Çocuklarda Okul Korkusu Nedenleri Nasıl Yenilir

okul korkusu nedenleri, nasıl yenilir
okul korkusu nedenleri, nasıl yenilir

Okul Korkusu

Okulların açılmasının yaklaşması üzerine hem ailelerde hem de öğrencilerde tatlı bir telaş başlar. Özellikle o sene ilk defa okula gidecek olan çocuklarda heyecan ve kaygı düzeyi daha fazla hissedilir derecede olabilir. Pek çok çocuk için severek koşarak gittiği eğitim yuvası olan okullar kimi çocuklar için korku ve kaygı duyulan yerler olarak görülebilir. Bu yazımızda okul korkusu nedir, okul korkusu nedenleri ve belirtileri, okul korkusu nasıl yenilir gibi konu başlıklarını ve merak edilenleri sizler için araştırdık. Faydalı olmasını dileriz.

Okul Korkusu Nedir

Öğrencinin okula gitmek istememesi, okulu reddetmesi ve bazı fiziksel hastalıklar ile birlikte seyretmesi durumuna okul korkusu ya da okul fobisi adı verilmektedir. Okula gitmeyi istemeyen çocukta baş ağrısı ve mide ağrısı gibi şikâyetlerin sıkça görülmesi okul korkusu yaşıyor olabileceği şüphesini doğurmaktadır. Okul korkusu veya okul fobisi yaşayan öğrenci, okulunun ve sınıfının sıkıcı olduğunu dile getirirler, arkadaş ve öğretmenlerinden sık sık şikâyetçi olurlar ve okul müdürü ya da öğretmenlerinden eve gitmek için sürekli izin isteyebilirler. Hemen belirtelim zihinsel ve bedensel anlamda okula hazır olan ilkokul 1. Sınıf öğrencisinin okulun ilk günlerinde okula gitmek istememesi ve ağlaması normal bir durumdur. Ancak bu durumun süreç olarak uzaması ve şiddetlenerek ilerlemesi durumunda okul fobisinden bahsedilebilir. Okula başlayan her 100 öğrenciden 3’ünde okul korkusu görülmektedir.

Okul Korkusu Nedenleri

okul korkusu nedenleri
okul korkusu nedenleri

Okul korkusu nedenleri arasında ilk olarak göze çarpan etmenin çocuğun evinden ve anne – babasından ayrılmak istememesi olduğu görülmektedir. Bazen anne – babanın tedirginliği de bu durumu iyice perçinleyebilmektedir. Çocuğundan ayrılacağı için endişeli olan anne veya babanın bu tavrından dolayı çocuk da kendini huzursuz hissedebilir. Okul korkusu okula yeni başlayan öğrencilerde görülebildiği gibi ara sınıfa devam eden öğrencilerde de görülebilmektedir. Okul korkusu nedenleri;

Akran zorbalığı yaşama durumu

Derslerin çok zor olacağı ve başaramayacağını düşünme

Öğretmen baskısı

Çocuğun gereksinimlerini tek başına karşılayamaması

Uygun olmayan sınıf düzeni

Anne ve babaya aşırı bağımlılık

Kendini güvensiz hissetmesi

Okul kurallarına uyum sağlayamama

Okul Korkusu Belirtileri

Okul korkusu olan çocuklarda görülen birtakım belirtiler vardır. Bunlar şu şekildedir;

 • Okul korkusu olan çocuk okula gitmek istemezler.
 • Zorlama ve baskılar karşısında aşırı panik olurlar ve kusma, ağlama ve direnme gibi davranışlar gösterirler.
 • Zorlamalarla okula gitmek üzere yola çıksa bile yarı yolda ağlama krizleri ile geri döner ya da sınıftan dışarı çıkmak isterler.
 • Uykusuzluk, genel moral düşüklüğü ve iştah kesikliği ilk günlerde görülen okul korkusu belirtilerindendir.
 • Derslere ve ödevlere karşı isteksizlik
 • Baş ağrısı, mide ağrısı ve bulantısı gibi şikayetleri yoğun olur.
 • Saldırgan tavırlar ve agresif ruh hali
 • Okuldan kaçma eğilimi

Okul Korkusu Nasıl Yenilir

okul korkusu nasıl yenilir
okul korkusu nasıl yenilir

Her şeyden önemlisi okul korkusu olan çocuğa aşırı baskı yapmamak gerekir. Lakin buna karşın çözümü okul ortamından uzakta aramak da korkuyu daha da artırabilir.  Çocuğun endişelerini anlamak, okul ile ilgili etkili iletişim kurmak, okuldan alış saatlerine herhangi bir aksaklık yaşamayacağına dair öğrenciye söz vermek okul korkusunu yenmesi ve kaygısını azaltmasına yardımcı olabilir.

Ailelerin empati kurmaları ve çocuklarını bu süreçte anlamaları çok önemlidir. Okul korkusunun sebebini öğrenmek için çocuk ile etkili bir iletişim kurulmalıdır.

Kararlı davranılmalıdır. Okul korkusu yaşayan çocuğa verilecek en ufak bir taviz olayları içinden çıkılamayacak noktalara sürükleyebilir. Kesinlikle baskı yapmadan ama kararlı davranmaktan açınmadan sorunu çözmeye odaklanılmalıdır.

Uzman desteği önemlidir. Okul çalışanları da dahil okul idaresi ve öğretmeni okul korkusu yaşayan çocuk hakkında detaylı olarak bilgilendirilmelidir. Bu süreçte en kısa sürede okul korkusunu yenmek için aile, okul idaresi ve öğretmen ile ortaklaşa çalışma gerekmektedir. Gerektiğinde rehberlik ve psikolojik danışmanlık birimlerinden yardım alınmalıdır.

 • Okul korkusu yaşayan çocuğunuzu sabah keyifli bir şekilde uyanmasını sağlayın. Ve birlikte güzel bir kahvaltı edin.
 • Okula hazırlanması için eğlenceli etkinlikler ile ona yardımcı olun. ( Müzik eşliğinde hazırlanma gibi)
 • Muhalif tavırlar gösterse bile servise binmesine ya da okula kadar yürümeye eşlik edin. Öğretmeni ile görüşerek sınıf içine kadar girin ve sırasına yerleştirin. Önceden belirttiğiniz gibi dışarıda onu beklediğinizi söyleyin. Bu süreçte etkili ve kararlı bir iletişim kurmak çok önemlidir. Kendinizi iyi hissedin ya da tedirgin olduğunuzu anlamaması için özen gösterin.
 • Çocuğun okul korkusunun seviyesine göre değişmekle birlikte pek çok yol denenebilir. Örneğin ilk gün okul bahçesinin içinde birkaç dakika durmak, ertesi gün okul kantininde birlikte zaman geçirmek, sonra yavaş yavaş sınıfın içini gezmek gibi kademeli bir şekilde okul korkusunun üzerine gidin.
 • Okula sorunsuz gittiği her gün ayrıcalıklı bir hak ya da ödül verin. Bu süreçte sabırlı olmayı sakın ihmal etmeyin. Geçici olan bu süreci en az hasar ile atlatabilmek adına tüm okul çalışanlarından ve uzman bir psikologdan yardım alabileceğinizi unutmayın.

Okul Korkusu Olan Çocuklarda Dikkat Edilecek Hususlar

Çocuğunda var olan okul korkusunu yenmek isteyen ailelere önemli görevler düşmektedir. İlk olarak yapılması gereken aile üyelerinin tutarlı ve kararlı davranmaya çok önem vermeleridir.

Aileler okul açılmadan birkaç hafta öncesinden okul ile ilgili tanıtım çalışmaları yapmalıdır. Anne ve babalar okul kuralları ve okulda yaşam ile ilgili sohbetler yapmalıdır. Okulu sevdirecek etkinlikler planlanmalıdır. Özellikle öğretmen çocukların gözünde bir korku unsuru olarak sunulmamalı ve çocuğun hatalı davranışları ‘yaramazlık yaparsan öğretmenin seni sevmez, böyle yaparsan seni okula almazlar’ gibi yanlış söylemler içerisine girilmemelidir. Çocuğun gözünde öğretmen ve okul ile ilgili olumsuz bir izlenim bırakılmamalıdır. Aksine çocuk okulu sevsin diye abartılı ve doğru olmayan şeyler de söylenmemelidir. Okula ve öğrenmeye karşı olumlu duygular geliştirmesine yardımcı olacak bir iletişim dili kurulmalıdır. Korkma, seni okulda asla bırakmam ya da okulu beğendin mi demek yerine, okulda acaba hangi oyunları öğreneceksin, okulda en çok neyi sevdin ya da sınıfta bir sürü arkadaşın olacak ne kadar heyecan verici değil mi? gibi cümleler kurulmalıdır.

Ayrıca okul ihtiyaçlarının karşılanması için alışverişe birlikte çıkmak ve kullanacağı araç gereçleri birlikte seçmek çocuğun hoşuna gideceği için uzmanlar tarafından da önerilmektedir.

Okul fobisi olan çocuğa okulun ilk günü en sevdiği oyuncağı yanında götürmesine izin verilebilir. Ayrıca ilk gün anne ya da babasının okulda olması öğrenciyi bir miktar rahatlatabilir. Sonraki günlerde kalınan süreyi kısaltarak kademeli olarak okul korkusu yenilebilir.

Tüm bunların yanı sıra okul korkusu yaşayan çocuğunuz için öğretmeni ile etkili bir iletişim halinde olunması ve gerektiğinde bu alanda bir uzmandan psikolojik destek alınması tavsiye edilir.

Konuyla ilgili olabileceği için aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir;

Akran Zorbalığı Nedir, Belirtileri, Çocuğu Akran Zorbalığı Yaşayan Ailelere Tavsiyeler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA