Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlar Nasıl Verilir

çocuklarda tuvalet eğitimi ne zaman başlar nasıl verilir
çocuklarda tuvalet eğitimi ne zaman başlar nasıl verilir

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi 

Çocuklarda tuvalet eğitimi biliyoruz ki her ebeveyn için çok önemli bir konudur. Ama merak etmeyin bebeğiniz yürümeyi, konuşmayı öğrendiği gibi tuvaletini yapmayı da öğrenecek… Yeter ki siz tuvalet eğitimi konusunda nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilin…

Tuvalet eğitiminin öncesinde de tuvalet eğitimi sürecinde de özellikle dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Örneğin; tuvalet eğitimine ne zaman başlanacağı, tuvalet eğitiminin nasıl verileceği ve kim tarafından verileceği üzerinde hassasiyetle durulması gereken konular arasında yer alır.

Çocuklarda Geç Konuşma Nedenleri 

Tuvalet eğitimi döneminde yapılacak hatalar hem çocukta hem de ailede büyük sıkıntılara yol açabilir. Tuvalet eğitimi sürecindeki yanlış tutum ve davranışlar çocukta inatlaşma, ısrarla bezine yapmayı isteme, korkma gibi durumları ortaya çıkarabilir. İşte tam da bu nedenle tuvalet eğitimi için hem çocuğun hem de eğitimi verecek kişinin hazır olduğu bir dönemde başlanması çok önemlidir.

tuvalet eğitimi nasıl verilir
tuvalet eğitimi nasıl verilir

Ebeveynler tuvalet eğitimine ne zaman başlanması gerektiği ve nasıl davranılması gerektiği konularında kaygı ve belirsizlik yaşayabilirler. Bu çok normal bir durumdur. bu aşamada çocuğunuzu gözlemlemeniz ve gerekirse bir uzmandan yardım almanız gerekebilir. Çocuk için tuvalet eğitimine hazır olmak demek fizyolojik olarak kaslarının gelişimini tamamlaması ve psikolojik olarak sağlıklı bir dönemde olması demektedir. Çocuk için en uygun olan 2,5 – 3 yaş aralığında tuvalet eğitimine başlanması olası sıkıntılı durumların yaşanmaması için iyi bir başlangıç olacaktır.

Tuvalet eğitimi için en uygun dönem 30 – 36 ay arasındaki dönemdir diye belirttik. Ancak belirtilen yaş aralığında ailenin ya da çocuğun özel durumları da göz önüne alınması gerektiğini unutmamak gerekir. Örneğin; boşanma,taşınma, kardeş doğumu gibi olayların olduğu dönemlerde tuvalet eğitimi verilmesi çok da tavsiye edilmez.

Unutmayın, çocuğun tuvalet eğitimi ile bezinden kurtulması hem çocuk için çok önemli bir gelişimsel göstergesidir hem de çocuğun bakımını üstlenen kişi için öneli bir tecrübedir. Bu dönemi en sancısız şekilde atlatmanıza yardımcı olmak için uzman tavsiyelerinden derlenen tuvalet eğitimi nasıl verilir yazımızın detaylarını gelin hep birlikte inceleyelim…

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlar

çocuklarda tuvalet eğitimi ne zaman başlar
çocuklarda tuvalet eğitimi ne zaman başlar

Tuvalet eğitimine erken bir dönemde başlamak ve bunun için çocuğa baskı yaparak çocuğun bir an önce bezden kurtulmasını istemek çocuğun başta psikolojik olmak üzere bir çok sorun yaşamasına neden olur. Aynı şekilde bu durumun tersi  bir durum olarak uygun yaş döneminde tuvalet eğitimi  vermemek, zamanı gelince kendisi söyler diye düşünmek  tuvalet eğitimin geciktirmek de çocukta birtakım sıkıntıların yaşanmasına neden olabilir.  Tekrar hatırlatmakta fayda var; çocuklarda tuvalet eğitimi için en uygun dönem 30 – 36 aylar arasıdır. Yani çocuk 2,5 yaşına girdiğinde artık tuvalet eğitimine başlanabilir.

Çocuklarda tuvalet eğitiminde sürecin kontrolü  eğitimi veren kişiye bağlı gibi düşünülse de aslında kontrolü belirleyen çocuktur.  Bundan dolayı tuvalet eğitimi süresinde  ebeveyn tüm sorumluluğu almak yerine çocuğuna destek olmalı ve onu yüreklendirici davranmalıdır.

tuvalet eğitimi
tuvalet eğitimi

Eğitimlere 28 – 30 ayda sonra başlanmasının nedenleri arasında bu yaş aralığında çocuklar bağırsak ve mesane gibi bölgeleri için kas kontrollerini kazanırlar. İhtiyaçlarını daha rahat ifade edebilirler. Anne ve babayı model alıp taklit etme dönemine girerler. Soru sormaya, etrafı detaylı incelemeye başladığı ve kendini tanımaya başladığı bir dönem olduğu için önemli bir dönemdir.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl verilir
çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl verilir

Tuvalet eğitimine çocuğun hazır olması çok önemlidir. Kimi  zaman aileler çocukların hazır olmasını önemsemeyip yanlış yöntemler ile tuvalet eğitimine başlamaktadır. Bu son derece yanlış bir uygulamadır. Çocukların tuvalet alışkanlığını başarılı bir şekilde kazanmasında  annenin ya da eğitimi  veren kişinin sabırlı davranmasının çok önemli olduğunu unutmayın.

Tuvalet alışkanlığını kazanma süresi her çocukta değişkenlik gösterebilir. tuvalet eğitimini veren ebeveyn kesinlikle aceleci olmamalı sabırlı davranmalıdır.Tuvalet eğitimine sabırla ve adım adım başlanmalıdır.

İşte çocuğa tuvalet eğitimi verirken dikkat etmeniz gerekenler;

 • Çocuğunuza tuvalet eğitimi konusunda kitaplar okuyun.
 • Tuvalet eğitim kartları oyunu oynayarak işe başlayabilirsiniz. Böylece tuvalet öncesinde, tuvalet sırasında ve tuvalet sonrasında yapılacaklar hakkında bilgi sahibi olur. hem eğlenir hem de kaygısı azalır.
 • Çiş, kaka, tuvalet, külot, lazımlık, sifon gibi terimleri ve kullanacağı araç gereçleri tanıtın.
 • Çocuklar bu dönemde kısa komutları anlar. Uzun cümleler kurmak yerine onun anlayabileceği basit kelimeler kullanın.
 • Evcilik ya da oyun oynarken sevdiği oyuncağını lazımlığa oturtup tuvaletini yaptırıyormuş gibi oyunlar oynayabilirsiniz. Emin olun bu çok hoşlarına gidecek…
 • Kendiniz tuvalete giderken mümkünse onu da götürün ya da gittiğinizden haberdar edin.
 • Daha sonrasında lazımlığa kendisinin oturmasını isteyin. İlk başlarda kıyafetli dahi oturması önemli bir başlangıçtır. Gün geçtikçe rutin olarak kendisi oturacaktır. Kesinlikle lazımlığa oturması için baskı yapmayın.
 • Lazımlığına oturduğunda  tuvaleti eğlenceli hale getirmek için   şarkılar, oyuncaklar ve kitaplardan faydalanın.
 • Kendiliğinden gelip lazımlığa oturduğunda çişini ya da kakasını yapabileceğini anlat. Okuduğunuz kitapları, öyküleri hatırlatın ve onunla sohbet edin. İşte tam bu dönemde sabır katsayınızı iki katına çıkarmanız gerekebilir ama asla pes etmeyin. kendiliğinden ilk tuvaletini yapmasını bekleyin…
 • İlk tuvaletini az da olsa yapmış olsa bile sevincinizi çocuğuna belli edin. İlk çişini ya da kakasını yaptığında bezini çıkarın ve artık bir daha kesinlikle takmayın. Bu durum süreci yavaşlatır ve tuvalet eğitimini daha da zorlaştırır.
 • Çocuğa yardımcı olması adına bazı durumlarda alıştırma külotu ya da klozet oturmalığı gibi destekleyici araç gereçleri kullanın.
 • Ödüllendirmek de çocuğunuzu motive edecektir. İdrarını ya da dışkısını yaptığında “Aferin” gibi ödüllendirici sözler söyleyin.
 • Çocuğu tuvalet eğitimine motive etmek için ilgisini çekebilecek iç çamaşırlarını beraber seçin.
 • Her yemekten sonra, yatmadan önce ve yataktan kalktıktan sonra çocuk tuvalet oturağına oturmasını sağlayın.
 • Çocuğunuzun tuvalet ihtiyacı olduğunda size söylemesi için onu cesaretlendirin.
 • Çocuğun lazımlığının ya da klozet oturmalığının tasarım olarak çocuğa göre ve rahat olmasına özen gösterin.
 • Çocuğun kıyafetlerinin de rahat ve istediği her an çıkarılabilir olmasına dikkat edin. Düğmeli ya da fermuarlı kıyafetler yerine rahat kıyafetleri tercih edin.

Çocuklara Tuvalet Eğitimini Eğlenceli Hale Getirin

çocuklarda tuvalet eğitimi
çocuklarda tuvalet eğitimi

Lazımlığını ilk önce  oyun oynadığı odasına yerleştirin. Oyun oynarken, televizyon izlerken üzerine oturmasına izin verin lazımlığına alışması için bunları yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Ancak asla üzerine oturması için zorlamayın. Tuvalet yapma ihtiyacı olduğunda size söylemesi için cesaretlendirin. Tuvaletini yapıp size söylerse çocuğunuzu övün. Bir daha söylemesi için onu cesaretlendirin, alkışlayın, övün. Çocuk lazımlığını alışıp sevdikten sonra lazımlığını banyoya götürün. 1-2 saate bir banyoya gidip lazımlığına yapması için denemelere başlayın.

Lazımlığına oturduğunda kısa sürede tuvaletini yapmaya bilir. Biraz bekleyip  tuvaletini yapması için kitap ya da hikaye okuyabilir oyalanmasını sağlayabilirsiniz. Tuvalette çocuğu yalnız bırakmayın aksi halde oturma süresini kısaltır ve tuvalet eğitimini de güçleştirir.

Tuvalet eğitimi süresince çocuğa sık sık tuvaleti olup olmadığını sormak yerine belli aralıklarla tuvalete gidip kontrol etmek daha yararlıdır. Zaten belli bir süre sonra tuvaletini yapma saat aralıklarının da rutine girdiğini fark edecek ve saate bakarak takip edeceksiniz.

Çocuklarda tuvalet eğitimi çocuk gelişiminin doğal bir parçasıdır. Çocuğun tuvalet eğitimi sürecini erken tamamlayabilmesi ya da tamamlayamaması çocuğun genel başarısı ya da başarısızlığı olarak görülmemelidir. Unutmayın biyolojik olarak kasların yeterli olgunluğa gelmesi ve psikolojik olarak çocuğun hazır olması eğitim sürecini en başta etkiler.

Tuvalet eğitimi hakkında çocuğunuzla sohbet etmek ve uygun bir dil kullanmak gerekir. Ona neler yapması gerektiğini, tuvalet eğitiminin ne olduğunu sade ve anlaşılır bir dille anlatabilirsiniz.

 • Sen artık bebek değilsin, bebekler bezlerine yapar, pis olursun, kötü kokarsın gibi ifadeler kullanmayın.
 • Büyüdüğünü ve artık buna hazır olduğunu söyleyebilirsiniz.
 • Eğitim sürecinde olacak olası hatalara, kızıp ters tepkiler göstermeyin.
 • istenmeyen kazalar olabilir, kızmayın ve birlikte temizleyin.
 • Her tuvaletten sonra ellerini yıkaması gerektiği öğretin.

Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer

tuvalet eğitimi ne kadar sürer
tuvalet eğitimi ne kadar sürer

Tuvalet eğitimi yaklaşık olarak 3 – 6 ay sürer. Bu süreler içinde tuvalet eğitimine sabırla devam edilmelidir. Bu sürede tüm denemelerinize rağmen ilerleme yaşamadıysanız çocuğunuz tüm girişimlerinize direniyorsa devam ettirmeyin. Bir süre ara verin ve sonra tekrar deneyin ya da bir uzmandan yardım alın. Unutumayın, çocuğunuz bir şekilde tuvalet alışkanlığını kazanacaktır ancak bu sürede  ters tepkiler verir ve yanlış uygulamalar  yaparsanız sizinle iletişimi bozulabilir ve kendine olan güvenini kaybedebilir.

Çocuklar bu yaş dönemlerinde tuvalete gitmek  ve lazımlığına oturmayı istemeyebilir. Böyle durumlarda her zaman anlayışlı ve sabırlı davranılmalıdır. Oyun oynayarak, gülerek, çocuğun ritmine uygun hareket edin.

Çocuğunuz gündüz tuvalet eğitimine cevap verse bile bir süre geceleri zorlanabilirsiniz. sabırla devam edin ve bu arada alıştırma külodundan yararlanın. Tuvalet eğitiminin ilerleyen günlerinde geceleri saat kurup çocuğunuzu tuvalete kaldırın. 2 – 3 saatte bir kaldırmanız yeterlidir.

Erkek Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

erkek çocuklarda tuvalet eğitimi
erkek çocuklarda tuvalet eğitimi

Erkek çocuklarda tuvalet eğitimi bazen kız çocuklara göre daha zor olabilir.Tuvalet eğitimi erkek çocuklarında biraz daha farklıdır. Erkek çocukları kız çocukları gibi öncelikle oturarak tuvalet eğitimlerini alırlar. Daha sonra okulda ya da babasından görerek ayakta yapmayı denemek isteyebilir. Bu istek geri çevrilmemelidir.Başarısız olursa ona kızmayın,tekrar denemesine izin verin. Ayakta çişini yaparken küçük hedefler belirleyin, oraya yapmasını isteyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA