Çuha Çiçeği Yağı Nedir Faydaları Nelerdir

çuha çiçeği yağı nedir faydaları nelerdir
çuha çiçeği yağı nedir faydaları nelerdir

Çuha Çiçeği Yağı Nedir

Şifalı yağlardan biri olan çuha çiçeği yağı, geçmişten beri kullanılan ve her derde deva olarak kullanılan doğal bakım yağlarından biridir. Günümüzde de doğal ürünlerin faydaları tekrar önem kazandığından çuha yağının kullanım sıklığı her geçen gün daha da artmaktadır.

çuha çiçeği
çuha çiçeği

Çuha çiçeği yağında omega3 ,omega 6, omega 9, potasyum, magnezyum ve Gamma Linoleik asit bulunur. Çuha çiçeği yağı içerdiği omega 6 ve omega 3 yağları ile hücrelerin korunmasını sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir.  Kapsül olarak satılan çuha çiçeği yağı ülkemizde Doğu Anadolu bölgesinde yetişen çuha çiçeği bitkisinden elde edilir. 25 cm’ye kadar uzayabilen çuha çiçeği bahar aylarında açar. Gelin şimdi hep birlikte çuha çiçeği yağının daha yakından tanıyalım ve faydalarını çok daha yakından görelim.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Çuha Çiçeği Yağı Faydaları Nelerdir

çuha çiçeği yağı faydaları nelerdir
çuha çiçeği yağı faydaları nelerdir

Çuha çiçeği yağı faydaları oldukça fazladır. Çuha çiçeği yağı omega yağ asitleri bakımından zengindir ve hormonları düzenler. Sindirim sistemine iyi gelir.  Eczanelerde kapsül olarak satılan çuha çiçeği yağı şifa marketlerde de kolayca bulunabilir.

Çuha çiçeği yağı faydaları;

Hormonların Düzenlenmesine Yardımcı Olur; Vücut için en önemli yağ asitlerinden olan omega yağ asitleri içeren çuha çiçeği yağı, kadınların hormonları üzerinde olumlu etki gösterir. Kadınlarda regl dönemlerinde görülen şişkinlik, gerginlik, duygu değişimleri üzerinde olumlu etkisi olan çuha çiçeği yağı bu etkileri en aza indirir ve regl döneminin daha dengeli geçmesine yardımcı olur. Genç kızlarda görülen polikistik over sendromu üzerinde etkisi de olan çuha çiçeği yağı, bu sendromun oluşumu riskini de düşürür.

Doğumu Olumlu Etkiler; Omega yağ asitleri ve E vitamini içeren çuha çiçeği yağı, hamilelik sürecinde de olumlu etki gösterir. Hormon hücrelerinin kendisini yönetmesine yardımcı olan çuha çiçeği yağı hamilelik döneminde masaj olarak cilde uygulandığı gibi kapsül olarak da tüketilebilir. Ancak hamilelik çok hassas bir dönem olduğu için çuha çiçeği yağı kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır. Her bünyede farklı etki verebileceğinden hamilelik süresince bu ve buna benzer yağ veya ürünler kullanılmadan önce kesinlikle doktora danışılmalıdır. Aksi takdirde geri dönüşü olmayan sorunlar yaşanabilir.

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik Takibi

Üreme Sağlığını Olumlu Etkiler; Çuha çiçeği yağı içerdiği faydalı özler ile spermlerin rahme ulaşmasını sağlayan serviks sıvısının dengelenmesine yardımcı olur. Doğal bir şifa kaynağı olan çuha çiçeği yağı anne baba olmak isteyenlerin kullandıkları bir üründür.

Sivilcelerle Savaşır; Sivilcelerin altında yatan en önemli sebeplerden birisi de hormonal dengesizliklerdir. Doğal şifa kaynağı olan çuha çiçeği yağı hormonlar üzerinde dengeleyici etkisini göstererek sivilce oluşumunu engeller ve mevcut sivilcelerin kurumasını sağlar.

Saç Sağlığı; Saç bakımı için kimyasal ürünler kullanıldığı gibi bu ürünlerin etkisini daha doğal yoldan almak isteyenler için kullanacakları kaynak çuha çiçeği yağıdır. Çuha çiçeği yağı saçları besler ve canlandırır. Saç köklerini beslediği için saç dökülmelerini azaltır. Kadınların büyük bir kısmı saç tellerinin cansız olmasından yakınır. Çuha çiçeğinde bulunan omega yağ asitleri saç tellerini güçlendirir.

Cildi Besler; Çuha çiçeği yağı omage yağ asidi ve E vitamini içeriği ile cilt hücreleri üzerinde onarım sağlar ve cildi nemlendirir. Ciltte kızarıklık ve egzama gibi cilt hastalıklarının kısa sürede geçmesine yardımcı olan çuha çiçeği yağı cildi besleyerek iyileşmesini sağlar.

Romatizmaya Karşı Etkilidir; Eklem romatizması rahatsızlığının en sık görülen şikayeti ağrılardır. Çuha çiçeği yağı eklem romatizması ağrılarını hafifletir ve hastalığın etkilerini azaltır.

Osteoporoz’a (Kemik Erimesi) İyi Gelir; Menopoz sonrası kadınlarda görülme sıklığı artan kemik erimesine iyi gelen doğal şifa kaynaklarından birisi de çuha çiçeği yağıdır. Kemik erimesinin neden olduğu kemik zayıflığını azaltır ve kemiklerin güçlenmesini sağlar. Çuha çiçeğinin kadınlar için faydalarından birisi de menopoz sürecinde meydana gelen olumsuz etkileri azaltmasıdır. Ateş basması, gerginlik ve ter basmalarına iyi gelen çuha çiçeği yağı menopozun yan etkilerinin azalmasına yardımcı olur.

Cilt Kararmasına Doğal Çözüm

Çuha Çiçeği Yağı Nasıl Kullanılır

çuha çiçeği yağı nasıl kullanılır
çuha çiçeği yağı nasıl kullanılır

Çuha çiçeği yağı bitkisel bir üründür. Kapsül olarak eczanelerde satılmaktadır. Çuha çiçeği yağının nasıl kullanılacağı ise çok çeşitlidir. Kapsül, sıvı veya çay olarak tüketilmesi mümkün olan çuha çiçeği yağının kullanımı da amaca göre değişmektedir.

Çuha Çiçeği Yağı Kapsül Olarak Kullanımı; Kapsül olarak satılan çuha çiçeği yağı günde 3 kere tok karnına bir bardak su ile yutulur.

Sıvı Kullanımı; Çuha çiçeğinin bir diğer kullanımı ise sıvı olarak kullanılmasıdır. Günde 2 tatlı kaşığı tok karnına çuha çiçeği yağı tüketilmesi uygun görülür. Ancak çuha çiçeği yağını kullanmadan önce doktora başvurulması gerekir.

Çuha Çiçeği Çay Olarak Kullanımı; Çuha çiçeği bitkisinin yapraklarının kurutulması işleminden sonra demlenmesi ile elde edilen çuha çiçeği çayı şifa kaynaklarından birisidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA