Depresyon Belirtileri Nelerdir Nasıl Geçer

depresyon belirtileri nelerdir, nasıl geçer
depresyon belirtileri nelerdir, nasıl geçer

Depresyon Belirtileri Nelerdir

Depresyon özellikle günümüzde en sık görülen ruh sağlığı hastalıklarındandır. Kişinin kendini boşlukta hissetmesi, sürekli umutsuz ve mutsuz hissetmesi depresyonun en sık görülen belirtileridir. Günümüzün stresli yaşam koşulları bireyleri depresyona daha kolay itebilmektedir. Depresyon belirtileri arasında bulunan diğer belirtiler ise şunlardır; kişi kendini enerjisiz hisseder, sürekli uyuma isteği ya da uykusuzluk, iştahsızlık ya da aşırı yeme isteği gibi durumlardır.

depresyon belirtileri nelerdir
depresyon belirtileri nelerdir

Bireylerin zaman zaman hissedebileceği mutsuzluk ya da üzüntü depresyon belirtisi midir ya da değil midir bunu anlamak için bir psikolog ya da psikiyatr teşhisi gereklidir. Bireylerin ya da yakınlarının bu ikisini ayırt etmesi her zaman kolay değildir. Eğer kendinizi mutsuz, umutsuz hissediyorsanız ve bir enerji azlığı yaşıyorsanız uzman desteği almakta yarar vardır. Uzun süren ve tedavi edilmeyen depresyon ilerleyen zamanlarda kişileri intihar ve ölüm isteği gibi duygulara sürükleyebilir. Depresyon ayrıca kişinin yaşam kalitesini de oldukça düşürdüğü için mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Depresyon Belirtileri

depresyon belirtileri
depresyon belirtileri

Depresyonun belirtileri her kişide aynı şiddette ve tipte görülmeyebilir. Kişide depresyon belirtisi olarak bazen bir belirti ya da birden fazla belirti görülebilir. Ayrıca kişinin yaşı,sağlık durumu da depresyon belirtilerinde etkendir.

Halsizlik; Sebepsiz yere oluşan halsizlik, kişi çalışmasa da yorulmasa da oluşan bir halsizliktir. Ayrıca daha önce günlük olarak yaptığı işleri halsiz olduğu için yapmak istemeyebilir.

Karar Vermede Zorlanma; Yanlış karar verme korkusu ve endişe ile bir konuda kolay karar verememe de depresyon belirtilerindendir.

Konsantrasyon Sorunu; Kişi bulunduğu farklı sosyal ortamlarda; iş yeri ve okulda yaptığı işlere karşı konsantrasyon sorunu yaşarsa da depresyon belirtisi olabilir.

Kendini değersiz ve beceriksiz hissetme; Depresyon belirtileri arasında kişi kendini nedensiz olarak değersiz hisseder çoğu zaman geçmişe yönelik pişmanlıklar duyar ve hata yaptığını düşünerek kendini beceriksiz hisseder. Ayrıca tüm bu belirtilere suçluluk duygusu da eşlik eder.

Uyu Bozuklukları; Depresyonun en sık görülen belirtisi uyku bozukluklarıdır. Kişi uykusu olmasına rağmen uyuyamaz ve uykuya dalmakta güçlük çeker. Ya da tam tersi kişi sürekli uyuma isteği duyar. Özellikle sabahları uyunmakta zorlanır ya da gün içinde sık sık uyumak ister.

Karamsar Düşüncelerin Oluşması; Kişinin hayatında sorun olmasa bile aşırı kaygı ve endişeden dolayı karamsar ve olumsuz düşünme belirtileri görülüyorsa bunlar da depresyon belirtileri olabilir.

Huzursuz ve Agresif Ruh Durumu; Birey kendisini nedensiz yere huzursuz hissedebilir. Normal bir duruma bile çok sinirli ve agresif davranabilir.

Alkol Tüketimi; Depresyon yaşayan kişilerde bir diğer belirti de alkol tüketimidir. Alkol alımı ya da alkol tüketimininde artış olabilir.

Depresyon Nasıl Geçer

depresyon nasıl geçer
depresyon nasıl geçer

Depresyon kişilerin günlük yaşamlarını oldukça etkileyen ve yaşam kalitelerini düşüren bir rahatsızlıktır. Depresyon nasıl geçer sorusuna cevap vermek için öncelikle depresyon türünün teşhis edilmesi gerekir. Depresyon türü psikiyatr tarafından teşhis edildikten sonra depresyon tedavisine başlanmalıdır. Depresyon türleri; 

Major Depresyon; Klinik depresyon ismiyle de bilinen majör depresyon; kişinin günlük yaşamını olumsuz etkiler. Uyku düzeni bozulur, karamsarlık ve değersizlik hissi oldukça şiddetlidir.

Kronik Depresyon; Kronik depresyon belirli aralıklara 2 yıl veya daha uzun süren depresyon türüdür. Kronik depresyonu olan kişiler genel olarak melankolik ve hüzünlü ruh durumuna sahiptir.

Tipik Olmayan Depresyon; Aşırı uyku hali, aşırı yeme isteği gibi belirtiler gösterir. Ya da iştahsızlık ve uyku bozuklukları da görülür.

Manik Depresyon; Bipolar Depresyon olarak da bilinir. Bipolar depresyon 1’de kişi manik depresyonu 1 defa da olsa yaşamıştır. Bipolar depresyon 2’de en az 1 majör depresyon ve orta derecede mani dönemi yaşamıştır. Bipolar depresyon ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere sahip olmak için bipolar bozukluk nedir, belirtileri yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Mevsimsel Depresyon; Özellikle mevsim geçişlerin bireyleri etkiler. İlkhabar ve sonbahar mevsimlerinde mevsimsel depresyon daha çok yaşanır. Mevsimsel depresyonlar mevsimlerin geçmesiyle birlikte yavaş yavaş iyileşir.

Depresyon Tedavisi

depresyon tedavisi
depresyon tedavisi

Depresyon kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Depresyon öyle bir hastalıktır ki; kişinin fiziksel olarak bir hastalığı olmamasına karşın ruh sağlığı çökmüştür ve bu hastalıkla çoğu zaman nasıl baş edeceğini bilemez. Öncellikle depresyon belirtilerini yaşadığını düşünen birey bir psikiyatra muayene olmalıdır. Muayene sonrasında konulacak depresyon teşhisi ile tedavi başlar. Doktorun uygun görmesi durumunda anti-depresan ilaçları yazabilir. Günümüzde maalesef depresyon ilaçları bilinçsizce kullanılabilmektedir.Böyle durumlar da depresyonu tedavi etmediği gibi daha farklı sorunlara neden olabilmektedir.

Depresyon tedavisine psikolog terapileri de eklenebilir. Bu depresyon tedavisinin başarısını olumlu etkiler.

Depresyon tedavisinde kişinin yakın çevresine de büyük görevler düşmektedir. Çünkü depresyon bireyin yakınlarını da etkiler. Özellikle aile bu süreçte anlayışlı olmalı, tedaviyi olumsuz etkileyecek bir davranışta bulunmamalıdır.

Eğer kişi hayat enerjisini kaybettiğini söylüyorsa yalnız bırakılmamalıdır. Kısa mesafeli hafif yürüyüşler yapılmalı, olabildiğince destek olunmalı ve güç verilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA