanızı tavsiye ederiz. Unutmayın, çoğunlukla çocuklar duyduklarını değil gördüklerini yapma eğilimindedirler… Bu hususu hiç unutmadan yazımıza devam edelim : )

Söz konusu çocuk olunca ister sorumuz çocuğum neden kitap okumuyor olsun ister başka bir soru olsun göz ardı edilmeyecek bir nokta var ki , o da çocuğumuzu ne kadar iyi tanıdığımızdır.

Her şeyden önce her çocuğun dolayısıyla kendi çocuğumuzun özel bir varlık olduğunu bilmek , her hareketinin, davranışının, beğenilerinin, heveslerinin, becerilerinin kendi içinde değerlendirilmesi gerektiğini bilmek çocuğum neden kitap okumuyor sorusuna doğru cevabı ya da cevapları bulmamızda elzem bir farkındalıktır.

çocuklarda kitap okuma alışkanlığı
çocuklarda kitap okuma alışkanlığı

İnternet denilen bu engin okyanusta onlarca, yüzlerce sitede çocukların neden okumadığına ilişkin sorularınıza cevaplar bulabilirsiniz. Bazı kaynaklar sayfalarca bazıları maddelerce çocuğum neden kitap okumuyor sorusuna cevaplar sıralamıştır. Açıp bakarsınız, neredeyse her sitede cevaplar da aynıdır.

Belki de bu maddeleri, koca koca yazıları alıp okursunuz; uygulamaya koyarsınız ama bir şey değişmez. O, her şeyden kıymetli çocuğumuz hala okumuyordur. Sonra bir ümitsizliğe düşeriz. Olmayacak, deriz. Gece başımızı yastığa koyduğumuzda kafamızda tek bir soru vardır: Elimden gelen her şeyi yaptım ancak benim çocuğum neden kitap okumuyor?

Buna bir de diğer çocuklarla mukayese girince yani komşumuzun okuyan oğlu, arkadaşımızın kitap kurdu kızı eklenince iş içinden çıkılmaz bir hal alır. Çünkü komşumuzun oğlu okuduğu için okulda daha başarılıdır. Komşumuzun kızı kendini olabildiğince iyi ifade edebilirken bizim çocuğumuz derli toplu cümleler bile kurmakta zorlanıyordur. Olaylara farklı bakış açıları geliştiremiyordur vs . Bu böyle uzar gider.

“Çocuğumuzu diğer çocuklarla karşılaştırmanın, onları örnek olarak göstermenin doğru olmadığını tabi ki biliyoruz. Fakat bu durum, bu tür olayların yaşandığı gerçeğini ortadan kaldırmıyor.” 

Bir noktadan sonra bu ümitsizlik çaresizliğe döner. O çaresizlik haliyle çocuğumuza, biricik evladımıza, baskı yapmaya başlarız.

Cevabını bulamadığımız soruyu bu kez ona sormaya başlarız:

Çocuğum neden kitap okumuyorsun?

Ardından kabulleniş başlar. Finali o kocaman hata ile yaparız: İçinde yok demek ki…

Fakat durum hiç de öyle değildir. Çocuğunuz okumuyorsa ya da çocuğum neden okumuyor sorusuna cevap bulamadıysanız ümitsizliğe, çaresizliğe düşmeye gerek yok; çünkü her çocuk kitap okumaktan hoşlanır. Yeter ki onunla kitabı buluşturmanın doğru yolunu bulalım.

Çocuğum Neden Kitap Okumuyor Sorusunun Sihirli Cevapları:

Az önce de bahsettiğimiz üzere birçok kaynaktan çocuğum neden kitap okumuyor sorusuna yanıt bulmak mümkündür. Peki nedir bunlar?

  1. Çocuğumuza kitap okuma da rol/model olabiliyor muyuz?

Kitap okumanın önemi, çocuk gelişimine katkısı yadsınamaz. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki anne babalar kitap okumayı önemli buluyor ya da çocukların muhakkak okuması gerektiğine inanıyor. Gelin görün ki her akşam çocuklarını kitap okuması için odasına gönderen ailelerin çok daha önemli işleri var. Diğer odaya gönderilen çocuğumuz içerde anne babası eğlenirken kendisinin neden angarya  bir işle yani kitap okumakla cezalandırıldığını anlamıyor.

Birçok aile her sabah, öğle ya da akşam aynı masa etrafında toplanıp yemek yer. Bu zaman dilimleri her gün tekrarlanır ve hiç kimse bundan şikayet etmez. Peki o kitaplık etrafında ne sıklıkla toplanırız? Dolu dolu bir kitaplık ya da kütüphanemiz var diyelim. Yalnızlığıyla baş başa ise anne ve baba olarak bizler o kitapların tozunu almak için bile yaklaşmıyorsak, çocuğumuz bu yalnızlığı paylaşır mı?

  1. Tv ya da İnternetin Cazibesi

Çocuğum neden kitap okumuyor soruna verilen en sık yanıtlar arasında bu başlık var. Birçok aile akşamları okuma etkinlikleri yapmak istese de çocuklarını tv ya da bilgisayar başından kaldıramamaktan yakınıyor. Anne babalar “Neden okumak istemiyorsun?” sorusuna “Sıkılıyorum, izlemek istediğim program var, oyun oynamak daha eğlenceli gibi yanıtlar alıyorlar. Peki çocuğumuz bu yanıtları verirken haksız mı?

Aslında kısmen değil, çünkü çocuğumuza kitap okumayı daha eğlenceli bir etkinlik olarak sunamıyoruz.

  1. Çocuğumuzun Yaşadığı Çevrenin Kitapla Olan İlişkisi

Başından beri yanıt aradığımız çocuğum neden kitap okumuyor sorusunu herkesin sorduğu bir yerde çocuğumuza kimlerin bu noktada yol gösterici olmasını bekliyoruz ki? Ne yazık ki çocuklarımız arkadaş gruplarında “Hangi kitap?” sohbetleri yerine “Hangi oyun, hangi dizi/program?” sohbetlerine daha yatkınlar. Yaşadığımız toplum, dünya bu noktada onlara sayısız seçenek sunarken söz konusu kitap olunca tek bir örnek bile bulabilmek zor. Buna bir de öğretmenlerimizin bu nokta da yeterli desteği sağlayamaması eklenince çocuğumuzun okumaması olağan bir durum olarak çıkıyor karşımıza.

Çocuğum neden kitap okumuyor’a yukarıda verdiğimiz ya da birçoklarınca verilen cevaplar problemi çözmüyor ne yazık ki. Diyelim ki anne baba olarak “Çocuğum neden kitap okumuyor?” sorusuyla çıktık yola. Evimizde çocuğumuz için elimizden geldiğince uygun koşullar oluşturduk.

Peki tv ya da internetin o eğlenceli dünyasına nasıl bir çözüm üreteceğiz? Çevresel etmenleri nasıl olumluya çevireceğiz? Tıkandığımız nokta da bu zaten.

Sakın, ümitsizliğe kapılmayın! Çünkü şimdiye kadar bahsettiklerimizin hiçbiri “Çocuğum neden kitap okumuyor?” sorusuna sihirli bir cevap değil.

Aslında “Çocuğum neden kitap okumuyor?” sorusunun sihirli cevabı çocuğumuzu iyi tanımakta , ihtiyaçlarını iyi ve doğru bir biçimde tespit edebilmekte saklıdır. Her şeyden önce ve hiç vakit kaybetmeden çocuğumuzu gözlemlemeye başlayın. Tanıyın onu!

çocuklar için kitap seçimi
çocuklar için kitap seçimi

Her çocuk ayrı bir dünyadır. O dünyada başka maceralar, başka başka hevesler saklıdır. Her kitap okunur, fikrini aklınızdan silin. Çocuğunuzun okumak istediği o güzide, muhteşem, ikinciye, üçüncüye okunacak kitap bir yerlerde saklı. Onu bulmasına yardımcı olun! Oturun ve birlikte kitaplar inceleyin. O muhteşem kitabı bulduğunuzda da benzer kitapları arayın. Çocuğunuzun fikrine saygı duyun. “Evladım, bu kitapta vampirler varmış. Bence çok saçma, bak daha güzeli burada.” demeyin. Onun ilgisini, ihtiyacını değersiz kılmayın. Aksine siz de meraklanın ve onu destekleyin.

O zaman göreceksiniz ki çevresel etmenler, şartlar ne olursa olsun çocuğunuz için okuma serüveni vazgeçilmez olacaktır.

Sözün özü şu ki “Çocuğum neden kitap okumuyor?” sorusunun belki de en önemli bir cevabı daha var:

Siz hala o doğru kitabı bulamadınız.

Unutmayın!

Okumayı sevmeyen çocuk yoktur, aradığı kitabı bulamamış çocuk vardır.

Son olarak, o doğru kitabı bulduğunuzda sabah erken kalkması gereken çocuğunuz yorgan altında elinde fenerle gizli gizli kitap okuduğunda bize kızmayın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA