Çürük Diş Ağrısına Kesin Çözüm

çürük diş ağrısına kesin çözüm
çürük diş ağrısına kesin çözüm

Herkesin hayatının herhangi bir döneminde başına gelen diş ağrısı, kişinin her türlü aktivitesini etkilemekte ve oldukça can sıkıcı durumlar yaratmaktadır. İltihaplı, apseli olan çürük diş ağrıları özellikle geceleri daha da sancılı bir şekilde hissedilmektedir.

Diş ağrısı nedenleri arasında en yaygın olarak görülen çeşidi de çürük diş ağrısıdır. Diş ağrılarının % 95’inde asıl neden çürük dişin olmasıdır.

Özellikle kötü ağız hijyeninden kaynaklanan çürük dişlerin oluşma sebebi ağız içinde kalan şekerli ve unlu yiyeceklerin oluşturduğu asitlerdir. Oluşan bu asit yetersiz hijyen nedeniyle dişin koruyucu tabakasına zarar vererek çürüklerin oluşmasına sebep olur.

Diş ile ilgili her türlü şikâyetin tedavisi için öncelikle diş hekimine gidilmesi ve gereken tedavinin diş hekimi kontrolünde yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte çürük diş ağrılarınızı doktora gidene kadar olan süreçte hafifletmek mümkündür.

En olmadık zamanlarda başlayan ve insana hayatı dar eden çürük diş ağrısına kesin çözüm önerileri nelerdir ve çürük diş ağrısı için neler yapabilirsiniz diye sizler için araştırdık.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Çürük diş ağrısına çözüm için yapılması gerekenler;

 • Çok şiddetli çürük diş ağrısı çekiyorsanız öncelikle yapmanız gereken diş fırçası ile ağrı yapan diş bölgesini güzelce temizlemek, yemek artıklarından arındırmak olmalıdır.
 • Çürük diş ağrısına kesin çözüm için bir diğer uygulama önerisi ise tuzlu su ile gargara yapmaktır. Yarım çay bardağına 1 çay kaşığı tuz ilave ederek hazırladığınız karışım sayesinde diş bakterilerini yok ederek çürük diş ağrısını önemli oranda azaltmış olacaksınız.
 • Çürük diş ağrısına kesin çözüm için yapılması tavsiye edilen bir diğer uygulama ise ağrılı diş yüzeyine misvak ile masaj yapmaktır. Anti bakteriyel özelliği sayesinde mikropları ve virüsleri yok eden misvak ile masaj yapılarak çürük diş ağrısının dakikalar içinde geçtiği bilinmektedir.
 • Çürük diş ağrısına kesin çözüm için anti bakteriyel ve ağrı kesici özelliği olan tuz ve toz biber karışımı da önerilmektedir. Bunun için eşit miktarda tuz ve toz biberi karıştırıp içine 1-2 damla su ilave edilerek macun kıvamına getirilir. Doğrudan diş yüzeyine masaj ile uygulayarak bir süre bekletilir. Her gün düzenli olarak uygulanması tavsiye edilir.
 • Özellikle çürük diş ağrısı gece görülmektedir. Bu nedenle gece başlayan çürük diş ağrısına kesin çözüm için yapılacak  uygulamalardan biri de yastık seviyesini yükseltmek olmalıdır.
 • Sıcak su ya da buzlu su ile ağız içini çalkalamak da çürük diş ağrısına kesin çözüm için yapılması tavsiye edilen uygulamalardır.
 • Sarımsak kürü de çürük diş ağrısına kesin çözüm için önemli bir uygulamadır. Bir parça sarımsak tuz ile ezilerek çürük diş bölgesine sürülür ve bekletilir. Böylece çürük diş ağrılarınız hissedilir derecede azalacaktır.
 • Eski bir Hint yöntemi olan bir diğer uygulama ise çürük diş ağrısına kesin çözüm için etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Bu eski yöntem için Hindistan cevizi yağını 15 dakika boyunca yutmadan ağızda çalkalamak yeterli olacaktır. Bu yöntemi 1 ay süresince günde 2 kez ve aç karnına uygulamanız tavsiye edilmektedir.
 • Çürük diş ağrısına kesin çözüm önerisi olarak bir diğer seçenek ise kekik yağıdır. Kekik yağını suya birkaç damla damlatıp ağzınızı bu karışım ile günde 2 kez düzenli bir şekilde çalkalamanız yeterli olacaktır.
 • Çürük diş ağrısına kesin çözüm için 2 kaşık oksijenli su ile 1 kaşık normal suyu ağzınızda çalkalayıp tükürün. Bu işlemi düzenli olarak uygulayarak çürük diş ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.
 • Çürük diş ağrısına kesin çözüm için önerilen bir diğer uygulama ise diş bakterilerini yok etmede etkili olan sarı kantaron yağıdır. Sarı kantaron yağını çürük diş yüzeyine düzenli olarak masaj ile sürdüğünüzde ağrılarınızın önemli derecede azaldığını hissedeceksiniz.

Diş Ağrısına Bitkisel Çözüm

Diş iltihabı ve diş sorunları aksatılmayacak derecede hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle kalıcı çözümler için mutlaka diş hekimine gidilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca çürük diş üzerine sürülen alkol, kolonya gibi uygulamalar kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Bitkisel de olsa çürük diş ağrısına kesin çözüm için verilen uygulama önerilerinin emziren ve hamile kadınlar tarafından uygulanması tavsiye edilmez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here