Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

çocuklarda kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır
çocuklarda kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır

Her ebeveynin çocuğu için alışkanlık haline getirmesi istediği şeylerin başında hiç şüphesiz ki ‘Kitap Okuma’ gelmektedir. Çevremde çocuğuna kitap okuma alışkanlığı edindirmek isteyen anne babaların hemen hemen her gün aynı soruyu kendine sorduğunu görüyorum. Cevabı çok önemli bir soru ama meselenin en başına dönsek çok iyi olacak…

Öncelikle kendimize şunu sormalıyız: Kitap okuma alışkanlığı deyince aklımıza ne gelmelidir? Başka bir deyişle kitap okuma alışkanlığından kastımız nedir?

Örneğin kitap okuma alışkanlığı ile her akşam, sabah diş fırçalama alışkanlığı aynı şeyi mi anlatır?

Daha net bir soru soralım, kitap okumak bir “alışkanlık” mı olmalıdır?

Meselenin kaynağını iyi araştırırsak hem ne istediğimizi daha doğru anlarız hem de gideceğimiz yolu ve atmamız gereken adımları daha net görebiliriz diye düşünüyorum : )

“Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır?” başlıklı bir yazı yazmaya karar verdiğimde konuyu etraflıca düşündüm. Konuya başka, farklı bir pencereden bakmak istedim.

Sahi, böyle bir soru varsa eğer, “Demek ki kitap okuma alışkanlığı olmayan ama kitap okuma alışkanlığı kazanmak isteyen birileri de var.” dedim kendi kendime. Tabi bunu okuyan sizlerin “Hadi ya, şimdiye dek kimse bunu düşünmemiştir, vallahi bravo!” dediğinizi de duydum fakat vazgeçmedim. Ardından yukarıda girişi onlarla yaptığım soruları sıraladım:

Kitap okuma alışkanlığı deyince aklımıza ne gelmelidir?

Kitap okuma alışkanlığından kastımız nedir?

Örneğin kitap okuma alışkanlığı ile her akşam, sabah diş fırçalama alışkanlığı aynı şeyi mi anlatır?

Kitap okumak bir “alışkanlık” mı olmalıdır?”

Bununla da kalmadım internetten birçok sayfa gezip kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılırmış araştırdım.

kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır
kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır

Her şeyden önce evimizde bir kitaplık ya da kütüphane olmalıymış. Eğer söz konusu çocuğumuz ise ona küçük yaşlardan itibaren-anne karnındayken bile olabilirmiş- kitap okumalıymışız. Anne baba olarak bizlere düşen başka önemli görevler de var eğer okuma alışkanlığı kazandırmak istediğimiz çocuğumuz ise.

En ilginç olanıyla başlayayım mesela. Her akşam ya da günün belirli saatlerinde kitap okumalıymışız ve bunu yaparken çocuğumuzu da sürece dâhil etmeliymişiz. Bunu başka şekilde ifade edenler var tabi: Okuma saatleri düzenleyin evde, güzel bir tavsiye mesela. Kitapçı kitapçı gezmenin ya da kütüphanelerde zaman geçirmenin önemli olduğunu da gördüm.  Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır? sorusuna ona özel günler de hediye kitaplar alın, ona kitabın özel bir hediye olduğunu hissettirin diye yazanlar da vardı.

Başından beri tutturduğum üslup size alaycı gelebilir ama aslında niyetim konuyla ya da internet üzerinden okuduklarımla alay etmek değil. Yukarıda bahsettiğim “Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır?” sorusuna cevap veren tüm yöntemleri kabul de edebilirim ya da en azından uygulanmasına itirazım yoktur.

Ancak yöntemleri sakıncalı bulmasam da sorunlu bulduğumu söylemeden geçemeyeceğim. Hangi kaynaktan bakarsam bakayım “Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır?” sorusunun doğrudan ya da dolaylı olarak muhatabının çocuklar olduğunu gördüm. Peki, bunun neyi sorun? Evet, burada bir sorun yok. Çocuklarının okuma alışkanlığı kazanamamış olmasından kaygılı anne babalara rehberlik eden bu tür yazıların ne zararı olabilir ki zaten?

Asıl sorunlu bulduğum, çocuğumuza okuma alışkanlığı kazandırmak istiyorsak apar topar bir kitaplık oluşturmamız gerektiği, günün belirli saatlerinde kitap okumaya başlamalar, bir hafta öncesine kadar alış-veriş merkezlerinde zaman geçiren anne babaların bir anda kütüphane gezileri düzenlemeye başlaması… Acaba biz de kitap okuma alışkanlığına sahip değiliz de rol mü yapacağız?

Her hafta dondurmasını yiyip mağaza mağaza gezmeye alışmış bir çocuk olsanız siz de bu durumdan şüphelenmez miydiniz? Her şeyden öte durup dururken günün sonunda bir hamburger yeme ihtimali olan böylesine güzel bir alışkanlığı bir kenara itip kütüphanede kös kös oturmak da nereden çıktı ki? Ya o elinde pek eğreti duran kitapla babamıza ne demeli? Annemize pek diyecek söz yok; çünkü hamburgerin bol ketçabının üzerimize dökülme riskini hiç yabana atmayan tavrıyla bir kitap açıp üç beş kelime okumamızı ümit eden kalp çarpıntısı pek yakın. Her durumda hep diken üstünde…

Konu çok mu dağıldı dersiniz? Hayır, dağılmadı. Başından beri anlatmak istediğim bundan öte bir şey değil. Öyle zannediyorum ki kitap okuma alışkanlığı kazanmak veya kazandırmak sanal/suni ortamlar yaratarak olacak bir şey değil. Çocuğumuz okusun diye oluşturulan kitaplık pek amaca hizmet edecek gibi durmuyor. Her şeyden öte anne baba olarak bizlerin meseleyi enine boyuna düşünmesi gerekiyor. Çocuğumuza bu alışkanlığı kazandırmak istiyoruz, çünkü kitap okumanın önemli, yeri doldurulamaz bir değer olduğu konusunda hemfikiriz.

Peki, çocuğumuz için bu kadar ısrarla istediğimiz bir değeri kendimiz için neden istemiyoruz?  Çünkü anne babalarımız biz okuyalım diye ellerinden geleni yaptılar ama kendileri bu süreçte hiçbir zaman yer almadılar. Bize okumak çok önemli dediler belki de “Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır?” sorusunun peşine onlar da düştüler fakat hiçbir zaman önce kendileri okumaya başlamadılar. Başlasalar da bunu bir görev olarak gördüler hiçbir zaman ihtiyaç hissetmediler.

Demek istediğim çocuğumuza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak istiyorsak “Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır?” sorusuna cevap arıyorsak önce kendimizde bunu bir ihtiyaç olarak görmeliyiz. Sonrası çorap söküğü gibi gelecek. Çocuğumuz da emin olun ki bunu içselleştirecek, bir ihtiyaç olarak görecek, kabul edecektir. Sözün kısası şu ki kitap okuma alışkanlığından değil kitap okuma ihtiyacından bahsetmekten yanayım. Dünyayı değiştirmek istiyorsan önce kendinden başla, sözünden hareketle önce kendimizden başlamaktan yanayım.

Esas soruna odaklanalım ve  çocuğumuzda olmasını istediğimiz davranışların öncelikle anne baba olarak bizlerin meselesi ya da eksiği olduğunu kabul edelim. Doğal bir süreç ile gelişen kitap okuma etkinliklerini böylece hem yapaylıktan çıkarmış hem de zorunlu değil gönüllülük esaslı bir devamlılığa dönüştürebiliriz.

Peki, kendimizdeki bu değişimi nasıl başlatacağız?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA