Dalak Büyümesi Nedir Neden Olur Tedavisi

dalak büyümesi nedir, neden olur, tedavisi
dalak büyümesi nedir, neden olur, tedavisi

Dalak Büyümesi Nedir

Vücudumuzun sol tarafında ve göğüs kafesi altında bulunan dalak, midemizin de arkasında yer alır. Dalak büyümesi belirti göstermeden büyür ve genellikle geç fark edilir. Dalak büyümesi farklı bir hastalığın muayenesi sırasında fark edilebilir. Dalak büyümesi; ultrason çekimi ya da doktorun yapacağı el muayenesi ile anlaşılabilir. Dalak büyümesi neden olur açıklamadan önce dalak nedir, dalağın vücudumuz için görevleri nelerdir kısaca açıklayalım.

Dalak Nedir

Dalağın vücudumuz için en önemli görevi; kanı süzüp bakterileri ve zarar gören kırmızı kan hücrelerini yok etmektir. Dalak trombosit ve kırmızı kan hücreleri için depo görevindedir. Vücudumuz gerekli durumlarda ihtiyacını dalaktan karşılar.

Lenfositler beyaz kan hücreleridir ve bağışıklık sistemimiz için oldukça önemlidir. Dalak lenfosit üretir ve enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.

Dalak Büyümesi

Dalak büyümesi çoğu zaman geç fark edilebilir, belirtiler göstermez. Dalak bir el yumrusu büyüklüğündedir ve olması gereken dalak boyutu 12 cm’dir. Dalak kalınlığı ise 5 cm’dir. Dalak büyümesinde dalak boyutu 12 cm’nin üzerine çıkar. 13 cm ve üzerinde olan dalak boyutu dalak büyümesi olarak kabul edilir. Dalak büyümesi tespit edildikten sonra dalak büyümesi tedavisine başlanır..

Dalak Büyümesi Belirtileri

dalak büyümesi belirtileri
dalak büyümesi belirtileri

Genellikle belirti göstermeyen dalak büyümesi az da olsa çeşitli belirtiler göstermektedir. Dalak büyümesi belirtileri;

 • Dalak vücudumuzun sol tarafında göğüs kafesinin altında yer alır. Dalakta büyüme olduğu zaman mideye baskı uygular. Bunun sonucunda da yemek yemeyi zorlar.Dalak mideye baskı uygulayınca da kısa sürede doyma hissi oluşur.
 • Dalak büyümesi oluştuğunda, karın bölgesinde sol üst kısımda ağrı ya da şişlik olabilir. Karnın sol tarafında başlayan ağrı daha üst kısımlara hatta sırt bölgesine kadar çıkabilir. Ağrılar nefes alıp verirken daha da artar. Eğer nefes alıp verirken karın sol bölgesinde ağrı oluşuyorsa doktora görünmekte fayda vardır.
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Vücutta oluşan bir yaralanmada aşırı miktarda kanama
 • Gece terlemesi
 • Hıçkırık
 • Ciltte solgunluk
 • Kansızlık
 • Kilo ve iştah kaybı

Dalak Büyümesi Neden Olur

dalak büyümesi neden olur
dalak büyümesi neden olur

Dalak vücudumuz için görevini tam olarak yerine getiremediğinde vücut dalağa daha fazla ihtiyaç duyar. Lenfosit üretmek ve kanı süzmek için daha fazla çalışan dalak büyümeye başlar. Dalak vücudumuz için daha fazla çalıştığı zaman genişler. Ancak dalağın daha çok çalışmasına ve büyümesine neden olan bazı faktörler vardır, bu faktörler dalakta genişlemeye neden olur. Dalak büyümesi nedenleri; 

Kan Rahatsızlıkları; Kırmızı kan hücreleri hemolitik anemi rahatsızlığından etkilenir, kan hücreleri azalır bu nedenle dalak genişlemeye başlar. Ayrıca talasemi, sferositoz gibi kan rahatsızlıkları da kırmızı kan hücrelerine zarar verir ve dalağın büyümesine neden olur.

Kan Akışında Azalma Olması; Dalak yönündeki damarlardaki kan akışında bir azalma meydana geldiğinde, dalak genişleyebilir. Kan akışında azalma siroz hastalığıyla ilgili de olabilir. Karaciğerdeki hücrelerde oluşan bir hasar da kanın akışını bozabilir. Bu da dalaktaki kan basıncını etkileyerek dalak büyümesine neden olur.

Lösemi ve Lenfoma; Lösemi ve lenfoma nedeniyle beyaz kan hücreleri dalağa yoğunlaşarak dalak büyümesine neden olabilir.

Enfeksiyon; Bakteri, virüs ya da parazitlerin neden olduğu enfeksiyonlardan dolayı dalak büyümesi de oluşabilir. Bu enfeksiyon hastalıkları;

 • Hepatit
 • Sıtma
 • AIDS
 • Verem
 • Mononükleoz

Dalak Büyümesi Tedavisi

dalak büyümesi tedavisi
dalak büyümesi tedavisi

Dalak büyümesi doktor tarafından yapılacak el muayenesi ya da ultrason ya da MR gibi tetkikler ile teşhis edildikten sona doktor kontrolünde dalak büyümesi tedavisi başlatılır. Dalak büyümesi tedavisinde öncelikle dalak büyümesine neden olabilecek bir kan rahatsızlığı ya da bir enfeksiyonun olup olmadığı belirlenir ve tedaviye ona göre başlanır.

Karaciğer rahatsızlıkları ya da siroz nedeniyle dalakta büyüme olduysa dalak büyümesi tedavisinde tedavi siroz ya da karaciğer rahatsızlığına uygulanır. Böylece dalağın normal düzeyde çalışması amaçlanır.

Enfeksiyondan dolayı dalak büyümesi yaşanıyorsa aynı şekilde dalak büyümesi tedavisi enfeksiyon hastalığına yönelik yapılır.

Cerrahi Operasyon; Dalak büyümesi tedavisinde başka seçenek yoksa ameliyat yapılır. Ameliyat ile dalak alınır. Dalağın ameliyat ile alınması en son düşünülen bir uygulamadır. Eğer dalak büyümesi hayati bir risk taşıyorsa dalak ameliyat ile alınır. Dalak alındıktan sonra da kişi yaşamına devam edebilir.

Dalak Alınması

Ameliyat ile dalak alınması tedavi yöntemlerinden en son düşünülen yöntemdir. Dalak alınmasından sonra kişiyi etkileyebilecek en önemli etmen; bakterilerden kaynaklanan virüslerdir.Dalağı alınan kişilerin bağışıklık sistemlerini güçlü tutmaları ve doktor kontrolünü aksatmamaları gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA