Çocuğumla Nasıl Doğru İletişim Kurarım

Çocuğumla iletişimimi nasıl güçlendiririm
Çocuğumla iletişimimi nasıl güçlendiririm

Çocuğumla Nasıl Doğru İletişim Kurarım

Her anne ve baba için çocuğu ile geçirdiği zaman çok değerlidir. Çocuklarımızın gelişim süreçleri gözümüzün önünde gerçekleşirken durduramadığımız zaman da hızla, su gibi akıp geçiyor. Onların çocukluk anılarında anne baba olarak fazlaca yer almak, kaliteli zaman geçirip sağlıklı bir bağ oluşturmak bizim elimizde. Günümüzde çalışan ailelerde en temel sorunlarının kaynağı ebeveynlerin çocukları ile yeterli ve nitelikli zaman geçiremediklerinden kaynaklanan iletişim bozukluğudur. Bu yazımızda Çocuğumla nasıl doğru iletişim kurarım? Bu süreçte dikkat edilmesi gerekenler neler? gibi sorularınıza cevaplar bulacaksınız.

Çocuğumla Doğru İletişim Kurmak Neden Önemli

çocuğumla doğru iletişim kurmak neden önemli
çocuğumla doğru iletişim kurmak neden önemli

Çocuklar, ailesi ile aralarında sıkı ve sağlıklı bir bağ olduğunu hissederse kendilerini de güvende hissederek olumlu benlik bilinci geliştirirler. Kendini değerli hissederek sağlıklı bir birey olarak var olurlar. Yapılan araştırma sonuçlarına göre sağlıklı ve güçlü bir ilişkinin devam etmesi, sürdürülmesi için karşılıklı ilişkide her olumsuz iletişim için beş olumlu iletişimin gerekli olduğu söylenmiştir. Buradan çıkarılacak sonuç ; çocuklarımız ile iletişim ve ilişkide yaşayacağımız her negatif durum için beş katı kadar pozitif ortam ve pozitif etkileşim yaratmalıyız. Böylece sağlıklı bir ilişki sürdürmek ve güçlü bağ kurmak mümkün olacaktır.

Günümüz yaşam şartlarında anne, baba olmak kabul edelim ki bazen bizleri çıkmaza sürükleyebiliyor.  Bu gibi durumlarda ebeveynler arasında fikir birliği ve dayanışmanın olması çok önemlidir. İşin içinden çıkamadığımız durumlarda bir uzman desteği gerekebilir. Yeter ki çocuklarımızla doğru ilişki kurmaktan ve bu yönde bir arayış içinde olmaktan vazgeçmeyelim. Günlük koşuşturmalarınız esnasında çocuğunuza küçük vakitler ayırmanın iletişim ve ilişki konusunda çok büyük katkılar sağladığını görebilirsiniz. Önemli olan belli noktalara dikkat etmek. Bu anlamda sizlere yardımcı olacağını düşündüğümüz birkaç hatırlatmamız olacak:

Çocuğunuza Sarılın

çocuğunuza sarılın
çocuğunuza sarılın

Sarılmak o kadar önemli bir şeydir ki ! Kötü hissettiğimiz anda tanıdığımız birinin desteğidir bazen. Çocuklarımız için de çok önemlidir. Büyüme sürecinde temas ederek dünyayı tanıyan çocukların yine temas ederek, dokunarak sizi ve duygularınızı daha yakından tanımasını sağlar. Ayrıca çocuk kendini sevgi ile sarmalayan kollar arasında olumlu bir benlik algısı geliştirir. Sarılmayı ihmal etmeyin.. Öyle ki çocuğunuz güne başlarken de akşam uyumadan önce de ona bol bol, sıcacık sarılın.

Çocuğunuzu Dinleyin

çocuğunuzu dinleyin
çocuğunuzu dinleyin

Çocuğunuz, onunla yapacağınız kısacık bir sohbet ya da sorduğu soruya vereceğiniz cevap esnasında bile gözünüzün, aklınızın onda olmadığını hemen fark eder. Geçireceğiniz en kısa bir zaman diliminde bile tüm dikkatinizin ve ilginizin onda olduğunu hissettirmelisiniz. Çocuk ile konuşurken özellikle göz hizasına inmek, göz teması kurarak ve dikkatlice dinlemek çocuğu değerli hissettirir.

Çocuğunuzla Sohbet Ederken Aceleci Olmayın

çocuğunuzla sohbet ederken aceleci olmayın
çocuğunuzla sohbet ederken aceleci olmayın

Çocuğunuzla geçirdiğiniz zaman paha biçilemezdir. Bu yüzden sakinliğinizi koruyun ve onunla geçirdiğiniz zamanın tadını doyasıya çıkarın. Müşteriye göndermeniz gereken mail, ütülenmesi gereken kıyafetler, yapılması gereken toplantı hazırlığı gibi sizi bekleyen işleriniz olabilir… Ama unutmayın işler bir şekilde bekleyebilir. Beklemeyecek olan çocuğunuzla geçirmeniz gereken zaman… Asla geri gelmeyecek olan zamandır.  Asla geri gelmeyecek olan çocuğunuzun bu yaşıdır. Ev işleri, iş yerindeki toplantılar,hayatın koşuşturmacası her an orada olacaklar fakat orada olmayacak olan çocuğunuzun bu yaşıdır.

Çocuğunuzla Oyun Oynayın

çocuğunuzla oyun oynayın
çocuğunuzla oyun oynayın

Çocukluk çağının en önemli etkinliğidir oyun. Hatta çocuk için etkinlik olmaktan öte her çocuğun varoluş amacıdır oyun. Çocuk her türlü oyun içinde kendini ifade eder. Sosyal ve duygusal özelliklerini oyunlarına aktarır. Sizler de ebeveyn olarak çocuklarınız için çok önemli olan oyun zamanlarını beraber geçirebilirsiniz. Kısa süreli oyunda bile bolca eğlenceli anlar yaratabilir ve mutlu hissetmesini sağlayabilirisiniz. Çocuğunuz kendisini oyun yoluyla en iyi şekilde ifade ederek rahatlar. Böylece hırçın ya da agresif davranışlar sergilemez.

Çocuğunuzla Empati Kurun

çocuğunuzla empati kurun
çocuğunuzla empati kurun

Her şeyden önce onun bir çocuk olduğunu yani kendisine has bambaşka bir hayal ve gerçek dünyasının olduğunu unutmayın. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak onu anlamaya çalışın. Çocuğunuzun hangi yaş döneminde hangi sosyal ve duygusal özelliklerinin baskın olduğunu önceden bilirseniz onu anlamak için önemli ipuçları elde etmiş olacaksınız.

Çocuğunuzun Hislerini Kabul Edin

çocuğunuzun hislerini kabul edin
çocuğunuzun hislerini kabul edin

Çocuğunuzun hissettiklerini sizinle paylaşması çok önemlidir. Her gün bu anlamda rutinleriniz olsun. Özellikle yatmadan önce çocuğunuzun duygularını ifade etmesini destekleyici sorular sorarak konuşabilirsiniz. Örneğin ‘Bugün seni en çok mutlu eden/üzen olay neydi?’ ya da ‘Seni bugün en çok ne şaşırttı/ ne kızdırdı ?’ Gibi sorular ile duygularının nedenlerini de sorarak işe başlayabilir devamında sohbeti istediğiniz gibi devam ettirebilirsiniz.

Çocuğunuzla Uyku Öncesi Sohbet Edin

çocuğunuzla uyku öncesi sohbet edin
çocuğunuzla uyku öncesi sohbet edin

Uyumadan önceki dakikalar çocuklar için önemlidir. Artık günün son saatleri olan bu özel anlarda çocuğunuzun yanında olmak, onunla iletişim kurmak, sarılmak, öpmek ve temas etmek huzurlu bir şekilde uyku uyumasını sağlayacağı gibi günü güzel bir şekilde noktalayıp ertesi güne de mutlu bir şekilde uyanmasını sağlayacaktır. Uyku öncesi yapılabilecekler arasında o gün neler yaptığınız ile ilgili karşılıklı sohbet etmek yer alırken,  en yaygın olarak tavsiye edilen bir diğer şey de masal okumak/anlatmaktır.

Matematiksel olarak kabaca hesap edersek çocuğunuzun doğduğu günden üniversite öğrencisi olacağı süreye kadar onunla beraber geçireceğiniz yaklaşık 900 çok değerli hafta vardır. Ve bu sürenin birçoğu belki de geçmiştir. Hızla geçmeye de devam ediyor. Hiçbir şey için geç değil. Yeter ki onunla beraber olduğunuzu, onu anladığınızı ve ne olursa olsun destekçisi olacağınızı çocuğunuza hissettirin. Bu his olumlu benlik algısını ve özsaygısını kazanan nesiller için çok önemlidir. Zamanı geldiğinde o anda ve orda olmak güçlü bir bağ kurmanın ilk anahtarıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA