Çocuklarda Zekâ Geliştiren Yiyecekler

çocuklarda zeka geliştiren yiyecekler
çocuklarda zeka geliştiren yiyecekler

Biliyoruz ki hepimizin hayatında en değerli varlıklarımız evlatlarımızdır. Çocuklarımıza sağlıklı & mutlu bir yaşam ve başarılı bir gelecek hazırlamak için ebeveynleri olarak tüm gayretimizle çabalarız. Sosyal, duygusal ve fiziksel gelişimlerinin yanı sıra zihinsel gelişimlerine de önem veririz. Bir çocuğun zekâ gelişiminin desteklenmesi için dikkat edilmesi gereken en temel faktörler oyun, uyku ve beslenmedir. Bu faktörler arasında zihinsel gelişim için oldukça önemli bir yer tutan çocuklarımızın zekâ gelişimlerini destekleyen yiyecekleri sizler için araştırmak istedik. Keyifli okumalar dileriz…

Çocuklarda Zekâ Geliştiren Yiyeceklerin Faydaları

çocuklarda zeka geliştiren yiyeceklerin faydaları
çocuklarda zeka geliştiren yiyeceklerin faydaları

Çocuğunun gelişimini düşünen her anne ve babanın bildiği gibi oyun ve uyku düzeni kadar beslenmenin de çocukların çok yönlü gelişiminde çok önemli bir yer tuttuğunu biliyoruz.  Bu nedenle çocuk sahibi olacağımız haberini aldığımızdan itibaren daha anne karnından başlayarak bebeğin tüm gelişim evrelerinde doğru bir şekilde beslenmesine çok önem veriyoruz. Çünkü doğru zamanda alınan doğru besinlerin birçok açıdan özellikle de beyin ve zekâ gelişimi açısından birçok fayda sağladığını biliyoruz. Çocuklarımızın zeka gelişimlerinin sağlıklı olması için zeka geliştiren yiyecekleri düzenli olarak yemelerine, günde 3 porsiyon meyve tüketmelerine ve de gerekli olan vitamin & mineralleri almalarına özen göstermeliyiz. Siz de çocuğunuzun zekâsını geliştiren yiyeceklerin sağladığı faydaları merak ediyorsanız haydi gelin hep birlikte inceleyelim;

 • Siz de ‘Çocuğuma ne söylersem söyleyeyim bir kulaktan giriyor diğerinden çıkıyor.’ ya da ‘Söylenenlerin hiçbiri aklında kalmıyor ve çabuk unutuyor.’ diyorsanız yazımızı dikkatlice okumalısınız. Çünkü zekâ geliştiren yiyecekler düzenli olarak tüketildiğinde zamanla çocuğunuzun dikkat ve koordinasyon becerilerini artırır. Çocuğunuzun dikkat ve odaklanma süresinin uzamasına yardımcı olur.
 • Bazı çocuklar vardır tam olarak anlamaları için birkaç tekrar ve alıştırma yapmak gerekir. Çocuğunuza bol tekrar ve alıştırma yaparken zihin açıcı besinler ile beslenmesini de sağlayarak anlama yeteneğini geliştirmesine yardımcı olabileceğinizi unutmayın. Zekâ gelişimini destekleyen besinler ile düzenli olarak beslenen çocuğunuzda algılama kapasitesinin ve algılama hızının da oldukça artacağını zaman içinde fark edeceksiniz.
 • Çocuğunuzun doğru düşünme ve doğru karar verebilme becerisi de zekâyı geliştiren besinleri düzenli olarak tüketmesi ile doğru orantılıdır.
 • Doğru beslenme çocuğun okul hayatında olumlu etkiler bırakır. Derslerdeki başarısını artırır. Arkadaşları ile olan ilişkilerinin de daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Hafıza problemlerini büyük oranda ortadan kaldıran zekâ gelişimini destekleyen bu yiyecekler ayrıca çocuğunuzun duygusal, bedensel ve sosyal yönden çok yönlü gelişimine destek olmaktadır.
 • Çocuklarımızın sayısal işlem yapabilme becerisinin gelişimini, çok yönlü düşünebilme becerisini, sözel ifade ve yeni bir dil öğrenme becerisini ve yaratıcı düşünebilme becerisini zekâ gelişimini destekleyici besinlerin bolca ve düzenli bir şekilde tüketilmesi ile sağlayabileceğinizi unutmamalıyız.

Bebeklerde Zekâyı Geliştiren Yiyecekler

Beslenme bebek doğar doğmaz gündeme gelen çok önemli bir konudur. Bebek beslenmesi ile ilgili daha detaylı olarak bilgi sahibi olmak isterseniz ;

0- 6 aylık bebek beslenmesi,

 6 aylık bebek beslenmesi

7 aylık bebek beslenmesi,

8 aylık bebek beslenmesi,

9 – 12 aylık bebek beslenmesi,

12 – 24 aylık bebek beslenmesi yazı dizimizi okumanızı tavsiye ederiz.

İlk altı ay sadece anne sütü ile beslenen bebek vücudu için gerekli olan tüm vitamin ve mineral desteğini annesi vasıtasıyla almaktadır. Bebek için çok önemli bileşenler içeren anne sütünün annenin kaliteli beslenmesi sonucunda zekâyı geliştiren bir besin olduğu yapılan araştırmalar sonucunda görülmüştür. Kısacası yeni doğum yaptıysanız ve bebeğinizin zekâsını geliştirmek istiyorsanız anne sütünün kalitesini artırmaya yönelik beslenme planı oluşturmalısınız. Bebeğiniz 6 aylıktan büyük ve ek gıdaya geçmiş ise zekâ gelişimini destekleyen şu yiyecekleri öğünlerinde düzenli olarak tüketmesini sağlamalısınız;

 • Omega 3 ve omega 6 takviyeli yumurta
 • Evde mayalanmış yoğurt
 • Taze meyve ve sebze püresi
 • Doğal ve şeker ilavesiz bal ya da pekmez

Çocuklarda Zekâ Geliştiren Yiyecekler

zeka geliştiren yiyecekler
zeka geliştiren yiyecekler

Özelikle okul döneminde çocuklarımızın zeka gelişimlerini desteklemek daha da önemli bir hale gelmektedir. Derste anlatılanların çocuğumuz tarafından hızlı ve tam bir şekilde anlaşılması, dikkat ve koordinasyon becerisinin gelişmiş olmasının önemi okul döneminde daha da hissedilen bir durumdur.  İşte karşınızda çocuklarda zeka geliştiren yiyecekler;

Balık: Sağlıklı yağ asitleri bakımından oldukça zengin bir besin olan balığın çocukların zeka gelişimlerini destekleyen yiyeceklerin en başında geldiğini görüyoruz. DHA, EPA ve Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerince zengin olan yağlı balık çeşitleri yönünden düzenli beslenen çocukların genel yetenek sınavlarında daha başarılı oldukları, problem çözme becerilerini geliştirdiği, hafızayı güçlendirdiği, dikkat ve koordinasyonu artırdığı yapılan araştırmalar sonucunda da karşımıza çıkmaktadır.

Yumurta: Özellikle her sabah kahvaltısında çocuklarımızın yemesi gerekli olan yumurtanın içeriğinde çinko, omega 3 ve kolin bulunmaktadır. Beyin ve organların etkili bir iletişim halinde olmasını sağlayan yumurta oldukça güçlü bir besin deposudur.

Yoğurt: Çocuklarımızın günlük olarak tüketmesi gereken yoğurt özellikle de kemik gelişimi için çok önemlidir. Doğal yollardan ve katkısız olarak evde mayalanan tam yağlı yoğurt beyin hücrelerinin sağlıklı gelişimini destekleyen bir besindir. İsterseniz ana öğünlerde yemeklerin yanında ya da dilerseniz ara öğünlerde atıştırmalık olarak çocuğunuzun tüketmesi için ortam yaratabilirsiniz.

Tam tahıllı gıdalar: Tam tahıllı gıdalar olarak bilinen arpa, yulaf, siyez unu, siyez buğdayı ve bulgur gibi gıdalar çocuğunuzun beyin fonksiyonlarının tam olarak yerine getirebilmesi ve sağlıklı çalışması açısından çok etkili besin kaynaklarıdır.

Kuruyemişler: İşlenmemiş ve çiğ halde olan fındık, badem, ceviz ve kabak çekirdeği gibi kuruyemiş çeşitleri çocuğunuzun beyin gelişimini destekleyerek zihin açıcı etkiler göstermektedir. İçeriğindeki protein, bitkisel yağ ve vitaminler açısından oldukça güçlü olması özellikle çocukların beslenmesinde tüketilmesi gereken besinler arasında yer almasını sağlamaktadır.

Ayrıca çocuklarda zihin açan gıdalar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Brokoli, ıspanak, pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler
 • Üzüm ve nar gibi taneli meyveler
 • Bitter çikolata
 • Süt ve süt ürünleri
 • Zerdeçal
 • Çilek
 • Su
 • Kırmızı lahana
 • Kırmızı et

Aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir;

Çocuklarda Hafızayı Güçlendiren 10 Mucizevi Besin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA