Çocuklara Ödev Yapmayı Sevdirmenin 10 Yolu

çocuklara ödev yapmayı sevdirmenin 10 yolu
çocuklara ödev yapmayı sevdirmenin 10 yolu

Okullarda verilen ev ödevleri hem her yaştan öğrenci için hem de veliler için bir hayli zorlayıcı olmaktadır. Bazı öğrencilerin en azından sevdiği dersin ödevlerini biraz daha istekle yaptığı ancak ilgisini çekmeyen derslerin ödevlerini ise yapmakta oldukça zorlandıkları bilinmektedir. Tabi bu durum en başta aile ortamını olumsuz etkilemektedir. Okulda öğretmeninden, evde ise ailesinden ödev yapması konusunda baskı gören çocuk ödevini yapmayarak dersten iyice soğumaktadır. İlerleyen yıllarda da okul ve ders başarısı için olumsuz bir bakış açısı geliştirmektedir.

İster veli olalım ister öğretmen olalım ilkokul yıllarından başlayarak çocuğun sorumluluk duygusunu geliştirmesi için ödevini tam anlamıyla yapmasını ve bunu alışkanlık haline getirmesini bekleriz. Çocuğun bu sorumluluğu alması demek ödev yapma davranışını öğrenmesi demektir. Davranış eğitiminde ise hem ailede hem de okulda öğrenilmesi gereken temel kurallar bulunmaktadır.

Bizler de faydaloji.com ekibi olarak bu yazımızda öğrencinin severek ödev yapması için (ister anne & baba ister öğretmen olsun) çocuğu yönlendiren kişiler tarafından dikkat edilmesi gereken bazı hususlara değineceğiz.

Ev ödevi nedir

Ev ödevi öğrencinin okul saatleri dışında derste öğrendiklerini pekiştirerek daha iyi anlaması için ve öğrendiği bilgilerin kalıcılığını artırması için yapması gerekli görülen görevlerdir.

Ev ödevinin temel amacının yanı sıra gizil amaçları da öğrenciye sorumluluk vermek, görevini tam olarak yerine getirdiğinde ödüllendirileceğini sezdirmek ve öğrencinin öğrenme sürecini desteklemek olarak sıralanmaktadır.

Yaşlara göre günlük olarak ev ödevine ayrılması gereken en ideal süreler şu şekildedir;

 • 1. ve 2. Sınıflar: 20 – 25 dakika
 • 3. ve 4. Sınıflar: 30 – 45 dakika
 • 5. ve 6. Sınıflar: 45- 60 dakika
 • 7. ve 9. Sınıflar: 60 – 90 dakika
 • 10. ve 12. Sınıflar: 90 – 120 dakika

Çocuklara Ödev Yapmayı Sevdirmenin 10 Yolu

çocuklara ödev yaptırmanın yolları
çocuklara ödev yaptırmanın yolları
 • Çocukların severek ödev yapmasını istiyorsak öncelikle çocuğun hissettiği korku duygusunu tamamen silmeliyiz. Yani çocuğunuz ödevini yapmadığında onu çeşitli nedenleri öne sürerek korkutmak veya tehdit etmek hiçbir fayda getirmeyecektir. Bu nedenle evde korku ve tehdit ortamı kesinlikle olmamalıdır.
 • Çocuğun severek ödev yapması ödevin niceliğine de bağlıdır. Yani çok uzun süren ya da seviyesinin üzerinde olan ödevler çocuğa verilmemelidir. Ödevler çocuğun yapabileceği seviyede olmalıdır. Ödev süresi de çocuğun yaşına bağlı olarak uygun bir şekilde ayarlanmalıdır.
 • Çocuğunuzun ödevi ile ilgili yaptığı her ince detaya ve emeğe saygı gösterin, onu daha iyisini yapması için yüreklendirin. Hoş görüntüsü olmayan ya da ufak tefek hataları olan bir ödev yapmış bile olsa çalışmasına verdiği emek için onu kutlayın. Varsa ufak tefek hataları birlikte düzeltmeyi teklif edin ancak sırf siz beğenmediniz diye ödevi sil baştan tekrar yapmasını istemeyin.
 • Okuldan gelir gelmez ödevini yapması için zorlamayın. Ödevini yapmasını gerektiğini ancak ne zaman yapacağı konusunda bir planlama yapması ve karar vermesi gerektiğini ona açıklayın. Okul sonrası enerjisini atması için çocuğunuzun dinlenmesine ve oyun oynamasına fırsat verin. Unutmayın ki oyun oynamak da en az ödev yapmak kadar çocuğun hayal gücünü ve zekâ gelişimini destekleyen bir aktivitedir.
 • Çocuğunuzun ödev yapmayı sevmesinde önemli olan bir diğer etmen de birlikte bireysel çalışma planı oluşturmaktır. Oluşturacağınız çalışma planının çocuğunuzun fikrini de alarak birlikte hazırlanmış olması çok önemlidir. Günlük ders çalışma ve ödevlerini yapma saatini bilen çocuk diğer aktivitelerini de buna göre planlayacağı ve yapabileceği için ödevini daha bir zevkle yapacaktır. Ayrıca her gün aynı saat dilimleri içerisinde, belli bir rutinde ödev ve çalışma etkinliği planlanmalı ve sürekli değiştirilmemelidir.
çocuklara ödev yaptırmayı sevdirmenin yolları
çocuklara ödev yaptırmayı sevdirmenin yolları
 • Kontrolsüzlük ödevlerde belli oranda aksamaya neden olarak motivasyonu düşürecektir. Bu nedenle her ödev sonunda yapılan çalışmalar mutlaka kontrol edilmelidir. Bu arada tabi ki ödevini yapan çocuğunuzu tebrik etmeyi, sorumluluğunu yerine getirdiği için ona teşekkür etmeyi de unutmayın.
 • Topluluk içinde çocuğunuzun ödev yapmayı sevmediğini ya da bu durumu şikayet eder gibi kesinlikle konuşmayın. Unutmayın ki şikayet mekanizmasından daha çok takdir mekanizması sizi amacınıza en kısa ve kolay yoldan taşıyacaktır. Çocuğunuzun ödev yaparken gösterdiği en ufak bir başarısı bile takdir edilmeli ve yüreklendirilmelidir.
 • Ödev yaparken çocuğunuzun zevk almasını istiyorsanız ihtiyaç duyacağı tüm araç gereçleri temin ettiğinizden emin olmalısınız. Tüm dikkati ile ödevini yaparken herhangi bir eşyasının olmaması ya da eksikliğini yaşaması ödev konsantrasyonunu olumsuz yönde etkileyecektir. Ayrıca ödev yapılan ortamın da çocuğunuz için ergonomik olması gerekmektedir. Çalışma masa ve sandalyesi ya da ortamın ışıklandırılması bile ödev yaparken zevk almasını sağlamasını etkileyecek faktörler arasında yer almaktadır.
 • Ödev zamanında çocuğunuzun yanında olduğunuzu hissettirin. İstediği zaman soru sorabileceğini ve sizin de ona sabırla açıklayacağınızı çocuk bilmelidir.
 • Çocukla kurulan her türlü iletişimde olduğu gibi ödev yapmayı sevdirmenin yollarından en önemlisi de sevginin gücünü kullanmaktır. Özellikle ilkokul çağındaki küçük çocuklar ödevleri çoğu zaman ailesi ya da öğretmenleri tarafından daha çok sevileceğini düşündüğü için yaparlar. Daha büyük yaşlarda olan çocuklar ise sevdiği öğretmenlerin ya da derslerin ödevlerini ayrı bir keyif ile yaparlar. Sevildiği ve değerli olduğu hissettirilen öğrenci ödev yapma gibi sorumluluklarını yerine getirmeyi daha çabuk öğrenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA