Dikenli İncir Nedir Faydaları Nelerdir

dikenli incir nedir, faydaları nelerdir
dikenli incir nedir, faydaları nelerdir

Dikenli İncir Nedir

Özellikle sıcak ve kuru iklimlerde yetişen dikenli incir, kaktüse benzeyen bir bitkidir. Ülkemizin de Ege ve Akdeniz bölgeleri hava şartları itibariyle dikenli incir yetiştirilmesine uygundur. Latincede ismi Opuntia ficus indica olan bu dikenli yemişi biraz daha yakından tanıyalım ve faydaları hakkında bilgi verelim.

dikenli incir nedir
dikenli incir nedir

Öncelikle dikenli incirin yapısından bahsedelim; dikenli incirin içinde çekirdeği bulunur ve dış kabuğu oldukça serttir. Yüzeyinde dikenleri olan dikenli incir kaktüse benzemektedir. Bazı bölgelerde frenk inciri olarak ya da kaynana dili olarak da bilinen dikenli incir, tüketilebilen bir meyve çeşididir. Bağırsak ve sindirim sağlığı için faydalar içeren dikenli incir yorgunluk ve halsizlik gibi şikayetlerin azalmasına da yardımcı olur.

Dikenli İncir Faydaları Nelerdir

dikenli incirin faydaları nelerdir
dikenli incirin faydaları nelerdir

Dikenli incir C vitamini bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Çok iyi bir antioksidan kaynağıdır. İçinde bulunan vitamin ve mineraller ile sindirim sistemi sağlığından, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine kadar sağlık için birçok faydası vardır.

Dikenli incirin faydaları;

Dikenli İncir Sindirim Sistemine Yardımcıdır; Sindirim sisteminin düzenli çalışması vücudun genel sağlık durumu için oldukça önemlidir. Sindirim sisteminin yavaş çalışması da kabızlık, şişkinlik ve mide gazı gibi şikayetlerin artmasına neden olur. Bu şikayetler kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Bu noktada sindirim sistemini destekleyen lif, vitamin ve mineral zengini besinlerin tüketimi önem kazanır. Dikenli yemiş bu besinlerden birisidir. İçinde bulunan C vitamini sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Kabızlık ve mide gazı gibi şikayetlerin azalmasını yardımcı olur.

Kolesterol Düzenlenmesini Sağlar; Birçok kişinin hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenmeden dolayı yüksek kolesterol şikayeti vardır. Kolesterolün dengelenmesi için hangi besinlerin tüketildiği önemlidir. Dikenli incir kötü kolesterol seviyesini yükseltmez ve kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur.

Yorgunluk ve Halsizliğe İyi Gelir; İş hayatı, şehir hayatı yada hava değişimlerinin neden olduğu şikayetlerin başında halsizlik ve yorgunluk gelir. Çoğu kişide kronik bir şikayet haline gelen bu şikayetleri azaltmak için sağlıklı beslenme ve uyku düzeninin sağlanması gelmektedir. Vitamin ve mineral zengini besinlerin tüketilmesi bağışıklık sistemini de güçlendirerek kişiye enerji verir, yorgunluğu azaltır. Bu bakımdan dikenli incir iyi bir enerji kaynağıdır.

Tokluk Hissi Verir; Kilo vermek ya da mevcut kiloyu korumak için doyurucu besinler tüketilmeli ve uzun süre tok kalmayı sağlayan yiyecekler tercih edilmelidir. Sağlıklı besinler tüketerek uzun süre tok kalmak mümkündür. Bu besinler kan şekerini aniden yükseltip düşürmediği için kısa süreli acıkmaya da neden olmaz. Dikenli incir içerdiği faydalı vitamin ve mineraller ile uzun süre tok kalmayı sağlar. Böylece ani açlık krizlerinin önüne geçer ve kilo vermeye de yardımcı olur.

Solunum Yolu Hastalıklarına İyi Gelir; Kış aylarında ya da hava değişimleri nedeniyle virüsler en çok üst solunum yollarını etkiler. Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarının geçmesi için ilaç tedavisinin dışında bağışıklık destekleyici besinlerin de etkisi büyüktür. Dikenli incir C vitamini zengini olması ve bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidanlar içermesi ile üst solunum yolu hastalıklarının kısa sürede geçmesine yardımcı olur. Vücudun direncini kıran ve hastalığa neden olan virüs ve bakterilerin yok olmasını sağlar.

Enfeksiyonları Temizler; Bazı hastalıklar vücutta enfeksiyon oluşma riskini arttırır. Vücutta enfeksiyon olması farklı hastalıkların oluşmasına neden olur. Enfeksiyonlardan korunmak ve enfeksiyon kaynaklı hastalıkların geçmesini sağlamak için vücut direncini arttıran şifalı besinler tüketmek oldukça önemlidir. Dikenli incir C vitamini içermesi ve antioksidan kaynağı olması sayesinde vücudun direncini arttırır ve enfeksiyon riskini azaltır. Var olan enfeksiyonların geçmesine yardımcı olur.

Cilt Sağlığını Korur; Cilt yüzeyi özellikle belirli yaştan sonra sıkılığını ve canlılığını yitirmeye başlar. Cildi korumak ve yaşlanma etkilerine karşı korumak için; cilt temizliği sağlanmalı ve cilt nemsiz bırakılmamalıdır. Cilt sağlığını koruyan besinler cilt hücrelerinin canlanmasını sağlar ve yaşlanma etkilerinin azalmasına yardımcı olur. Bu besinlerden birisi de dikenli yemiştir. C vitamini kaynağı olan ve faydalı mineraller içeren dikenli yemiş; cilt hücrelerinin daha canlı olmasını sağlar.

Dikenli İncir Nasıl Tüketilir

dikenli incir nasıl tüketilir
dikenli incir nasıl tüketilir

Dikenli incir kabukları soyulduktan sonra tüketilir. İncirin içinde incir meyvesi vardır. Bir başka tüketim şekli ise bazı alkollü içkilerin yapımında ve şeker yapımında kullanmak için incir suyunun çıkarılmasıdır. Ayrıca bazı bölgelerde dikenli incir yaprağının yemeğinin de yapıldığı bilinmektedir.

Dikenli İncir Yaprağının Zararları

İnsan sağlığı için faydaları ile bilinen dikenli incirin bazı alerjik bünyelere yan etkileri de olabilir. Özellikle hamile ve emziren annelerin dikenli inciri tüketmesi tavsiye edilmez. Tüketmeden önce kesinlikle doktoruna danışmalıdır.

Ayrıca dikenli incir kabuklu ve dikenli bir meyve olduğu için soyulurken elleri acıtabilir, dikkat edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA