Çocuğunuzla İletişim Kurarken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

çocuğunuzla iletişim kurarken nelere dikkat etmelisiniz
çocuğunuzla iletişim kurarken nelere dikkat etmelisiniz

Çocuğunuzla iletişiminiz nasıldır? Eleştirel, aşırı korumacı, nefes aldırtmayan, kendi hâline bırakan ya da hepsinden yerine göre ve dozunda birazcık barındıran bir iletişim dili mi? Uzmanlar, ebeveynlerin farkında olarak ya da olmayarak belirlediği iletişim dilinin, bazen çocukların gelişimine fazlasıyla olumsuz etkileri olabileceği konusunda aileleri uyarıyor.

Çocuklarla İletişimde Dikkat Edilmesi Gerekenler

çocuklarla iletişimde dikkat edilmesi gerekenler
çocuklarla iletişimde dikkat edilmesi gerekenler

Çocuklarınızla iletişim kurarken her söylediğini eleştirir ve her konuşmanın sonunda haklı çıkan yalnızca siz olursanız; UNUTMAYIN ileride herhangi bir konuda fikir beyan etmekten korkan bir birey yetiştirmek üzeresiniz. Örneğin; çocuğunuzun hiçbir başarısının farkına varmıyor ve yalnızca olumsuz, eksik özelliklerine odaklanarak onu bu şekilde yorumluyorsanız tam da bu iletişim modeline yatkınlık göstermektesiniz.

Kimlik bunalımı geçiren, güven ilişkisinden yoksun, deneyim ve öğrenmeye kapalı, özsaygısı zedelenmiş çocuklar yetiştirmek istemiyorsanız; çocuklarınızı iyi ve kötü yanları ile bir bütün olarak ele almaya gayret gösterin. Elbette olumsuz özelliklerini çocuklarınıza uygun bir dille ifade etmelisiniz; ama olumlu özelliklerini de takdir etmekten kaçınmayın ki kendisini tanıma fırsatı yakalayabilsin.

Dengeli Bir İletişim Dili Geliştirmenin Önemi

dengeli bir iletişim dili geliştirmenin önemi
dengeli bir iletişim dili geliştirmenin önemi

Bazen de aileler, çocuklarına yaşama fırsatı tanımadan onun yerine her şeyi yapma, tüm sorumlulukları kendileri üstlenme hatasına düşerler. Çocuklarının başkalarının gözünde mükemmele ulaşmasını sağlamak için tüm açıkları kendi elleriyle kapatmaya çalışan bu tip aileler, çocuklarının bağımsız hareket edebilen ve düşünebilen bir birey hâline gelebilmesinin önünü tıkamaktadır. Bunun yerine; çocuğunuza hata yapması için fırsat tanıyın. Hatalarından ders çıkartmayı kendi deneyimleri ile öğrensin. Kendi doğru ve yanlışlarını sizin hayatında olmadığınız dönemlerde de bulabilmesi, uygulayabilmesi için çocuğunuzun iradesinin nefes almaya ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Gelelim çocuklarının çocuk olduğunu unutan ve onu o aktiviteden bu aktiviteye durmaksızın koşturan ebeveynlere… Öncelikle hatırlamanız gerekir ki; çocuğunuz kariyer yapmıyor, elbette çocuğunuzun ilgi, istek ve ihtiyaçlarına göre onu çeşitli aktivitelere yönlendirmeniz çok hoş bir tutum; ancak bunu yaparken hırslı davranmamalı ve çocuğunuza boş vakit bırakmaya da özen göstermelisiniz.

Disiplinsiz Ebeveynler Olmak Doğru mudur?

disiplinsiz ebeveynler olmak doğru mudur
disiplinsiz ebeveynler olmak doğru mudur

Ailelerin sık düştüğü hatalardan biri de çocuklarının özgürlüklerini hiçbir şekilde kısıtlamamalarıdır. Ancak bu davranış, dengelendiği takdirde çocuğun yaratıcılığı ve özsaygısı adına güzel sonuçlar elde edilebilir. Aksi takdirde anne baba disiplininden yoksun, tamamen serbest bir biçimde büyüyen çocukların ileride bencil, sorumluluk almaktan kaçınan bireylere dönüşme ihtimali çok yüksektir. Bu sebeple çocuğu özgür bırakıp her istediğini yapmasını bırakmakla onu tamamen baskılamak arasındaki dengeyi iyi ayarlamak gerekir.

Otorite kurmak ya da çocuğunuzu tamamen serbest bırakmak yerine ılımlı bir tutum geliştirmeye çalışın. Ilımlı yaklaşımınız neticesinde; çocuğunuzun daha başarılı, özsaygısı daha yüksek, sosyal ve duygusal anlamda daha sağlıklı davranışlar sergilediğini gözlemleyebilirsiniz. İlgili olun; ama hayatınızın bütün ilgisini de çocuğunuzun üzerine boca etmeyin. Bu sayede çocuğunuz sizin kanatlarınızın altında kendine güven duymayı öğrenebilir, merakı ve ilgisi doğrultusunda hayatına yön vermeye başlayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA