Çocuklarda Kekemelik Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir

çocuklarda kekemelik belirtileri nelerdir,kekemelik nasıl tedavi edilir
çocuklarda kekemelik belirtileri nelerdir,kekemelik nasıl tedavi edilir

Kekemelik Nedir

Bir tür konuşma bozukluğu olan kekemelik bir kelimeyi veya heceyi tekrarlayarak ve duraklama şeklinde konuşmanın bozulmasıdır. Kekemelik çocukluktan başlayan bir konuşma bozukluğudur. Çocukların konuşmaya başladığı dönemde kelime ve sesleri uzatması, sözcükleri tekrar ederek konuşması ya da konuşurken duraksaması kekemelik olarak tanımlanmaktadır. Çocuklukta fark edilen kekemeliğin tedavi edilmesi mümkündür ve tedavi sürecinde başarıya ulaşma olasılığı yüksektir.

Konuşmaya yeni başlayan çocuklarda konuşmayı öğrenmede bir aşama olarak görülür. Çocuklarda Geç Konuşma Nedenleri? yazımıza da bakmanızı tavsiye ederiz..

Ne demek istediklerini anlatamayan çocuklarda dil gelişimi ve konuşma gelişemez, kekemelik olarak kalır.  Çocukları önemli ölçüde etkileyen kekemelik özgüven kaybına, sinir ve stresin artmasına yol açabilmektedir.

Çocuklarda Kekemelik Belirtileri Nelerdir

Kekemeliğin belirtileri çocukların dil gelişimi başladığı zaman ortaya çıkmaktadır. Bu yaş aralığı 2-5 yaş arasıdır. Kekemeliğin oluşması için çocuğun konuşma gelişimi döneminde mesafe katetmiş olması gerekmektedir. Konuşma gelişimi içinde mesafe katetmiş çocuklarda sebebi tam olarak bilinmeyen şekilde konuşmada takılmalar, kelimelerin uzatılması ve tekrarlamalar oluşmaktadır.

Çocukların konuşma gelişiminin başladığı 2-5 yaş arasında çok fazla akıcılık sorunu yaşanmaz. Çocukların %5’i konuşmada akıcılık sorunu yaşamaktadır. Bu sorunu yaşayan çocuklar genelde okul çağına gelene kadar kendiliğinden akıcılık sorununu üzerlerinden atmaktadırlar. Ancak geri kalan erken kekemeliği ve yetişkin kekemeliği olan bireyler toplumumuzun %1’ini oluşturmaktadır. Yani ülkemizin nüfusu göz önüne alındığında yaklaşık 800 bin kişi kekemelik sorunu yaşamaktadır. Kekemelik yaşayan çocukların %80’inde bu sorun zamanla kendiliğinden kaybolabildiği gibi %20’lik kısmında geçmemektedir. Aileler çocuklarının konuşmalarında akıcılık sorunu, takılma, kekeleme fark ettiklerinde konuşma ve dil uzmanı bir doktora başvurmalıdır.

Kekemelik Belirtileri 

 • Cümle kurmakta zorlanma
 • Kelimelerdeki heceleri uzatma
 • Bir kelimeyi veya heceyi arka arkaya tekrarlama
 • Hımm gibi takılma sözcüklerini sık tekrar etme
 • Konuşma esnasında gerginlik ve stres yaşama
 • Kelimeleri düzgün telaffuz etmek için kendini sıkma
 • Konuşma esnasında aşırı heyecan

Kekemelik baskı altında, korku ve heyecan gibi durumlarda daha da artabilir.

Kekemelik Nedenleri Nelerdir 

Ülkemizde kekemeliğin nedeni olarak; “yaşanılan psikolojik travmalardır” şeklinde bir algı bulunmaktadır. Ancak bu algı tek başına yeterli değildir. Kekemeliğin nedenlerinin çok boyutlu olarak ele alınması gerekir. Kekemeliğin fizyolojik ve psikolojik olarak oluşturduğu risk faktörleri bulunmaktadır. Solunum bozukluğu, nefesi doğru kullanamama ve beyin dalgalarından gelen iletim bozukluğu kekemeliğin nedenleri arasındadır. Kekemeliğin psikolojik nedenleri arasında psikolojik anlamda zor ve sıkıntı veren bir çevrede bulunması, ailevi problemler ya da yaşamış oldukları travmatik olaylar da yer almaktadır. Ayrıca çocukların şiddet görmesi ya da baskı altında kalmaları kekemeliği tetikleyebilir. Çocukların aşırı titiz ya da kontrollü bir aile ortamında yetişmeleri de kekemeliğin nedenleri arasındadır.

Kekeme bireylerin birçoğu kekemeliğe çocukluk dönemlerinde başlamaktadır. Kekemeliği başlatan, çocukluk döneminde yaşanan korku,baskı ya da aşırı strestir. Çocukluk döneminde yaşanan ani korku, şok ya da duygu değişimleri gibi durumlar da kekemeliğe neden olan sebepler arasındadır. Kekemeliğin bir diğer nedeni; çocuğun yaşadığı ev içerisinde ebeveynlerden birinin kekeme olması ya da yakın akrabalardan birinin kekemelik sorunu olmasıdır. Çocuk böyle bir ortamda kekeme olan kişiyle özdeşim yakalayarak kekemelik gösterebilmektedir.

Kekemelik Nasıl Tedavi Edilir

Kekemelik gelişen psikolojik yaklaşımlar sayesinde tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Ancak bilinmelidir ki kekemelik tedavisi, tedavi yöntem ve süresi ile çocuğun yaşına göre değişmektedir. Tedavi sonucunda kekemelerin büyük çoğunluğu iyileşmektedir. Ülkemizin birçok ilinde kekemelik tedavi merkezleri bulunmaktadır. Kekemeliğin tedavisinde ailenin gözlemi ve yaklaşımı çok önemlidir. Çocuklarında kekemelik belirtisi gözlemleyen aile paniğe kapılmamalı ve vakit kaybetmeden dil ve konuşma uzmanı bir doktora başvurmalıdır. Kekemelik tedavisi terapi şeklinde gerçekleşmektedir. Bireyin ailesi ve çevresi de terapi sürecine dahil edilerek terapiler gerçekleştirilir ve bu sayede tedavi daha başarılı bir şekilde devam eder. Konuşma terapisti ve psikolog kekemeliğin tedavisinde etkindir. Kekemelik yaşayan çocuklara karşı ailelerin davranışı da çok önem taşımaktadır. Sabırlı ve anlayışlı yaklaşımları tedavi sürecini başarıya taşımakta önemli rol oynar.

 Kekemelik Yaşayan Çocuklara Nasıl Davranılmalı

 • Kekemelik yaşayan çocuğu dikkatli bir şekilde dinlemeli ve göz teması kurmalısınız.
 • Konuşma sırasında çocuğun cümlesini bitirmesini beklemeli ve müdahale etmemelisiniz.
 • Onunla konuşurken acele etmeden yavaş konuşmalısınız.
 • Çocuğunuz konuşurken dudaklarına bakmayın ve sabırla onu dinleyin.
 • Takılma yaşadığında cümlelerini siz tamamlamayın.
 • Kekemelik yaşayan bir çocuk stres ve baskıcı ortamlardan uzak durmalıdır.
 • Kekemelik yaşayan bir çocuğa yapılacak en büyük kötülüklerde biri onunla dalga geçmektir. Dalga geçilen bir çocuk kendini değersiz hisseder ve yoğun stres yaşar. Yaşadığı stresle birlikte kekemeliği daha da artabilir. Çocuğun yakın çevresi arkadaşları da bu konuda anlayışlı olmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA