Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlar ve Nasıl Verilir

çocuklarda tuvalet eğitimine başlama zamanı
çocuklarda tuvalet eğitimine başlama zamanı

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlar

Çocuklarda tuvalet eğitimi verilmesi, zamanı,  yaşı ve nasıl verildiği çok önemlidir. Bu dönemde yapılacak hatalar hem çocukta hem de ailede büyük sıkıntılara yol açabiliyor. Çocukta inatlaşma, ısrarla bezine yapma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Tuvalet eğitimi için hem çocuğun hem de eğitimi verecek kişinin hazır olduğu bir dönemde başlanması gerekir.  Çocuk için tuvalet eğitimine hazır olmak demek fizyolojik olarak kaslarının gelişimini tamamlaması ve psikolojik olarak sağlıklı bir dönemde olması gerekmektedir.Boşanma,taşınma, kardeş doğumu gibi olayların olduğu dönemlerde tuvalet eğitimi çok daha zor verilebilmektedir. Ne zaman başlanması gerektiği ve nasıl davranılması gerektiği konularında bir kargaşa, belirsizlik yaşayabilirler. Tuvalet eğitimi için en uygun dönem 24-36 ay arasındaki dönemdir.

Çocuğun tuvalet eğitimi ile bezinden kurtulması hem çocuk için hem de çocuğun bakımını üstlenen kişi için çok önemli gelişimsel bir aşamadır.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Çocuklarda tuvalet eğitimi için en uygun dönem 24-36 aylar arasıdır. Yani çocuk 2 yaşına girdiğinde artık tuvalet eğitimine başlanabilir. Daha erken bir dönemde başlamak ve bunun için çocuğa baskı ve ısrar ederek çocuğun bir an önce bezden kurtulmasını sağlamayı istemek çocuğu hem fizyolojik hem de psikolojik olarak sorunlar yaşamasına neden olabilir. Ancak bu durumun tersi  bir durum olan yani  uygun yaş döneminde tuvalet eğitimi  vermemek, zamanı gelince kendisi söyler diye düşünmek  tuvalet eğitimin geciktirmek de çocukta birtakım sıkıntılar yaşanmasına neden olabilir.

Çocuklarda tuvalet eğitimi süreci ve kontrolü  eğitimi veren  kişiye bağlı gibi düşünülse de aslında bu süreyi ve kontrolü belirleyen çocuktur.  Bundan dolayı tuvalet eğitimi süresinde  ebeveyn tüm sorumluluğu almak yerine çocuğuna destek olmalı ve onu yüreklendirici davranmalıdır.

Eğitimlere 24 ay sonra başlanmasının nedenleri arasında bu yaş aralığında çocuklar bağırsak ve mesane gibi bölgeleri için kas kontrollerini kazanırlar. İhtiyaçlarını daha rahat ifade edebilirler. Anne ve babayı model alıp taklit etme dönemine girerler. Soru sormak ve etrafı incelemeye başladığı bir dönemdir.

çocuklarda tuvalet eğitimi ne zaman verilir
çocuklarda tuvalet eğitimi ne zaman verilir

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Tuvalet eğitimine çocuğun hazırlanması çok önemlidir. Kimi  zaman aileler çocukların hazır olmasını önemsemeyip,  bezini saklamak haber vermeden atmak gibi yöntemlere başvurmaktadır. Bu son derece yanlış bir seçimdir. Tuvalet eğitimine adım adım başlanmalı, alıştırmak külotu, klozet oturmalığı kullanılması gerekir.   Çocukların tuvalet alışkanlığı edinmesinde  annenin ya da eğitimi  veren kişinin sabırlı davranması çok önemlidir. Tuvalet alışkanlığını kazanma her çocukta değişkenlik gösterebilir. Ebeveyn bu noktada aceleci  olmamalı sabırlı davranmalıdır. Çocuklar bu dönemde kısa komutları anlarlar onun anlayabileceği basit kelimeler kullanın.  Çocuğu eğitime motive etmek için ilgisini çekebilecek iç çamaşırlarını beraber seçebilirsiniz.

Ödüllendirmek çocuğunuzu motive edecektir. İdrarını ya da dışkısını yaptığında “Aferin” gibi ödüllendirici sözler söyleyin.

Her yemekten sonra, yatmadan önce ve yataktan kalktıktan sonra çocuk    tuvalet oturağına oturtulmalıdır.

Çocuğunuzun tuvalet ihtiyacı olduğunda size söylemesi için onu cesaretlendirin.

Çocuğun oturacağı oturak rahat olmalı ve rahatsız edecek kadar soğuk olmamalıdır.

Tuvaletini az da olsa yapmış olsa bile anne sevincini çocuğuna belli etmelidir.

Çocuklara Tuvalet Eğitimini Eğlenceli Hale Getirin

Lazımlığını ilk önce  oyun oynadığı odasına yerleştirin. Oyun oynarken, televizyon izlerken üzerine oturmasına izin verin lazımlığına alışması için bunları yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Ancak asla üzerine oturması için zorlamayın. Tuvalet yapma ihtiyacı olduğunda size söylemesi için cesaretlendirin. Tuvaletini yapıp size söylerse çocuğunuz övün. Bir daha daha erken söylemesi için  onu cesaretlendirin. Çocuk lazımlığını alışıp sevdikten sonra lazımlığını banyoya götürün. 1-2 saate bir banyoya gidip lazımlığına yapması için denemelere başlayın.

erkek çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl verilir
erkek çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl verilir

Lazımlığına oturduğunda kısa sürede tuvaletini yapmaya bilir. Biraz bekleyip  tuvaletini yapması için kitap ya da hikaye okuyabilir oyalanmasını sağlayabilirsiniz. Tuvalette çocuğu yalnız bırakmak oturma süresini kısaltır ve eğitimi de güçleştirir.

Tuvalet eğitimi süresince çocuğa sık sık tuvaleti olup olmadığını sormak yerine belli aralıklarla tuvalete gidip kontrol etmek daha yararlıdır.

Lazımlığına oturduğunda  tuvaleti eğlenceli hale getirmek için   şarkılar, oyuncaklar ve kitaplardan faydalanabilirsiniz.

Çocuklarda tuvalet eğitimi gelişimin doğal bir parçasıdır. Çocuğun tuvalet eğitimi sürecini erken tamamlayabilmesi ya da tamamlayamaması çocuğun  genel başarısı ya da başarısızlığı olarak görülmemelidir.

Neler yapması gerektiğini, tuvalet eğitiminin ne olduğunu sade ve anlaşılır bir dille anlatabilirsiniz.

  • Sen artık bebek değilsin, Bebekler bezlerine yapar pis olursun kötü kokarsın gibi ifadeler  kullanmayın.
  • Büyüdüğünü ve artık buna hazır olduğunu söyleyebilirsiniz.
  • Eğitim sürecinde olacak olası hatalara, kızıp ters tepkiler göstermeyin.
  • Her tuvaletten sonra ellerini yıkaması gerektiği öğretilmelidir.

Çocukla 2-3 yaş dönemlerinde tuvalete gitmek  ve lazımlığına oturmayı istemeyebilir. Böyle durumlarda her zaman anlayışlı ve sabırlı davranılmalıdır. Oyun oynayarak, gülerek, çocuğun  ritmine uygun hareket edilmelidir. Tuvalet eğitiminden yaklaşık 1 ay sonra bile ilerleme yaşamadıysanız çocuğunuz tüm  girişimlerinize direniyorsa devam ettirmeyin. Bir şekilde tuvalet alışkanlığını kazanacaktır ancak bu sürede  ters tepkiler  verir ve yanlış uygulamalar  yaparsanız sizinle iletişimi bozulabilir ve kendine olan güvenini kaybedebilir.

Çocuğunuz gündüz tuvalet eğitimine cevap verse bile bir süre geceleri altını bezleyebilirsiniz. 3 yaşından sonra geceleri saat kurup çocuğunuzu tuvalete kaldırın. 2 saatte bir kaldırmanız gerekebilir.

Erkek Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Erkek çocuklarda tuvalet eğitimi bazen kız çocuklara göre daha zor olabilir.Tuvalet eğitimi erkek çocuklarında biraz daha farklıdır. Erkek çocukları kız çocukları gibi öncelikle oturarak tuvalet eğitimlerini alırlar. Daha sonra okulda ya da babasından görerek ayakta yapmayı denemek isteyebilir. Bu istek geri çevrilmemelidir.Başarısız olursa ona kızmayın,tekrar denemesine izin verin. Ayakta çişini yaparken küçük hedefler belirleyin, oraya yapmasını isteyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here