Çocuklarda Okul Başarısını Artırmanın Yolları

çocukların okul başarısını artırmanın yolları
çocukların okul başarısını artırmanın yolları

Çocuklarda Okul Başarısını Artırmanın Yolları

Anne ve baba olarak çocuklarımızın hayatın her alanında başarılı olmasını isteriz. Özellikle hayatlarının önemli bir bölümünde yer alan okul yıllarının ise çocuğumuz açısından başarılı geçmesi çok önemlidir. Her bilinçli ebeveynin yaşadığı kaygıların başında ‘Acaba çocuğum okulda başarılı olacak mı’ kaygısı gelmektedir. Okul başarısı için dikkat edilmesi gerekenler ve çocuklarda okul başarısını artırmak için neler yapacağınız konusunda hazırladığımız bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca okul başarısını etkileyen bir etken olarak da verimli çalışma ve ödev yapma ile ilgili aklınıza takılan tüm detaylar için çocuğunuza ödevi yapmayı sevdirmenin 10 yolu yazımızı okumanızı kesinlikle öneririz.

çocuklarda okul başarısını artırmanın yolları
çocuklarda okul başarısını artırmanın yolları

Pozitif bir çalışma ortamı oluşturun.

Çocukların bilgiyi öğrenmeden önce öğrenmeye karşı olumlu bir bakış açısı geliştirmesi çok önemlidir. Nihayetinde onun bir çocuk olduğu ve en eğlenceli bulduğu bilgileri daha kolay öğrendiğini unutmamak gerekir. Çocukların ders çalışacakları ve yeni bilgi öğrenecekleri her ortamın güvenilir, huzur dolu olması çocuğun öğrenmesini hızlandırır ve kolaylaştırır.

Motive edin.

Her çocuk biriciktir ve kendine has özellikleri vardır. Bazı çocukların ders çalışma ile ilgili iç motivasyonları diğer çocuklara göre daha yüksektir. Örneğin iç motivasyonu yüksek olan çocuklar kendiliğinden ödevlerini yaparken iç motivasyonu yüksek olmayan çocuklar ise dışarıdan mutlaka bir yönlendirmeye ihtiyaç duyarlar. Bu durumu ebeveyn olarak iyi gözlemlemeli ve çocuğunuzu iyi tanımalısınız. Motivasyon düzeyini bildiğiniz çocuğunuzu ödev yaptırma ya da ders çalışma gibi konularda gerektiği gibi destekleyerek okul başarısını artırabilirsiniz.

Çocuğunuzun öğrenme özelliklerini tanıyın.

Beyin temelli öğrenme kuramlarına göre tek bir zekâ tipi yoktur. Çoklu zekâ kuramına göre çocukların öğrenme tipi birbirinden farklılık gösterebilir. Bazı çocukların müziksel zekâsı yüksektir ve bir şeyi öğrenirken örneğin ritim çalışması ile daha kolay öğrenebilir. Ya da bedensel kinestetik zekâsı yüksek olan çocuklar yerinde gezi gözlem ya da deney yaparak daha iyi öğrenebilirler. Siz de çocuğunuzun öğrenme stilini gözlemleyerek nasıl daha iyi öğrendiğini keşfedebilir, yeteneklerini açığa çıkarmasına ve kendini geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Hafıza geliştiren etkinlikler yapın.

Okul başarısını artırmada bilginin kalıcılığının sağlanması ve hatırlanması çok önemlidir. Özellikle ilkokul döneminde çocuğun dikkat ve koordinasyon yeteneğini geliştiren etkinlikler yapması, hafızayı geliştirici eğlenceli oyun ve egzersizler yapması tavsiye edilir. Dilerseniz Çocuklarda hafızayı geliştiren 10 mucizevi besin yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bol bol sohbet edin.

Okul başarısını olumsuz etkileyen en önemli şey çocuğun aşırı kaygılı hissetmesi ve özgüven eksikliği yaşamasıdır. Bu nedenle çocuğunuzla sevginin dilini kullanarak ailecek bol bol sohbet edin. Çocuğunuzun kendini iyi ve değerli hissetmesini sağlayın. Aile içi iletişimi güçlendirmek için tavsiyeler yazımızı da okuyabilirsiniz.

Unutmayın her çocuğun başarılı olması mümkündür. Yeter ki çocuğunuzun öğrenme hevesini yitirmesine izin vermeyin. Merakını kamçılayın. Sorularını destekleyin. Araştırması ve yeni şeyler keşfetmesi için ona destek olun.

Anne ve Babalara Tavsiyeler

  • Çocuğunuzun sağlıklı beslenmesine, ruh sağlığına ve rutin fiziki muayenelerini(göz ve kulak taramaları gibi) yaptırarak genel sağlığına özellikle dikkat edin. Konu ile ilgili olarak hazırlamış olduğumuz çocuklarda zeka geliştiren yiyecekler yazımız da ilginizi çekebilir.
  • Sevginin öncül olduğu sağlıklı bir iletişim dili kurmaya çalışın. Çocuğunuz ile aranızda güçlü bağlar oluşturun. İnsanların birbirini daha iyi anlayabilmesinin yolu aralarında güçlü duygusal bağların kurulmuş olmasından geçmektedir. Dilerseniz çocuğumla nasıl doğru iletişim kurarım yazımıza da göz atabilirsiniz.
  • Çocuğunuzun sürekli eksik ve yetersiz olduğu noktalara odaklanmak yerine yeteneklerine ve yapabildiklerine odaklanın. Onu cesaretlendirin ve takdir edin.
  • Özgün tavrını destekleyin. Kendine güven kazanmasını sağlayın.
  • Öğrenme heyecanını canlı ve iç motivasyonunu yüksek tutun.
  • Boş zamanlarında hobi edinmesini sağlayın. Zihinsel düşünme süreçlerini aktif olarak devam ettirmesi için bol bol kitap okumasına fırsat yaratın. İlgisini çeken kitapları birlikte seçerek bu kitaplar hakkında sohbetler yapabilirsiniz.
  • Günlük planını hazırlamasına yardımcı olun. Bu planlama içinde sürekli ders çalışmasını istemeyin. Oyun, dinlenme, hobi zamanı gibi aktivitelere de yer vermesi için ona fırsat verin.
  • Çocuklarda teknoloji kullanımı konusunda denge kurmak çok önemlidir. Bu konuda kararlı ve istikrarlı olun. Tv, tablet, telefon ya da bilgisayar kullanımı konusunda en fazla 30 dakikayı geçmemesi ve kullanım amacının eğitsel oyun oynama amaçlı ya da yeni bilgiler öğrenme konusunda olması yönünde net tavır gösterin.
  • Okulda öğretmeni ile sürekli iletişim halinde olun. Çocuğun okul ortamında kendini mutlu hissetmesi için kurulan bu iletişim çocuğun potansiyelini açığa çıkarma anlamında da çok önemlidir.
  • Arkadaşları ile bol bol zaman geçirmesine fırsat verin. Sosyal yönünün gelişmesi, kendini ifade etme becerisi ve enerjisini deşarj etmesi için bu çok önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA