Çocukların El Becerisini Geliştirmek İçin Aktiviteler

çocukların el becerisinin geliştirmek için aktiviteler
çocukların el becerisinin geliştirmek için aktiviteler

Çocukların El Becerisini Geliştiren Aktiviteler

Erken çocukluk eğitim döneminde çocukların edinmesi gereken bazı beceriler bulunmaktadır. Bunların en başında da şüphesiz motor – kas becerisi yani diğer bir deyişle el becerilerinin gelişimi yer alır. Her bilinçli ebeveyn çocuğu ile kaliteli zaman geçirirken ya da oyun oynarken bir yandan da çocuğunun zihinsel, bedensel gelişimini desteklemek ister. Bizler de faydaloji ekibi olarak çocuklarınız ile hem güzel vakit geçirmenizi sağlamak hem de yaratıcılık ve el becerisi gibi alanlarda yeteneklerini açığa çıkarmasına yardımcı olmak için yazımızı sizler ile paylaşıyoruz.

 Çocuklarda Hafızayı Güçlendiren 10 Mucizevi Besin 

Özellikle ilk 6 yıl çocuğun zihinsel ve sosyal gelişimi gibi fizyolojik gelişimi de çok önemlidir. Çocuklarda büyük ve küçük kas gelişimi tüm uzmanların üzerinde önemle durdukları bir gelişim alanıdır.  Hal böyle olunca anne ve babaların ya da çocuğun bakımını üstlenen kişinin çocuk ile etkinliklerinde motor – kas gelişimini destekleyici oyun ve oyuncaklara, faaliyetlere bolca vakit ayırması gerekmektedir.

Çocukların el becerisini geliştirmek için yapılabilecek başlıca aktiviteler ise şu şekilde özetlenebilir;

 • Balon oyunu

Orta sertlikte şişirilmiş balonun yere düşmemesi şartıyla balonu havada tutmak için oynanan eğlenceli bir oyundur. Balon oyunu ile çocuk küçük ve büyük kas gelişimini sağlarken bir yandan zıplama hareketleri ile birlikte beden dengesini de sağlamaya çalışmaktadır.

 • Hulohop oyunu
çocuklarda el becerisini geliştirmek için hulohop oyunu
çocuklarda el becerisini geliştirmek için hulohop oyunu

Hulohop farklı renklerde olan ve çocuklar için oldukça eğlenceli oyunlara çevrilebilen bir araçtır. İster belde çevirerek ya da birkaç tane hulohop yere koyularak üzerinden atlama, hoplama, tek ayaküstünde zıplama gibi etkinlikler ile büyük motor kaslarının gelişimi sağlanabilir.

 • Boncuk dizme

İpe boncuk dizme etkinliğinin temel amacı çocuklarda küçük motor kas gelişimini desteklemektedir. Ayrıca göz ve el koordinasyonunu da sağlayan bu etkinlik kız ve erkek çocukları tarafından oldukça ilgi ile karşılanmaktadır. Boncukların ipe dizilmesi etkinliğinde çeşitli renklerde boncuklar ile çalışarak çocuğunuza renk kavramını da öğretebilirsiniz.

 • Oyun hamuru

Özellikle oyun hamuru, kil ya da seramik ile yapılan her türlü çalışma çocukların el becerisini oldukça geliştirmektedir. Kil, kinetik kum ya da oyun hamuru gibi yumuşak dokular çocuğun hoşuna gittiği için bu oyuncakların yapılarını keşfetmek ve dokunmak çocuklar için her zaman eğlenceli gelmiştir. Bu nedenle bu oyuncaklardan yararlanmak çocuklarda kas gelişimi için oldukça önemli etkiler yaratmaktadır.

Slime Nasıl Yapılır

 • Mutfak işleri

Un ile hazırladığınız hamur parçalarından bisküviler, kurabiye ya da poğaçalar yapmak da el becerisini geliştiren önemli aktiviteler arasında yer almaktadır. Çocuğun hamurdan bir parça koparması, elinin altında yuvarlaması, şekil kalıpları ile ya da kendi dilediği gibi şekiller vermesi çocuğunuzun hem el becerisini geliştirecek hem de keyifli vakit geçirmesini sağlayacaktır.

 • Makas ile kâğıt kesme

Parmak kasları ve ince motor gelişimini sağlayan bir diğer etkinlik de makas kullanımıdır. İlk etapta kâğıt gelişi güzel kesilebileceği gibi sonraki etkinliklerde çizilmiş şekil ya da çizgi üzerinden kesilmesi de sağlanabilir. Hemen hatırlatalım bu etkinlik esnasında çocuğunuzun makas kullanımı ile ilgili gerekli güvenlik önlemlerini almayı lütfen unutmayın. Bu etkinlikte ucu küt olan çocuk makaslarının kullanılması özellikle tavsiye edilmektedir.

 • Yap – boz

Yap – boz sayesinde çocukların hem el becerileri, kas gelişimleri hem de zihinsel gelişimleri desteklenmektedir. Özellikle 1 yaşından sonra çocuklar için en dikkat çekici oyuncaklardan biri de yap – boz olduğu bilinmektedir. Yaş gruplarına göre değişen çeşit ve yapıda olan yap – bozlar pedagoglar tarafından da özellikle tavsiye edilen eğitici bir oyuncaktır. Ayrıca görsel hafızayı da geliştiren yap – boz oyuncakların kendi ilgi ve isteği yönünde çocuk tarafından seçilmiş olması yap – boz ile daha zevkli oynamasını sağlayacağı unutulmamalıdır.

 • Kule yapma
çocuklarda el becerisini geliştirmek için kule yapma
çocuklarda el becerisini geliştirmek için kule yapma

Genelde belli büyüklükteki küpler ile yapılan kule yapma etkinlikleri çocukların zekâ gelişimlerini önemli derecede etkilemektedir. Küplerin dengede durması için sarf edilen çaba sayesinde çocukların hem zihinsel becerileri, hem el – göz koordinasyonu, hem de bedensel olarak motor – kas gelişimleri sağlanmaktadır.

 • Top oyunları
çocuklarda top oyunu
çocuklarda top oyunu

Çocukların motor – kas becerilerinin gelişi için top oyunları uzmanlar tarafından da desteklenmektedir. Çocuğunuza, kaleye şut çekme gibi bir sepetin içine topu atabilme gibi çeşitli top oyunları da oynatabilirsiniz. Top oyunları çocukların refleks hareketlerini ve el – göz koordinasyon becerilerini en iyi geliştiren oyunlar arasında yer almaktadır. Hızlı düşünme becerisi sağlaması ile birlikte çocukların zekâ gelişimleri için de top oyunları çok önemli bir yere sahiptir. İster elle atıp tutulan top oyunu olsun ister ayak ile oynanan top oyunları olsun çocukların en iyi şekilde el becerisi ve kas gelişimini sağlaması için mümkünse dışarıda oynanmalıdır. Oyunların olabildiğince geniş alanda oynanması kas gelişimi için en gerekli husustur.

 • Çeşitli oyuncaklar

Çocuğunuzun el becerisini geliştirmek için piyasada satılan çeşitli oyuncaklardan da yararlanabilirsiniz. İç içe geçen halka ya da kovalı oyuncaklar, açma & kapama, döndürme, çevirme çalışmaları yapması için vidalı ya da kapaklı oyuncakları bu anlamda tercih edebilirsiniz. Yapı oyuncakları ile kendi yapısını dilediği gibi takarak ya da sökerek oluşturmasına fırsat verebilirsiniz.

çocuklarda el becerisini geliştirmek için
çocuklarda el becerisini geliştirmek için

Çocuklarda el becerisini geliştiren diğer etkinlikler;

 • Bağcık bağlama çalışmaları,
 • İpleri kartondaki delikten geçirme,
 • Parmaksız eldiveni giyme,
 • Fırça ile sulu boya çalışması yapma,
 • Kuru boya kalemleri ile karalama çalışması yapma,
 • Giysisinin fermuarını açma ve kapama çalışması,
 • Düğmeyi iliğine geçirip, iliğinden çıkarma çalışması,
 • Plastik bardaklar ile birinden diğerine su aktarma çalışması,

Çocuğunuzun doğumdan itibaren büyümeye devam ettikçe çevresini keşfetmeye devam edeceğini unutmayın. Keşif ve merakını asla engellemeyin. Başarabilmesi için bol bol fırsatlar verin ve teşvik edin. Sabırlı davranın. Yaptığı işten zevk almasını sağlayın ve yaşının üzerindeki becerileri yapması yönünde bir beklenti içinde olmayın. Bebeğinizin 6 yaşına girerken kendi kıyafetlerini giyebildiğini, yemeğini yerken çatal ve kaşığını kullanabildiğini, kalemi doğru tutabildiğini, kesme ve boyama çalışmalarını rahatlıkla yapabildiğini ve çok daha iyi resim yapabildiğini göreceksiniz. Yeter ki ona gereken güvenli ortamı sağlayın, malzemeyi verin ve sabrınızı, sevginizi hiç eksik etmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA