Çocuklarda Kuru Öksürük Nasıl Geçer Ne İyi Gelir

çocuklarda kuru öksürük nasıl geçer ne iyi gelir
çocuklarda kuru öksürük nasıl geçer ne iyi gelir

Çocuklarda Öksürük 

Çocuklarda bitmek bilmeyen kuru öksürük anne babaları en çok üzen ve rahatsız eden sorunların en başında gelir. Bu yazımızda çocuklarda kuru öksürük neden olur, öksürüğe ne iyi gelir ve öksürüğü nasıl geçiriririz konularının ayrıntılarına yer vereceğiz.

Çocuklarda özellikle mevsim geçişi ya da soğuk algınlığı yaşadıkları dönemde burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve kuru öksürük görülebilir. Ancak çeşitli önlemlerle soğuk algınlığı hafiflese bile kuru öksürük bir süre daha devam edebilmektedir.

Öksürük; solunum yolu mukozasının virüs, bakteri, toz gibi yabancı maddeleri vücuttan uzaklaştıramadığı zamanlarda meydana gelir. Solunum yolu mukozasının bunu yapamamasının nedeni enfeksiyon kapmasıdır. Bozulan solunum mukozası yerine öksürük refleksi gerçekleşir. Vücuda giren yabancı maddeyi çıkarmak içinde mukus (Balgam) ile atmaya çalışır. Burundan akmayan ve boğazın gerisine akan bu sümüksü yapı öksürüğü de başlatarak boğazı tahriş eder.

Bebeklerde Kuru Öksürük

bebeklerde kuru öksürük
bebeklerde kuru öksürük

Bebeklerde ve çocuklarda oluşan kuru öksürük tek başına bir hastalık değildir. Bebeklerde ve çocuklarda öksürük başka hastalıkların habercisi olabilir. Öksürüğün pek çok nedeni olabilir. Yeni doğan bebeklerde ilk bir aylık dönemde anatomik bozukluk öne çıkar.

Bir yaşa kadar süt çocukluğu döneminde üst solunum yolu enfeksiyonu, bronşit gibi alerjik yapıya bağlı öksürük oluşabilir. Okul öncesi çocuklarda görülen öksürün nedeni ise viral üst solunum yolları enfeksiyonu, alerjik yapı, ya da yabancı bir parçanın boğaza takılmasıdır. Az da olsa tümor ve yapısal bozukluklardan kaynaklı öksürük oluşabilir.

Çocuklarda Kuru Öksürük Nedenleri 

çocuklarda kuru öksürük nedenleri
çocuklarda kuru öksürük nedenleri

Çocuklarda oluşan öksürük farklı çeşitlerde olabilmektedir. Halsizlik ile birlikte kısa aralıklarla oluşan öksürük kuru öksürüktür. Çocuklarda kuru öksürüğün çeşitli nedenleri vardır.

 • Soğuk algınlığı 
 • Alerji
 • Astım 
 • Zaturre 
 • Bronşit 
 • Üst solunum yolu enfeksiyonu kuru öksürüğün nedenleridir. 

Çocuklarda kuru öksürüğün bir diğer nedeni; bulundukları ortamın nemsiz ve havasız olmasıdır

Özellikle okul öncesi çocuklar (2 – 6 yaş arası)  anaokulu ya da kreşe başladıkları zaman daha fazla burun akıntısı ve kuru öksürük yaşayabilir. Çünkü daha kalabalık ortama giren çocuklar virüs ve bakteriler ile karşı karşıya kalır ve vücudun bunları dışarı tam atamaması sonucu vücut direnci düşerek solunum yolu enfeksiyonları, burun akıntısı nezle grip gibi rahatsızlıklar meydana gelir.Bu öksürükler haftalarca devam edebilir.

Eğer çocuklarda öksürük 1 ayı geçtiyse alerji, sinüzit,astım gibi üst solunum yolu duyarlılığından kaynaklı rahatsızlıklar oluşabilir ve doktora danışarak tedavi edilmelidir. İleri seviyede ve uzun süren öksürük durumlarında mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir. bunun yanı sıra eğer meydana gelen öksürük göğüste hırıltı ile birlikte oluyorsa bu durum astım habercisi olabilir. Dolayısıyla yine uzman bir doktora danışmakta yarar vardır.

Çocuklarda Kuru Öksürük Nasıl Geçer

Çocuklarda görülen kuru öksürüğün önüne evde uygulayabileceğiniz ve dikkat edilecek bazı tedavi yöntemleriyle geçilebilir. Çocuklarda kuru öksürüğü geçirmek için üst solunum yolları ilaçları ile tedavi yapılabilir.

Çocuklarda kuru öksürüğü geçirmek için dikkat edilmesi gerekenler; 

Özellikle Çocukların Yanında Sigara İçmeyin

özellikle çocukların yanında sigara içmeyin
özellikle çocukların yanında sigara içmeyin

Çocuğun yanında kesinlikle sigara içmeyin ve sigara içilen ortamlarda bulundurmayın. Özellikle sigara dumanı üst solunum yolu enfeksiyonu yaşayan çocuklar için oldukça ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Öksürüğü Geçirmek İçin Bol Su İçirin

öksürüğü geçirmek için bol su içirin
öksürüğü geçirmek için bol su içirin

Çocuklarda görülen kuru öksürüğü geçirmek için ilk sırada tavsiye edilen bol su içirilmesidir. Öksürüğü olan çocuğun bol sıvı ağırlıklı beslenmesini sağlanmalıdır. Öksürüğünü kesmek için en etkili içeceğin ise su olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle çocuklardaki kuru öksürüğü geçirmek için öncelikle bol su içtiğinden emin olun. Su içmek kuru öksürüğü geçirdiği gibi eğer varsa balgam sökmesine de yardımcı olur.

Buhar Makinesi ya da Kalorifer Suluğu Kullanın

buhar makinesi ya da kalorifer suluğu kullanın
buhar makinesi ya da kalorifer suluğu kullanın

Özellikle kış aylarında kalorifer ve elektrikli ısıtıcılar odanın havasını kurutur. Kuruyan havada solunum yollarının kurumasına ve balgamın artmasına neden olur. Solunum yollarının kuruması yutkunma zorlukları ve öksürüğe neden olur. Bu nedenle özellikle kış aylarında havanın nemli kalması için buhar makinesi ya da kalorifer suluğu kullanılmalıdır.

Çocuklarda Öksürüğü Geçirmek İçin Yapılması Gerekenler

 • Doktorunuzun Verdiği İlaçları Kullanın
doktorunuzun verdiği ilaçları kullanın
doktorunuzun verdiği ilaçları kullanın

Çocuklarda görülen kuru öksürük tedavisi aksatılmadan ve ertelenmeden mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır. Bu hassasiyetle doktorlar tarafından genellikle çocuklarda balgamlı bir öksürük görülüyor ise öncelikle balgam söktürücü etkisi olan ilaçlar kullanılmaktadır. Balgamlı öksürüğü olan çocuklarda öksürük şurubu kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Kuru Öksürük İçin Ilık İçecekler İçirin

kuru öksürük için ılık içecekler içirin
kuru öksürük için ılık içecekler içirin

Öksürüğü olan çocuklara gece yatmadan önce boğazını yumuşatacak ılık bir içecek verilmelidir. Çocuğun yaşına göre içecek tercihinizi yapabilirsiniz. Ilık su, ılık ıhlamur, ılık ballı limon suyu gibi seçenekler öksürük için oldukça etkili içeceklerdir. Ancak hemen hatırlatalım özellikle 6 aylıktan büyük çocuklarda balgam artışına sebep olacağı için yatmadan önce süt içirilmesi pek tavsiye edilmemektedir.

Yaşam Alanınızı Temiz Tutun

yaşam alanınızı temiz tutun
yaşam alanınızı temiz tutun

ev ve yaşam ortamındaki tozlar öksürüğün iyileşmesini geciktirir. Bu nedenle evinizi, çocuğunuzun odasını kısacası yaşam alanınızı her türlü toz ve kirden uzak tutmanız gerekmektedir.

Kuru Öksürükten Kurtulmak İçin Yüksek Yastık Tercih Edin

kuru öksürükten kurtulmak için yüksek yastık tercih edin
kuru öksürükten kurtulmak için yüksek yastık tercih edin

Yatarken çocuğunuzun yastığını bir miktar yüksek olmasına dikkat edin. Yastığının altına destek koyduğunuzda biraz daha dik ve yan yatmasını sağlayarak gece görülebilecek öksürük krizlerini böylece önlemiş olursunuz.

Çocuklarda Kuru Öksürüğe Ne iyi Gelir

çocuklarda kuru öksürüğe ne iyi gelir
çocuklarda kuru öksürüğe ne iyi gelir
 • Tereyağ & pekmez: 1 tatlı kaşığı ılık su içine 1 tatlı kaşığı pekmez ve 2 tatlı kaşığı eritilmiş tereyağını karıştırın. 6 aylık ve üstü çocuğunuza ılık halde iken içirerek öksürüğünü kesebilirsiniz.
 • Süt & bal & karabiber: Ilık süt içine bir miktar bal ve bir miktar karabiber karıştırılır. Karışım ılık halde iken yudum yudum çocuğa içirilir. Yarım kahve fincanı kadar içilmesi bile öksürüğün şiddetini azaltmak için yeterli olacaktır. Unutmayın; bu karışım 1 yaş ve üzeri çocuklar içindir.
 • Elma çayı: Bir adet elmanın kabuğunu soyun çekirdekleri ile birlikte bir kaba alın. kabın içerisine bir miktar ıhlamur yaprakları, 2 adet karanfil tanesi, bir parça kabuk tarçın ve bir dilim limon ilave edin. 1 su bardağı su içerisinde kaynatın ve ılık ılık gün içerisinde çocuğunuza içirin.
 • Turp:  1 adet kara turpu kabuklarını soymadan iyice yıkayın. Sonra tepe kısmından kapak olacak şekilde alt kısmını da dik durabilmesi için bir miktar kesin. Turpun içini dikkatli bir şekilde oyun. Küçük boy bir cam kasenin içerisine turpu dik duracak şekilde oturtun. turpun içini bal ile doldurun. balın doğal olmasına dikkat edin. geceden hazırladığınız bu tarifi sabaha kadar bekletin. Kaseye akan bal ve turpun suyunu çocuğunuza sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 kere bir tatlı kaşığı kadar verin. bu uygulamaya 3 gün boyunca ve 12 saatte bir balı doldurmak suretiyle devam edin.
 • Ayva çayı: Bunun için bir miktar ıhlamur yaprağı ve ayva yaprağını (dilerseniz ayva kabuğu ve çekirdeğini de ilave edebilirsiniz) bir su bardağı su içinde kaynatın. hazırlanan çayı ılık ılık çocuğunuza içirin.

Çocuklarda Kuru Öksürüğe İyi Gelen Doğal Karışımlar 

çocuklarda öksürüğe iyi gelen karışımlar
çocuklarda öksürüğe iyi gelen karışımlar
 • Çocuklarda kuru öksürüğü geçirmek için bitki çayları ile solunum yollarının rahatlatılması sağlanabilir. Adaçayı, Ihlamur gibi bitki çayları içirilebilir.
 • Öksürüğü geçirmek için bal, limon, karabiber kürü yapılarak yedirilebilir.
 • Bal ve zerdeçal ikilisini karıştırarak bir tatlı kaşığı çocuğunuza yedirebilirsiniz. Boğaz ağrısı, boğaz yanması ve soğuk algınlığı gibi durumlarda bu iki şifa kaynağından oluşan karışımı çocuğunuza yedirebilirsiniz.

Çocuklarda Öksürük İçin Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

Aman canım öksürük işte, bir kaç güne geçer demeyin… Özellikle çocuklarda görülen ve uzun süre geçmeyen kuru öksürük ciddi sağlık sorunlarını tetikleyebilir ya da bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Özellikle aşağıdaki durumlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız çocuğunuzu biran önce doktora götürmeniz gerektiğini kesinlikle unutmayın… 

 • Öksürüğünüz gün geçtikçe artıyorsa
 • Çocuk günlük aktivitelerini yapamaz hale geldiyse
 • Öksürük sonrasında kanlı balgam görülmüşse
 • Çocuğun öksürüğü kriz şeklinde geliyorsa
 • Öksürükle birlikte çocuğunuzda ateşlenme varsa
 • Çocuğunuz öksürürken morarma görülüyorsa
 • Öksürük sonrasında kusma görülüyorsa
 • Çocuğunuz 3 aydan küçükse
 • Gece uykusunu etkiliyorsa
 • Sık tekrarlanan öksürük varsa (astım belirtisi de olabilir) hemen bir kulak burun boğaz doktoruna gitmekte fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA