Çocuklarda Bronşit Tedavisi Nasıl Geçer Ne İyi Gelir

çocuklarda bronşit tedavisi nasıl geçer, n
çocuklarda bronşit tedavisi nasıl geçer, n

Çocuklarda Bronşit Tedavisi

Çocuklarda kış aylarında görülen bronşit hem aileyi hem de çocukları oldukça yıpratır. Özellikle öksürükle kendini göstermeye başlayan bronşit; akut bronşit ve kronik bronşit, alerjik bronşit şeklinde görülebilmektedir. Bronşit; akciğere hava gönderen bronşların iltihaplanmasıdır. Bronşların iltihaplanmasıyla nefes almada zorluk, öksürük, balgam çıkarma gibi belirtiler görülür. Bazı çocuklar bronşiti çok şiddetli geçirir böyle durumlarda ateş yükselmesi de görülebilir. Bu yazımızda çocuklarda bronşit tedavisi, bronşit nasıl geçer konuları hakkında faydalı bilgileri sizlere aktaracağız. Ayrıca çocuklarda bronşite ne iyi gelir, bronşite iyi gelen yiyecekler nelerdir sorularına da yanıt bulabileceksiniz.

Çocuklarda kuru öksürük nasıl geçer?

Akciğere giden havayı taşıyan bronşların iltihaplanması sonucu oluşan bronşit, özellikle soğuk ve serin havalarda çocukları etkiler. Soğuk havalardan etkilenen bronşlar akciğerlerin enfeksiyonu ve soğuk algınlığına neden olur, soğuk algınlığının geçmemesi, ilerlemesi durumunda akut bronşite çevirir.

Akut Bronşit; Çocuklarda sıklıkla görülen akut bronşit soğuk algınlığı sonrasında akciğerin enfeksiyonlanmasından sonra gelişir. Akut bronşit çocuklarda daha sık görülür. Akut bronşit sonucunda üst solunum yolları oldukça etkilenir ve ilaç tedavisi sonucu 1 haftada düzelir.

Kronik bronşit ise; Daha ciddi geçen ve 3 ay kadar süren bir bronşit çeşididir, ayrıca tekrarlama riski de yüksektir. Kronik bronşitte bronşlar sık sık tıkanır veya iltihaplanır. Kronik bronşit çocuklarda daha az görülür, genellikle yetişkinlerde görülür.

Kronik bronşit teşhisi konan çocuklarda ayrıca astım hastalığının da araştırılması gerekir.

Çocuklarda bronşit tedavisinde dikkat edilmesi gereken, hastanın bronşlarının iyi korunmasıdır. Akut bronşit yani soğuk algınlığı nedeniyle bronşların virüs kapması sonucu oluşur. Doktorunuzun uygun gördüğü ilaç tedavisi ile bronşlarda oluşan virüs yok edilir ve hasta kısa sürede iyileşir. Bronşlarda oluşan virüs nedeniyle balgam çıkarma oluşabilir bunun için de balgam yumuşatan ilaçlar kullanılır, bunlar da balgamın sökülmesine yardım eder.

Çocuklarda Bronşit Nasıl Geçer 

çocuklarda bronşit nasıl geçer
çocuklarda bronşit nasıl geçer

Çocuklarda meydana gelen akut bronşit ilaç tedavisi ile kısa sürede geçmektedir. Bronşiti geçirmek için soğuk algınlığına iyi gelen ilaçlar kullanılır. Akut bronşitlerde hastalık daha kısa sürede geçebilir ancak kronik bronşitte tedavi süresi daha uzun olabilir. Kronik bronşit yavaş yavaş ilerleyen ve ileri seviyelerde solunum yetmezliği gibi rahatsızlıklara neden olan bir bronşit türüdür. Aralıklarla 3 ay ya da 2 yıla kadar sürebilir.

Çocuklarda bronşit tedavisinde öksürük şurubu ve antibiyotikler kullanılır. Akut bronşitte bu tedavi ile kısa sürede iyileşme gerçekleşir.

Çocuklarda Bronşitin Belirtileri Nelerdir

Bronşitte en sık belirti öksürüktür.  Akut bronşitte öksürükler bronşit geçtikten sonra 10 gün kadar daha devam edebilir. 10 günden daha fazla süren öksürük ile birlikte ateş, nefes sıkışması ya da hırıltı oluşması durumunda doktora başvurulması gerekmektedir. Ayrıca soğuk algınlığı vücudun direncini düşürür ve yorgunluk başlar.

Bronşlarda oluşan virüs ya da iltihaplanma nedeniyle nefes alıp vermede zorluk yaşanır ve göğüs ağrısı oluşur.

Bronşitte görülen bir diğer belirti ise balgam çıkarmadır. Balgam genellikle beyaz renklidir. Bazı durumlarda kanlı balgam da gelebilir.

Çocuklarda Bronşit Hastalığının Teşhisi 

Çocuklarda akut bronşit tehlikeli bir şekilde gelişme göstermez ve soğuk algınlığı ile başlar. Öksürük ve nefes almada zorluklar, balgam çıkarma gibi belirtiler baş göstermesi durumunda çocuk doktoruna muayene ettirilmelidir. Ancak tekrarlayan bronşit belirtilerinin tedavisi için göğüs hastalıkları ve çocuk alerji bölümüne görünmek gerekir. Bronşitin teşhisinde doktor, çocuk hastanın akciğerlerini stetoskop ile kontrol eder. Eğer hekim akciğerde bir sıkıntı görmüşse başka testler de yaptırabilir. Bunlar; akciğer filmi, balgam testi ve akciğer fonksiyon testidir.

Çocuklarda Bronşite Ne İyi Gelir

Çocuklarda bronşit tedavisinde şurup ya da ilaç tedavisinin yanında vücut direncinin kendini kısa sürede toplaması için beslenme de önem taşımaktadır. Çocuğunuza C vitamini içeren besinler yedirmeye çalışın. C vitamini içeren besinler; Portakal, greyfurt,kivi brokoli ve brüksel lahanası.

Kışın özellikle kalorifer, doğal gaz ya da klima gibi ısınma seçenekleri odanın havasını kurutarak öksürükleri tetikleyebilir ve boğaz kuruluğuna da neden olabilir. Bu yüzden çocuğunuzun bulunduğu odayı nemlendirin. Bunun için özel olarak satılan buhar makinalarından yararlanabilirsiniz. Ya da kalorifer peteklerine üzeri açık kalacak şekilde su kabı koyarak da kuruyan havayı nemlendirebilirsiniz.

Çocuklarda Bronşit Neden Olur

Çocuklarda akut bronşit kışın soğuk havalarda olur. Bunun en önemli nedeni virüslerdir.  Virüsler bronşların iltihaplanmasına neden olur. Bronşite neden olan bazı risk faktörleri de bulunmaktadır. Bunlara dikkat edilmediği taktirde bronşit oluşumuna sebebiyet verebilirsiniz ya da bronşiti tetikleyebilirsiniz.

Bronşite neden olan risk faktörleri; 

Çocukların bulunduğu ortamlarda sigara içmek ya da çocuğun sigara içilen bir ortamda dumanlı havaya maruz kalması bronşların kolayca iltihaplanmasına neden olur. Çocuklar kesinlikle sigara içilen ortamlarda bulunmamalıdır.

Vücut direnci düşük olan, bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarda akut bronşite yakalanma riski yüksektir.

Çocuklar yaz aylarında soğuk üfleyen klimaya maruz kalmamalıdır.

Kış aylarında sık sık akut bronşite yakalanan çocuklar eylül-ekim ya da kasım ayında grip aşısı olmalıdır.

Bronşite yakalanmamak için hijyen kurallarına dikkat edilmeli, bu konuda çocuklara iyi eğitim verilmelidir. Yemek yedikten sonra, yemek yemeden önce eller mutlaka yıkanmalıdır. Aynı şekilde tuvaletten çıktıktan sonra, sokaktan eve gelince de ellerin yıkanması gerektiği çocuklara öğretilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA