Dil Uyuşması Nedir Neden Olur Nasıl Geçer

dil uyuşması nedir, neden olur nasıl geçer
dil uyuşması nedir, neden olur nasıl geçer

Dilimiz en hassas organlarımızdan birisidir. Sıcak, soğuk, acı ve daha birçok tada hassasiyeti olan dilimizin uyuşmasının da çeşitli nedenleri vardır. Dil uyuşması tek başına meydana geldiğinde bir rahatsızlık değildir ancak altında yatan çeşitli nedenler vardır. Dil uyuşmasının nedenleri ve dil uyuşması neden olur faydalı bilgilerini açıklamadan önce dil uyuşması nedir, açıklayalım

Dil Uyuşması Nedir

dil uyuşması nedir
dil uyuşması nedir

Dil uyuşması tek başına bir rahatsızlık değildir ve genelde başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Dilde iğne batması, karıncalanma ve his kaybı şeklinde ortaya çıkan dil uyuşması, önlem alınması gereken bir rahatsızlıktır. Dil uyuşması tedavisi de altında yatan rahatsızlığa göre yapılır. Dil uyuşmasının çeşitli belirtileri vardır; tat alma yetisinde ciddi anlamda azalma olması dil uyuşmasının en sık görülen belirtilerinden birisidir. Dil ucunda ya da dilin tümünde karıncalanma olması ve ağız içinde acı hissi dil uyuşmasında görülür. İleri derece şiddetli olan dil uyuşması belirtilerinde ise konuşmada güçlük çekmek ya da konuşamamak gibi belirtiler gösterir.

Dil ve Dudak Uyuşması

Dilde oluşan uyuşma dudaklarda da görülebilir. Dil ve dudak uyuşması kısa sürede geçmediği durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Dilde meydana gelen uyuşmanın bazı semptomları vardır. Eğer dil uyuşması 1 saat içinde geçmezse ve titreme gibi belirtiler de görülüyorsa kişinin biran önce tedavi altına alınması gerekir. Dil uyuşması sırasında görülebilecek semptomlar; 

 • Kasılma ve vücudun nöbet geçirmesi
 • Titreme
 • Nefes alıp vermede zorluk
 • Konuşma bozukluğu
 • Boyun bölgesinde ağrı
 • Görme bozukluğu

Dil Uyuşması Neden Olur

dil uyuşması neden olur
dil uyuşması neden olur

Dil uyuşması rahatsızlığının altında farklı nedenler vardır. Ancak bu nedenler ve nedenlere bağlı tedavi şekli doktor kontrolü altında belirlenir. Belirli başlı dil uyuşması nedenleri şunlardır;

Dil Dokusunda Tahriş; Dil yüzeyinde ve dil dokusu üzerinde tahriş oluşması dil uyuşmasına neden olur. Dil yüzeyinde meydana gelen yara ve yanıklar da dil uyuşması nedenleri arasındadır.

Sinir Yapısında Tahribat; Vücudumuzun hareket merkezi sinirler tarafından kontrol edilmektedir. Sinir sisteminde oluşabilecek bozulmalar ya da tahribatlar dil uyuşmasına neden olabilir. Nörolojik muayeneler ve tetkikler ile tanısı konan dil uyuşmasının geçmesi için de doktor kontrolünde nörolojik ilaç tedavisi uygulanır.

Dil Tat Gücünün Zayıflaması; Dil üzerinde tat almayı sağlayan dokular vardır. Tat alma dokuları beyne tat alma emrini sinirlerle iletirler. Bu sinirlerin yapısında oluşabilecek zayıflama ya da tahribat dil uyuşmasına neden olabilir. Tat dokusunun oluşmasına neden olan bazı risk faktörleri vardır; ileri yaş, alkol ve sigara kullanımı, diş ve diş eti hastalıkları tat dokusunda zayıflamaya neden olabilir.

Dil Uyuşmazlığı Diğer Nedenleri;

 • Migren
 • Yüz felci
 • Metal zehirlenmesi
 • Hipotiroidi
 • Felç
 • Vitamin ve mineral eksikliği
 • Ağız içi enfeksiyonlar
 • Sigara ve alkol kullanımı
 • Ağız içi yaralanmalar

Dil Uyuşması Nasıl Geçer

dil uyuşması nasıl geçer
dil uyuşması nasıl geçer

Dil uyuşmasının geçmesi için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır. Muayeneler ve tetkikler sonucunda dil uyuşmasının altında yatan neden belirlenir ve dil uyuşmasını geçirmek için tedavi yöntemi de uygulanır.

İlaç Tedavisi; Dil uyuşmasında en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden birisi de ilaç tedavisidir. Muayene ve tetkikler sonucunda dil uyuşmasının altında yatan neden belirlenerek ilaç tedavisi uygulanabilir. İlaç tedavisi felç ve inme riskleri karşısında uygulanır.

B12 Takviyesi; Vücudumuzun genel sağlık durumu için vitamin ve mineral düzeylerinin yeterli seviyede olması gerekir. Vitamin değerlerinin düşük çıkması vücudumuzda bazı rahatsızlıklara neden olabilir. B12 vitamini de vücudumuzun genel sağlık durumu için en önemli vitaminlerden birisidir. B12 vitamini eksikliği, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik, titreme ve dil uyuşması gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Dil uyuşması şikayeti ile doktora başvurulması halinde doktorun yapacağı kan tahlilleri sonucunda B12 vitamini değerlerine bakılır ve eksik çıkması durumunda B12 takviyesine başlanır.

Tiroid Tedavisi; Boyun ve boğaz bölgesinde bulunan tiroid hormonu seviyeleri de dil uyuşmasını etkilemektedir. Yapılan kan tahlilleri sonucunda tiroid hormonunun az çalışması sonucuna hipotiroid olarak adlandırılır. Tiroid hormonunun az çalışması titreme, karıncalanma, baş dönmesi, yorgunluk ve dil uyuşmasına neden olabilir. Dil uyuşması tiroid hormonunun düşük çıkmasından dolayı oluşuyorsa tiroid hormonu tedavisi uygulanır. İlaç tedavisi ile tiroid hormonunun olması gereken seviyelerde olması sağlanır.

Zencefil Çayı; En faydalı bitkilerden olan zencefil dil uyuşmasına iyi gelen bitkisel tedavi yöntemlerinden birisidir. Uyuşma ve karıncalanma gibi rahatsızlıkların etkisini azaltan zencefil, dil uyuşmasının geçmesine yardımcı olur. Zencefili bağışıklık sistemini güçlendirmek için yemeklerin içine ya da taze olarak ufak bir parçasını suyun içine ekleyerek içebilirsiniz.

Dil Uyuşmazlığı Tedavisi

Dil uyuşması tedavisinde kişinin genel yaşamına dikkat etmesi çok önemlidir. Alkol ve sigara kullanımı dil uyuşması riskini arttırır. Alkol bağımlığı sinir sistemini etkilediği için dil uyuşması ve felç riskini arttırır. Dil uyuşması sinir sisteminden kaynaklanıyorsa, beyin sağlığını korumak için nörolojik ilaçların kullanımı ihmal edilmemelidir. Sağlıklı yiyecekler tüketilmeli, egzersiz yapılmalı ve stresten uzak durulmalıdır. Stres ve sinir dil uyuşması riskini arttıran faktörlerdendir. Stresten uzak bir yaşam dil uyuşmasıı riskini azaltır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA