Çocuklara Bit Nasıl Bulaşır Bit Temizliği Nasıl Yapılır

çocuklara bit nasıl bulaşır
çocuklara bit nasıl bulaşır

Çocuklara Bit Nasıl Bulaşır

Çocuklara bit nasıl bulaşır? Bitler her sosyo-ekonomik düzeyde ve özellikle okul çağındaki çocuklarda saç  temizliği ve bakımı yapılmış olsa bile bulaşabilir. Bulaşma saçın başka bir saça direkt olarak temas etmesi ile gerçekleşir. Buna ek olarak hastaya ait tarak, şapka, havlu gibi eşyaların kullanılması sonucu veya oyun sırasında, sarılmayla, yakın temasın gerçekleştiği her ortamda bulaşma meydana gelebilir. Özellikle okul ortamında birbirleriyle temas halinde olan çocuklar arasında oldukça yaygın olan davetsiz misafirler çok hoş karşılanmamasına rağmen herhangi bir hastalık bulaştırmazlar ve zararsızdırlar. Ancak kafada çokça kaşıntı, saçlı deride kaşınmaya bağlı olarak ufak kızarıklar, kabuklu yaralar meydana gelebilir.

Toplumda doğru bilinen yanlışlardan birisi de bitlerin atlama, zıplama ve sıçrama gibi özellikleri yoktur. Fakat çok iyi tırmanabilir ve saçtan saça çok rahat bir şekilde geçiş yapabilirler. Saç tellerine sıkıca yapışarak hayatta kalmaya çalışırken besin olarak insan kanı ile beslenirler. Sirke adı verilen bit yumurtaları açık renkli saça yapışık ve saç köklerine daha yakın yerlerde bulunurlar. 1 hafta içinde yumurtadan çıkan bitler yine 1 hafta gibi kısa bir süre içinde yumurta bırakacak büyüklüğe ulaşırlar. Bu hızlı gelişimleri ve yayılmaları göz önünde bulundurulduğunda bit kontrolünün sık sık yapılması ve temizleme işleminin ihmal edilmemesi çok önemlidir.

Bit Nasıl Tespit Edilir

bit nasıl tespit edilir
bit nasıl tespit edilir

Yeterince aydınlatılmış bir ortamda saçları kontrol ediniz. Saçı yıkadıktan sonra beyaz bir örtü üzerine sık tarak ile iyice tarama işlemini yapınız. Her tarama sonrasında tarağın yüzeyini mutlaka kontrol ediniz. Gerekirse tarağı peçeteye silerek işleme devam ediniz. Bitler çok minik bir hayvancık olarak kendini hemen belli ederken genellikle sirke ile kepek ya da deri döküntüleri karıştırılabiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken kepekler daha açık renkte olurken sirkelerin ise rengi daha koyu renkli nokta halindedir. Tek bir bitin saçta görülmesi bile hızlı bir şekilde yayılıp büyüdüklerini düşünecek olursak acil tedaviyi gerektirir.

Bit Temizliği Nasıl Yapılır?

bit temizliği nasıl yapılır
bit temizliği nasıl yapılır

Peki bit temizliği nasıl yapılır? Sadece saçında bit ya da sirke bulunan kişiyi tedavi etmek yeterli değildir. Ailedeki tüm bireylerin bit şampuanı kullanarak tedavi olmaları tavsiye edilir. Piyasada bulunan ağır kimyasal kullanılarak üretilen bit şampuanlarından uzak durmanız son derece önemlidir. Kimyasal madde kullanmadan daha doğal ve bitkisel içerikleri şampuanları tercih ediniz. Şampuanı yönergelerine uygun olarak uygulayınız.

Dikkat edilmesi gereken husus bitlerin yumurtlama süreleri olan 7.gün ve 14.gün kuralına uyarak tedaviyi bu sürelerde tekrar etmenizdir. Genellikle tek doz tedavi uygulandıktan sonra bulaşma riski azalır ve çocuk okuluna dönebilir. Ancak yine de çocuk bit ve sirkelerden tamamen arınana kadar kalabalık ortamlardan uzak durmalıdır. Bazı durumlarda tek uygulama tedavi için yeterli olamayabilir ve bu durumda sirkeleri yok etmek için tedavi bir hafta sonra bir daha tekrarlanmalıdır. Kaşıntı gibi şikayetler devam ediyor ise başka bir bileşime sahip ilaç kullanılarak tedavi baştan yapılmalıdır. Yakınındaki kişilerin, arkadaşlarının haberdar edilmesi sağlanmalıdır ki onlar da kendilerini kontrol etsin ve herkes kendi önlemini alabilsin.

Ayrıca ev ortamında kişisel ya da ortak kullanılan tüm eşyaların dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Özellikle saç fırçası, havlu, tarak, şapka, yastık kılıfı, gibi eşyalar çok sıcak suyla yıkanmalıdır. Yıkanamayacak eşyalar ise bit ve sirke havasız ortamda yaşayamayacağı için 2 hafta boyunca ağzı kapatılmış plastik torbada bekletilirse bitler ve sirkelerden tamamen temizlenme gerçekleşebilir. Kilim, mobilya, döşek ve araba koltukları iyice vakumlanarak temizlenmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA