Cumalıkızık Bursa Gezilecek Yerler

62
cumalıkızık bursa gezilecek yerler
cumalıkızık bursa gezilecek yerler

Cumalıkızık Bursa

Bugün siz değerli okurlarımız için hazırlamış olduğumuz yazımızda 2014 yılında UNESCO Dünya Miras listesine girmiş olan şirin köylerimizden biri Cumalıkızık’ı tanıtacağız. Yeni yerler keşfetmekten, yeni insanlar tanımaktan ve tarihi evler ve sokaklarda dolaşarak bambaşka bir zaman dilimi içinde olmaktan hoşlanıyorsanız bu yazımız tam size göre… Cumalıkızık köyü, Cumalıkızık gezilecek yerler ve Cumalıkızık kahvaltı yerleri konu başlıklarımız ile hazırlanan yazımızı okuduktan sonra ilk fırsatta bu güzide köyü hemen ziyaret etmek isteyeceksiniz…

Sevdiklerinizle bir hafta sonu şehrin kalabalığından uzak, doğa ile baş başa kalabilceğiniz harika bir yer Cumalıkızık : ) Hem tarihi dokusu ile hem de olağanüstü güzel atmoferi ile sizi alıp bambaşka yerlere götürecek hayal bir köy burası… Özellikle İstanbul, Kocaeli, Eskişehir, Balıkesir, Kütahya gibi yakın çevre illerde oturuyor iseniz mutlaka bir hafta sonu Cumalıkızık köyünü ziyaret etmenizi tavsiye ederiz… Sizleri daha fazla merakta bırakmayalım ve hemen geçelim güzelim Cumalıkızık köyünün tüm detaylarını sizlerle paylaşalım…

Keyifli okumalar dileriz 🙂

Cumalıkızık Köyü

Cumalıkızık köyü tarihi açıdan incelendiğinde dolu dolu bir yerleşim yeri olduğunu görüyoruz. Cumalıkızık köyü Osmanlı döneminden kalma nadide köylerimizden biri. Geçmişi 1300’lü yıllara kadar dayanmaktadır.  Köyde yer alan bazı evler ise en eskisi 150 – 200 yıllık yapılardır. Oğuz Türkleri’ nden olan konar göçer Kızıklar’ın Moğol saldırısından kaçarak Bursa’ya göç etmeleri sebebiyle yerleştikleri köydür. Çevre köylerden Cuma namazı için cemaatin buraya gelmesi ile birlikte köyün adı Cumalıkızık olarak kalmıştır.

Cumalıkızık; Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşuna tanıklık etmiş, Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı sonrasında ayakta kalabilmiş tarihi bir köydür.  Bursa il sınırları içinde yer alan bu otantik ve tarihi köy yerli ve yabancı pek çok turist tarafından yılın her mevsimi ilgi ile ziyaret edilmektedir.

Cumalıkızık Nasıl Gidilir

Osmanlı sivil mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan ve Bursa’nın en şirin köyü olarak bilinen Cumalıkızık nasıl gidilir sorusu da merak uyandıran bir konudur. İl merkezine oldukça yakın olması şehir içinden ve dışından pek çok ziyaretçi için önemli bir avantaj sağlamaktadır. Bursa il merkezinin doğusunda yer alan Cumalıkızık köyü; Ankara yolu mevkiinde 10.km den sonra güney yönünde 3 km yukarıda Uludağ’ın eteklerinde yer almaktadır. Bursa şehir merkezinden kalkan minibüsler Cumalıkızık Köyü’nün içine kadar servis yapmaktadır. Ayrıca Ankara yolunda yer alan metro ile de köye ulaşım noktasında oldukça kolaylık sağlamaktadır.

İstanbul’dan feribot ile ulaşım yapmayı planlıyorsanız Mudanya üzerinden yaklaşık 45 dakika, gemlik iskelesinden 50 dakika, Yalova iskelesinden ise 90 dakikaya Cumalıkızık’a ulaşım sağlanabilir. İstanbul’dan Osmangazi Köprüsü tercih edilerek kara yolu ile ulaşım planlanıyor ise yaklaşık olarak 2 saat 30 dakika sürmektedir.

Cumalıkızık Gezilecek Yerler

Cumalıkızık gezilecek yerler denilince bilinen en başlıca yerleri ve görmeden kesinlikle ayrılmamanız gereken mekânları sizlerle paylaşıyoruz.

Cumalıkızık gezilecek yerler;

 • Cin Aralığı; Dünya’nın en dar sokağı olarak bilinen bu yer Cumalıkızık ziyaretçilerinin mutlaka uğraması gereken yerlerin başında gelmektedir.
 • Cumalıkızık Camisi; Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan bu caminin yaklaşık 400 yıllık olduğu tahmin edilmektedir. Ahşap oymacılığı ile Osmanlı döneminden kalma tarihi eser olarak bu camiyi ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiye ederiz.
 • Cumalıkızık Hamamı; Cumalıkızık camisinin hemen yanında bulunan Cumalıkızık hamamı Osmanlı hamam örneklerini görmek ve merak edenlerin mutlaka uğraması gereken yerler arasında yer almaktadır. Ayrıca genişliği 5 – 6 metreyi bulan iki adet tarihi çınarlar da hemen burada yer almakta ve gelen turistler tarafından ziyaret edilmektedir.
 • Cumalıkızık Müzesi; Cumalıkızık Köyü’nün detaylı ve fotoğraflı tarihi, halkın geçmişten günümüze yaşam biçimi, adetleri, gelenek ve görenekleri yakından inceleme fırsatı bulmak için köy içinde yer alan Cumalıkızık Köy Müzesi’ne mutlaka uğrayın deriz.
 • Kınalı Kar Konağı; yerli turistler tarafından özellikle rağbet gören bir diğer yer de Kınalı Kar dizisinin çekim yeri olan konaktır. Konak şu an konaklamaya müsaittir ve köy kahvaltı servisi gibi çeşitli yeme içme seçenekleri ile işletme amaçlı kullanılmaktadır.

Cumalıkızık Kahvaltı

Cumalıkızık kahvaltısı ile meşhurdur. Köyün yöresel lezzetlerinin büyük bir özenle ve otantik ev, bahçe gibi ortamlarda sunulduğu bu lezzet şölenini kesinlikle kaçırmayın deriz. Hafta sonu yoğun olan kalabalık ziyaretçi grubu gerçeğini göz önünde bulundurarak gitmeden önce işletmeden mutlaka rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Cumalıkızıkta Yapılacak Şeyler

Cumalıkızıkta yapılacak şeyler olarak sizlere birkaç önerimiz olacak. Öncelikle zaman planlaması yapmak çok önemlidir. bu nedenle bu güzel köyü en iyi şekilde gezmek için 2 – 3 saat ve üstüne bir de yemek molası vermek isterseniz 3 – 4 saat zaman ayırmanız yeterli olacaktır.

Cumalıkızıkta yapılacak şeyler;

 • Geldiğiniz mevsime göre ahududu, böğürtlen, kiraz ya da kestane satın alın.
 • Meşhur Cumalıkızık köy kahvaltılarını denemeden köyden ayrılmayın.
 • Ev yapımı harika gözlemeler de denemeniz için tavsiye edilen bir diğer yemek alternatifidir.
 • Cumalıkızık Köyü’nün nostaljik sokaklarında zaman yolculuğu yapmak için gezintiye çıkın ve tabi ki bol bol fotoğraf çektirmeyi unutmayın.
 • UNESCO Derneği Uygulama Evi olan Küpeli Ev’i mutlaka ziyaret edin.
 • Her sene haziran ayında kutlanan ahududu şenliğini kaçırmayın.
 • Meydanda kurulan köy pazarından doğal ve ev yapımı ürünler alın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA