Çocuk Kitaplarının Çocuğun Gelişimine Etkisi Önemi

çocuk kitaplarının çocuğun gelişimine etkisi, önemi
çocuk kitaplarının çocuğun gelişimine etkisi, önemi

Bireyin öğrenme süreci, sanılanın aksine daha doğar doğmaz başlar. Öğrenme düzeyi de zaman geçtikçe daha da ilerler. Öğrenme yolunda ilk zamanlarda ebeveynlerinden yardım alan bebek / çocuk zaman geçtikçe dış dünyayı anlayabilmek ve tanıyabilmek için duyularını ve çevresinde gördüğü her türlü aracı kullanır. Oyuncaklar ve oyun gibi dış dünyayı tanıyabilmesinde etkili olan araçlardan bir diğeri de çocuk kitaplarıdır.

Çocuk kitaplarından hareketle, hikâye okumak, masal anlatmak ya da çocuk şiirlerini dinlemek çocukların zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimlerini sağlarken hayal gücü ve yaratıcılık becerileri için çok önemli bir yer tutmaktadır.

Bu nedenle çocuklara yönelik hazırlanan hikâye, fabl, masal ve şiir kitaplarından oluşan çocuk kitapları ile çocukların en erken yaşlardan itibaren buluşturulması çok önemli bir ihtiyaçtır.

Öncelikle belirtmek isteriz ki çocuğunuzun yaş seviyesine göre kitap seçimi çok önemli bir husustur. Kitap seçiminde ailelerin dikkat etmesi gerekenler arasındaki en önemli husus; çocukların ilgi, merak ve istekleri doğrultusunda kitap seçmektir. Erken çocukluk döneminde çocuğunuzla kitapçıya, çocuk kütüphanelerine gidebilir, orada zaman geçirebilir ve çocuğunuzun ilgi duyduğu kitapları gözlemleyebilirsiniz. Daha detaylı bilgi sahibi olmak için yaş ve sınıf seviyelerine göre çocuk kitabı özellikleri, nasıl seçilir yazımızı da okumanızı kesinlikle öneririz.

Konumuza dönecek olursak; bu yazımızda çocuk kitaplarının çocuk gelişimine faydalarını bilişsel gelişime faydası, duygusal gelişime faydası ve sosyal gelişime faydası olmak üzere 3 ana başlık altında topladık. Bunun yanı sıra çocuk kitaplarının önemi hakkında en detaylı bilgileri ve uzmanların görüşlerini de sizler için derledik. Hazırsanız başlıyor ve keyifli okumalar diliyoruz…

Çocuk Kitaplarının Bilişsel Gelişime Faydası

çocuk kitaplarının bilişsel gelişime faydası
çocuk kitaplarının bilişsel gelişime faydası
 • Çocuk kitapları çocuğun fikri ve düşünce dünyasını geliştirir. Çocuk kitapları sayesinde yakın çevresindeki insanlar ya da dünyanın diğer ucundaki bir ülkede yaşayan insanlar hakkında yeni şeyler öğrenir, farklı fikir sahibi olur. Olaylara bakış açısını değiştirebilir ve de olaylar hakkında esnek düşünme becerisi kazanır. Çocuk kitapları sayesinde çocukların kendini ya da olayları ifade edebilme becerisini daha hızlı kazandığı yapılan araştırmalar tarafından da desteklenmektedir. Ayrıca yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda çocuğun, erken yaşlarda çocuk kitapları ile buluşturulmasının ya da kitap okunmasının ilkokul döneminde okuma yazmayı daha hızlı öğrenmesine, etkili bir okuryazarlık düzeyine ulaşmasına etki ettiği ortaya çıkmıştır. Çocuğun gelişim döneminde merak ve ilgi duyduğu konulardaki çocuk kitapları ile tanışması okul başarısı gibi birçok alana yardımcı olmaktadır.

Çocuk Kitaplarının Sosyal Gelişime Faydası

çocuk kitaplarının sosyal gelişime faydası
çocuk kitaplarının sosyal gelişime faydası
 • Çocukların yeni arkadaş ilişkileri kurduğu ve yakın çevresi ile iletişim kurmaya başladığı bir dönem olan 3 yaşından itibaren sosyal yönünün gelişmesi oldukça önemlidir. Çocuk kitapları çocuğun sosyal gelişimini de destekler. Çocuk kitapları sayesinde çocuk, sosyal yaşamın işleyişi ya da farklı kültürlerdeki insan hayatlarını daha yakından tanıma fırsatı bulur. Çocuk kitaplarından yararlanarak çocuğun problem çözme ve karar verebilme becerisi de sosyal gelişim ile birlikte desteklenmiş olur. Kitaplardan öğrendikleri ile arkadaş ilişkileri, aile ilişkileri hakkında güzel, olumlu örneklerle karşılaşan çocuk toplum içinde yaşama kurallarını öğrenme ve sorumluluk sahibi olma gibi sosyal davranış kalıplarını da daha çabuk öğrenmiş olur.

Çocuk Kitaplarının Duygusal Gelişime Faydası

çocuk kitaplarının duygusal gelişime faydası
çocuk kitaplarının duygusal gelişime faydası
 • Özellikle okul öncesi dönemden itibaren çocuk kitaplarının okunması çocuğun duygusal ve psikolojik gelişimine de destek sağlamaktadır. Çocuk, okuduğu ya da dinlediği kitabının kahramanı ile kendisini özdeşleştirir. Bu yönüyle çocuğun empatik düşünebilme becerisi, hayal gücü ve yaratıcılık gibi duygusal özellikleri gelişim gösterir. Çocuk gelişiminde başkalarının ne hissettiğini anlama becerisi kazanması, olayları farklı bakış açılarından değerlendirmeleri çok önemli bir gelişim göstergesidir. Ve bu da çok büyük oranda çocuk kitapları vasıtasıyla ile sağlanmaktadır. Kitap okumak ya da dinlemek çocuğun duygusal olarak rahatlamasına, zamanını kaliteli bir şekilde geçirmesine ve estetik bilinç kazanmasına yardımcı olmaktadır.

Çocuk Kitaplarının Önemi

çocuk kitaplarının önemi
çocuk kitaplarının önemi
 • Çocuğun vaktini anlamlı ve kaliteli bir şekilde geçirmesini sağlar. Eğlenceli anlar geçirmesini sağlayarak çocuğa canlılık katar.
 • Çocukta okuduğunu ya da dinlediğini anlama ve yorumlama becerisini geliştirir.
 • Çocuğun stres ve kaygı yaşama olasılığını en aza indirir.
 • Çocuk kitapları çocuğun kelime dağarcığını geliştirir. Etkili ve güzel konuşma becerisi kazanmasını sağlar.
 • Erken okuryazarlık eğitimi için çocuk kitapları çok önemli katkılar sunar.
 • Çocuk kitapları okuyan bir çocuk ya da kendisine düzenli olarak kitap okunan çocuk dinleme, dinlediklerini anlama, yorumlama, dinledikleri ile ilgili sorular sorma ve güzel konuşma becerileri gösterir.
 • Çocuk kitapları çocukların çok yönlü gelişimlerini sağlarken diğer bir yandan da estetik bilinci kazandırmaktadır.
 • Çocuğun sosyalleşmesini sağlar ve hayatın gerçekleri ile tanıştırır.
 • Anadilin tüm olanakları ile güzel ve doğru bir şekilde kullanılmasını sağlayan çocuk kitapları çocuğun kişilik gelişimine de önemli katkılar sağlar.
 • Çocuk kitapları, çocuğun çeşitli sanat dallarına ilgi duymasını sağlar.
 • Soyut kavramların çocuk tarafından daha çabuk ve daha anlamlı öğrenilmesini sağlar.

Çocuğun gelişim sürecinin her anında oldukça önemli bir yeri ve birçok faydası olan çocuk kitapları çocuklar ile erken yaşlardan itibaren tanıştırılmalıdır. Bu amaç doğrultusunda her çocuğun içinde kendi kitaplarının yer aldığı, kendine ait bir kitaplığının olması için anne ve babaların özellikle fırsat yaratmaları çok önemli bir gereksinim olduğu unutulmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here