Çocukluk Çağı Obezitesini Önlemek İçin Ailelere Öneriler

çocukluk çağı obezitesini önlemek için ailelere öneriler
çocukluk çağı obezitesini önlemek için ailelere öneriler

Çocukluk Çağı Obezitesini Önlemek İçin Öneriler

Yaklaşık her 3 çocuktan biri fazla kilolu veya obez.

Bu rakamlar size de korkutucu geldi mi? Uzmanlar bu jenerasyondaki çocukların müdahale edilmediği takdirde ebeveynlerinin sahip olduğundan daha kısa yaşam sürelerine sahip olacaklarını, çok daha büyük sağlık problemleriyle karşılaşacaklarını tahmin ediyorlar.

Kısa vadede, fazla kilolu çocuklar kemik ve eklem rahatsızlıkları için daha yüksek risk altındalar ve çoğunlukla düşük özgüven ve damgalanma gibi sosyal ve psikolojik sorunların zorluğunu yaşıyorlar. Uzun vadede, obez olan çocukların, fazla kilolu yetişkinler olması kaçınılmazdır. Fazla kilo birlikte de yüksek tansiyon, kolesterol, tip 2 diyabet, kalp rahatsızlıkları gibi hastalıklara yakalanma riski yüksektir.şişmanlık

Çocukluk çağı obezitesinin 30 yıl öncesine göre neden üç katına çıktığını tartışabiliriz ancak bu şu anki durumu değiştirmeye yaramaz. İşte size, çocukluk çağı obezitesini engelleyebilmeniz için hemen bugün kendi evinizde uygulamaya başlayabileceğiniz bazı tavsiyeler:

İyi örnek olun:

İyi veya kötü anlamda, ebeveynler çocukların yaşamındaki en etkili rol modelleridir. Çocuğunuza sağlıklı beslenmenin kolay, lezzetli ve en önemlisi de normal olduğunu göstermek için tabağınızı renkli sebze ve meyvelerle, tam tahıllı besinlerle ve daha küçük porsiyonda etlerle doldurun.

Market alışverişlerinde sağlıklı ürün seçimini çocuklarınızla birlikte yapın;

Çocukların süpermarketten hatta buzdolabından kendi seçtikleri sebzeleri yemeyi tercih etmeleri olası. Aynı zamanda, anne ve babalarının ne yiyeceklerine karar verdiklerini de düşündükleri için, bu onlara eğlenceli gelebilir.

Çocuklarınızla birlikte bir çiftliği ziyaret edin:

Çocukların, yiyeceklerin nerden geldiğini görmeleri çok önemli. Bu şekilde sağlıklı yiyecekleri yerinde tatmak onları heyecanlandırır. (Bu yetişkinler için de geçerlidir.) Bir meyve bahçesine elma toplamaya gidin ve topladıklarınızı elma püresi yapmak veya yüksek kalorili bir meyve turtası yerine üstü badem ve yulaflı, sağlıklı bir elmalı gevrek hazırlamak için kullanın.

Ailece daha fazla hareket edin:

Eğer okula yürümek veya bisikletle gitmek gibi bir opsiyonunuz var ise bu olanağı hem okul çağındaki çocuğunuzla bağ kurmak hem de gün içinde daha fazla fiziki aktivite yapmak için değerlendirin.

TV karşısında geçirdiğiniz süreyi azaltın:

Araştırmalar daha az televizyon izleyen çocukların daha sağlıklı beslenmeye eğilimli olduğunu göstermektedir. Son yıllarda çocukları hedef alan yiyecek reklamları azaltılmasına rağmen, çocuklar favori programlarını izlerken de yapılan ürün yerleştirmeleri sebebiyle abur cubur ürün reklamlarına maruz kalmaktadır. Televizyonda çizgi film veya komedi programlarını seyretmek yerine haftada bir kaç akşam yemek öncesinde veya sonrasında yürüyüşe çıkmayı deneyebilirsiniz.

Aktif olun:

Sağlıklı bir çocuk yetiştirmek için çevrenin de çok önemli olduğunu unutmayın. Çocuğunuzun okulunda veya dahil olduğunuz topluluklarda sağlıklı beslenmenin öneminden bahsedin. Teşvik etmek için aktif ve katılımcı olun.

Eğer siz de sağlıklı bir kiloya sahip olabilmek için mücadele ettiyseniz, bunun zor bir mücadele olduğunu bilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA