Çağın Sorunu: Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığı

çocuklarda teknoloji bağımlılığını dengelemenin yolları
çocuklarda teknoloji bağımlılığını dengelemenin yolları

Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığı

Çağımız teknoloji çağı! Evde, okulda, iş yerinde  yaşamımızın  her alanında teknoloji vazgeçilmezlerimizden oldu.  Teknolojinin bu denli gelişmesi ve artması hayatımızı kolaylaştırırken bir yandan da sorunları beraberinde getiriyor. “Teknoloji ve İnternet bağımlılığı” özellikle en çok zararı çocuklar üzerinde kendini gösteriyor. Teknolojinin aşırı ve denetimsiz kullanılması çocuklar üzerinde zararlara neden olabiliyor.

Yapılan araştırmalar özellikle okul çağındaki çocukların  bilgisayar bağımlısı olduğunu göstermektedir. Bu araştırmalara göre okul çağındaki çocukların %43’ü günlerinin 3 saatten fazlasını bilgisayar başında geçiriyor. Bu noktada çocukların bilgisayar ve internet kullanımlarında doğru alışkanlıklar edinmesinde anne babanın dikkat etmesi çok önemli. Çocuğunuzun bilgisayar başında geçirdiği süre artıyor, başka bir iş ile meşgulken bilgisayarını özlüyor  ve başka bir faaliyette bulunmuyorsa ayrıca sırt, göz ve bilek ağrısı çekmeye başladıysa teknoloji ve bilgisayar bağımlılığı yaşıyor anlamına gelebilir.

Teknoloji diyerek aslında çocukların oynayabileceği bilgisayar, tablet, cep telefonları ve diğer masa üstü oyunların hepsini kapsamaktadır. Günümüzde sosyal ve  ekonomik yapının değişmesi, kentleşmenin artması, sokakların her geçen gün daha da güvensiz hale gelmesiyle çocuklar kapalı alanlara bir anlamda mahkum  edildi . Okulda zaten kapalı alanda olan çocuklar boş vakitlerinde de evde kapalı  kalınca teknolojik cihazlara  bağımlı hale geldiler.

Teknolojinin Çocuklar Üzerindeki Zararları

Günümüzde  çocuklar daha doğarken teknoloji ile tanışıyorlar neredeyse  ve teknolojinin içine doğuyorlar. Ancak Teknolojik cihazların yararların olduğu kadar çocuklar üzerinde hem duygusal hem de fiziksel olumsuz etkileri bulunuyor.  Bilgisayar başında çok fazla vakit geçiren çocuklarda radyasyon alımı, duruş bozukluğu, hareket eksikliğinden kaynaklanan sorunlar yaşayabiliyor. Örneğin bilgisayar başında vakit harcarken  hareket eksikliğinden doğabilecek en  önemli sorunlardan bir tanesi obezitedir.  Teknoloji bağımlılığının giderek arttığı günümüzde obez çocuk sayısı da giderek artmaktadır.  Bilgisayar başında  fazla zaman geçirme çocuklarda içe kapanma, topluluk içine girmekten hoşlanmayan, aşırı sinirlilik gibi  durumlar ortaya çıkabilir. Aşırı bilgisyar bağımlılığı  uzun vadede bipolar bozukluk, dikkat eksikliği, otizm hastalıkları da  beraberinde getirebilir.

0-2 Yaş Arası Çok önemli 

Özellikle  0-2 yaş aralığı beynin en hızlı geliştiği dönemdir ve bu durum 21 yaşına kadar devam eder. Bu yaş aralığında teknolojik cihazlarda aşırı etkileşim çocukta dikkat eksikliği ve öğrenme güçlüğüne neden olabilmektedir.

Teknoloji Bağımlılığını Dengelemek İçin Neler Yapılmalı

-Eğer çocuğunuzun bilgisayar başında çok fazla vakit harcadığını düşünüyorsanız, bunu azaltmak ve önüne geçmek için bir takım önlemler alabilirsiniz.  Öncelikle çocuğunuzun bilgisayar başında geçirdiği vakti gözlemleyip bu süre için anlaşma yapabilirsiniz. Uzmanlar  0-2 yaş grubu çocukların  bilgisayar ve teknolojiyle hiç temas etmemelerini Okul öncesi çocuklarda günde  bir saatten, okul dönemi çocuklarda ise günde 2 saatten fazla bilgisayar başında vakit geçirmemelerini  söylüyor.

-Anne ve babalar çocuklarından kullandıkları  bilgisayar, oyun ve programı kendilerine  öğretmelerini isteyebilirler. Anne ve babasından daha çok bildiğini düşünmek çocuk üzerinde olumlu etki yaratacaktır.

-Çocuklarınıza sosyal beceriler kazandırmalısınız.  Çocuk kendi  yaşıtlarıyla iletişim kurmaya özendirilmeli, eğer çocuk iletişim kurmada ve arkadaşlık kurmada sorun yaşıyorsa sosyal beceri eğitimlerinden yararlanılabilir.

-Evde bulunan bilgisayarı evdeki yetişkinlerinde kullanabilecekleri ortak bir odaya koyabilirsiniz. Aile içerisinde birden fazla kişi bilgisayarı kullanırsa çocuk sırasını beklemek gibi sosyal bir beceri kazanabilir ve diğer aile üyelerininde bilgisayar kullanacağını bilerek çok fazla vakit geçirmemesi gerektiğini hissedebilir.

-Anne ve babanın bilgisayar üzerindeki denetimi artarsa çocuğun oynadığı ya da izlediği programı denetleyebilir, çocuğa daha yararlı ve eğitsel bir oyuna yönlendirebilir.

-Filtreleme yaparak anne ve babalar çocukların uygunsuz sitelere girmesini de denetim altında tutabilirler.

-Çocuklar üzerinde mantıklı kısıtlamalar ve doğru yönlendirmeler yaparak bilgisayarın çocuklar üzerindeki olumlu etkisini   arttırabilirler.

-Aileler çocuklarının sosyal becerilerini artmak için onları spor ve sanat etkinliklerine yönlendirmeli ve birlikte daha fazla zaman geçirmelilerdir. Çocukların  ilgi alanlarına göre etkinliklere yönlendirilmesi hem sosyalleşmelerini hem de iletişim becerilerini arttırmaktadır. Ancak  tüm bunların yapmanıza rağmen çocuğunuzda bilgisayar bağımlılığı devam ediyorsa bir uzman pedagog yardımı almanız gerebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA