Diş Ağrısı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir

diş ağrısı nasıl geçer
diş ağrısı nasıl geçer

Diş ağrısının birçok sebebi olabilir. Çeşitli sebeplerden kaynaklanan diş ağrısını geçirmek için tabi ki yapılması gereken en ilk ve en önemli şey uzman bir diş hekimine gitmek olacaktır. Ancak dayanılmaz hale gelen diş ağrısını doktora gidene kadar hafifletmek evde doğal yöntemler ile dindirmek hayati derecede önemlidir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Bu nedenle diş ağrınızı kısa sürede dindirebileceğiniz en pratik ve en doğal yöntemleri sizler için araştırdık. Diş ağrısını geçirmek için pratik çözüm önerilerini yazımızın son bölümünde bulabileceğinizi hatırlatarak diş ağrısı nasıl geçer diye merak ediyorsanız yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Hadi gelin şimdi hep birlikte diş ağrısı neden olur, diş ağrısı nasıl geçer ve diş ağrısına ne iyi gelir gibi soruların cevaplarını öğrenelim ve diş ağrısı konu başlığı hakkında tüm detaylı bilgileri edinelim…  Diş ağrısı çeken herkese şimdiden acil şifalar diliyoruz…

Diş Ağrısı

diş ağrısı
diş ağrısı

Diş ağrısı, kimi durumlarda tek bir dişi veya birden fazla dişi olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Milyonlarca insan hayatının belli bir döneminde diş ağrısı kesinlikle yaşamıştır. Bu kadar yaygın görülen bir rahatsızlık olan diş ağrısı, ihmal edildiğinde ağrı daha da artar ve tedavisi daha da uzun sürer.

Bu nedenle diş ağrısının tedavisini aksatmamak ve hissedildiği anda diş ağrısını geçirmek çok önemli bir konudur. Diş ağrısı öylesine yorar ki insanı acıya katlanılması dayanılmaz hale gelebilir. Gündüz yeme içme ve sosyal hayatı tamamen etkileyen diş ağrısı gece ise uyku düzenini alt üst eder. İşte bu yüzden diş ağrısına karşı tedbirli olmak ve diş ağrısı tuttuğunda ne yapılması gerektiğini bilmek çok önemlidir.

Hissedilen diş ağrısı ayrıca enfeksiyon ya da ciddi bir sağlık sorunu hakkında da sinyal veriyor olabileceği için diş ağrısını kesinlikle hafife almayın.

Diş Ağrısı Neden Olur

diş ağrısı neden olur
diş ağrısı neden olur

Diş ağrısı neden olur?  Bu sorunun cevabı olarak pek çok şey söylenebilir. Ağız içindeki derin diş boşluğundan kaynaklandığı gibi vücudun herhangi bir yerinde olan enfeksiyon ya da diş etinde ortaya çıkan enfeksiyon, iltihap, apse nedeniyle de diş ağrısı ortaya çıkabilir. Ağızda var olan diş boşluğu eğer tedavi edilmez ise diş ağrısı için büyük bir tehdit oluşturabilir.

Çünkü diş ağrısına sebep olan virüsler dişin köküne çürük diş yüzeyindeki bu boşluklardan daha rahat bir şekilde geçer ve böylece bakteriler diş dokularına zarar vererek apse oluşturur. Dolayısıyla diş yüzeyinde oluşan apse diş ağrısına neden olan en birinci faktörler arasında yer alır.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Diş ağrısına neden olan diğer etkenleri ise şu şekildedir;

 • Diş eti hastalığı ve diş eti iltihabı
 • Dişler arasında boşlukların olması
 • Yanlış yapılan dolgular
 • Diş telleri
 • Sıcak ve soğuk gıda ve sıvı hassasiyeti
 • Yanlış kullanılan diş ipi
 • Yanlış ve yetersiz diş fırçalama
 • Hamilelik

Diş ağrısı tedavisi aksatılmamalı ve ihmal edilmemelidir. Küçük bir diş ağrısı işte birazdan geçer demeyin. Çünkü özellikle apseli ve iltihaplı durumlarda diş ağrısı tedavi edilmez, ihmal edilir ve ertelenirse diş tedavisinin süresi uzayacağı gibi varsa diğer hastalıklarının tedavisi de riskli olabilir.

Örneğin aksatılan diş ağrısı tedavisinde diş iltihabı ilerleyen dönemlerde kemik uçlarına ve diğer organlara kadar zarar vererek bambaşka sağlık sorunlarına yol açabilir.Diş ağrısı 1 haftadan daha uzun bir süre boyunca geçmiyor ise mutlaka uzman bir diş doktoruna gidilmelidir.

Unutmayın, diş tedavisi hayati önem taşır...

Diş ağrısı tuttuğunda ihmal etmemesi gereken risk grupları vardır. Bu risk grubunda yer alan kişiler düzenli olarak diş doktoruna giderek kontrol altında olmalılardır.

Diş ağrısı risk grubundaki kişiler ise şu şekildedir;

 • Organ yetmezliği olan hastalar
 • Kalp hastaları
 • Nakil olmuş hastalar
 • Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler
 • Gebelik yaşayan kadınlar
 • Kemoterapi veya radyoterapi almış kişiler

Diş Ağrısının Belirtileri Nelerdir

diş ağrısı belirtileri nelerdir
diş ağrısı belirtileri nelerdir

Diş doktoruna gidene kadar hayatınıza normal bir şekilde devam etmek için diş ağrısının şiddetini azaltmanın çok önemli olduğunu söylemiştik. Gelin şimdi şiddetli diş ağrısının belirtilerini ve ağrının tutacağını önceden nasıl anlayabileceğimizi hep birlikte görelim?

Diş ağrısının belirtileri nelerdir? İnsanlar arasında doğru bilinen yanlışlardan biri de diş ağrısı en çok gece tutar algısıdır. Çünkü diş ağrısı aniden gelmez. Diş ağrısı tutmadan önce hafif hafif bazı belirtiler ile ağrının şiddetinin artacağının işaretini verir. Diş ağrısından kısa sürede ve şiddeti artmadan kurtulmak adına bu belirtileri bilmek gerekir. Diş ağrına karşı tedbirli olur ve gerekli önlemler alınırsa diş ağrısından daha kısa sürede ve net bir şekilde kurtulmuş olunur.

Diş ağrısı konusunda ilk öncelikle bilinmesi gereken durum dişin apseli olup olmadığı konusudur. Zira apseli ve iltihaplı olan diş ağrısı kendini hemen belli eder. Apseli diş dilinizi ya da elinizi değdiğiniz anda zonklama ile ağrı yaratır ve yeme & içme esnasında o bölgede hassasiyet olduğu anlaşılır.

diş ağrısı belirtileri
diş ağrısı belirtileri

Bunun dışında olası diş ağrısının belirtileri şunlardır:

 • Yüksek ateş
 • Yeme & içme esnasında ağrı
 • Baş ağrısı
 • Ağız kokusu
 • Yutkunmada zorlanma
 • Diş ya da diş eti kanaması
 • Boğaz ağrısı
 • Yanak veya diş etinde şişme
 • Boyun veya gırtlak ağrısı

Şiddetli Diş Ağrısı Nasıl Geçer

şiddetli diş ağrısı nasıl geçer
şiddetli diş ağrısı nasıl geçer

Diş ağrısı büyük küçük her yaştan herkes için istenmeyen bir durumdur. Milyonlarca kişinin günlük tüm aktivitelerini olumsuz etkileyen diş ağrısı oldukça yaygın olarak görülür. Diş ağrısı tuttuğunda gözümüz başka hiçbir şeyi görmez ve bir an önce ağrıdan kurtulmak isteriz.

Önemli olan doğru uygulamalar ile diş ağrısını hızlı bir şekilde hafifletebilmektir. Diş ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabı olarak doktora gidene kadar evde uygulayabileceğiniz doğal uygulamalardan bahsedeceğiz şimdi sizlere…

Diş Ağrısına Kesin Çözüm Evde

İşte diş ağrısından kısa sürede kurtulmak için yapılması gerekenler;

düzenli olarak dişlerinizi fırçalayın
düzenli olarak dişlerinizi fırçalayın

Diş ağrısından kurtulmak için öncelikle dişlerinizi güzelce fırçalayın. Evet yanlış duymadınız dişleriniz çürümesin diye her gün düzenli olarak diş fırçalamak aslında diş ağrısından kurtulmanıza da çok yardımcı olacak… Diş fırçalama sonucunda çürük dişin arasına arasında kalan yemek artıklarının çıkarılmasını kolaylaştırarak ağıyı rahatlatacaktır.

diş ağrısından kurtulmak için yastığınızı yükseltin
diş ağrısından kurtulmak için yastığınızı yükseltin

Çoğu diş ağrısı gece başlar. Eğer sizin de diş ağrınız gece yatarken oluştuysa tavsiyemiz hemen yastığınızı yükseltin. Çünkü yatar durumdayken yükselen kan basıncı ile birlikte diş yüzeyindeki baskı da artacağı için diş ağrınızın şiddeti de artar.  Bu nedenle yastığınızın seviyesini yükseltmek diş ağrısının şiddetini hafifletecektir.

diş ağrısından kurtulmak için diş ipi kullanın
diş ağrısından kurtulmak için diş ipi kullanın

Ayrıca diş ağrınızdan kurtulmanız için tavsiye edilen bir diğer uygulama da diş ipi kullanmaktır. Diş ipi sayesinde diş arasında kalmış yemek artıklarının temizlenmesi daha etkili olacaktır. Kısacası diş ipi kullanmak diş ağrınızı hafifletebilir. Diş ipi ya da diş fırçalamada amaç diş ağrısına sebep olan ve dişe baskı uygulayan bu yiyecek artıklarının dişlerinizin arasından çıkarılmasıdır.

diş ağrısı için karanfil yağı
diş ağrısı için karanfil yağı

Eğer çürük dişiniz var ve dişiniz bu yüzden şiddetli bir şekilde ağrıyorsa doktora gidene kadar geçen süre içinde diş ağrınızı hafifletmek mümkün. Diş ağrısını geçirmek için önemli bir yöntem olan karanfil çürüklerden kaynaklı olan diş ağrısını kısa sürede keser.  Bunun için öncelikle diş yüzeyine bir adet karanfili bastırmanız ya da karanfil yağını biraz pamukla dişinize sürerek bir müddet bekletmeniz önerilir. Karanfil yağının antiseptik ve uyuşturma etkisiyle diş yüzeyindeki ağrının şiddetini hemen azaltacaktır. Bu arada karanfil yağını yutmamaya dikkat edin ve uygun miktarda kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Unutmayın ki gereğinden fazla miktardaki karanfil yağı dişlerinize ve diş etlerinize zarar verebilir.

diş ağrısı için
diş ağrısı için

Diş ağrısını geçirmek için ağrı kesici haplar işe yarayabilir. Ancak sık sık ağrı kesici hap ya da bilinçsiz bir şekilde antibiyotik ilaç kullanmak kesinlikle hiç bir işe yaramaz. Aksine daha farklı sağlık sorunları ortaya çıkar. Ağrı kesici ilaçları sadece doktorunuz onay verirse kullanın. Aksi halde doktorunuzun onayı olmadan bilinçsiz şekilde kullanılan ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotikler son derece tehlikelidir.

diş ağrısını geçirmek için
diş ağrısını geçirmek için

Diş ağrısını geçirmek için yapılan hatalardan biri de yanlış uygulamalar yapmaktır. Diş ağrınız tuttuğunda aspirin, kolonya ya da alkol gibi ürünleri tercih etmeyin. Çoğu insan tarafından denenen bu yöntemler aslında diş sağlığı için tavsiye edilmeyen uygulamalar. Geçici olarak ağrıyı azaltsa bile diş yüzeyinde açtığı hasarlar daha büyük. Bu nedenle his kaybına neden olmaktan başka bir işe yaramayan bu uygulamaları kesinlikle denemeyin. Ayrıca bu uygulamaların diş yüzeyinde kalıcı lekelere sebep olduğu da bilinmektedir.  

Diş Ağrısı İçin Pratik Çözüm Önerileri

diş ağrısını geçirmek için pratik çözüm önerileri
diş ağrısını geçirmek için pratik çözüm önerileri

Diş ağrısı nasıl geçer ve evde diş ağrısına iyi gelebilecek pratik ve basit ama hayat kurtaran yöntemleri gelin hep birlikte görelim;  

 • Diş ağrısından kurtulmak için sirkeli su karışımı hazırlayın. Bu karışım ile ağrı olan diş bölgesine vurgulayarak düzenli olarak gargara yapın.
 • Sirkeli su yerine tuzlu su karışımı ile de ağzınızı düzenli olarak çalkalayabilirsiniz. Sirke gibi tuz da anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Tuzlu su karışımı ile gargar yaparak ağız içi mikroplara karşı mücadele edilerek çürük oluşumuna engel olunur ve var olan diş ağrısı hafifletilir.
diş ağrısı için tuzlu su
diş ağrısı için tuzlu su
 • Tüm bunların yanı sıra zerdeçal da diş ağrısını kısa sürede hafifletir. Bunun için zerdeçalı bir miktar su ile macun kıvamına getirin ve diş yüzeyine sürüp bekletin.
 • Diş ağrısından kurtulmak için ağrı olan diş yüzeyine karanfil yağı damlatılmış bir parça pamuğu koyun ve bir süre bekletin.
diş ağrısından kurtulmak için
diş ağrısından kurtulmak için
 • Ağrı olan diş yüzeyini soğuk naneli, limonlu ve buzlu karışım ile çalkalamak da diş ağrısını hafifletir.
 • Gece uyurken diş ağrınız tuttuysa yastığınızın yüksekliğini biraz daha artırın.
 • Aşırı soğuk ya da aşırı sıcak gıdalardan uzak durun.
diş ağrısı için yediklerinize dikkat edin
diş ağrısı için yediklerinize dikkat edin
 • Ağzınızı soğuk su ile çalkalayın ya da ağrı olan diş yüzeyine buz tutun. Özellikle iltihap kaynaklı diş eti şişmesi varsa buz tatbiki çok önemlidir.
diş ağrısı için buz
diş ağrısı için buz
 • Sarımsağı ezin ve ağrı olan diş yüzeyinde bekletin. Ağrınız kısa sürede geçecektir.
 • Ağrılı diş yüzeyine çörek otu yağı damlatılmış pamuk tatbik etmek ve bir süre bekletmek tavsiye edilir.
 • Karbonatlı su ile ağız içini çalkalayarak da diş ağrısını azaltabilirsiniz.
diş ağrısı için karbonatlı su
diş ağrısı için karbonatlı su
 • Diş ağrısını geçirmek için bir diğer tavsiye ise baş parmak ile işaret parmağının birleştiği bölgeye 2 dakika bastırmaktır. Bu yöntem ile beynin endorfin salgılaması sağlanır ve ağrı hissi azalır.
diş ağrısından kurtulmak için baskı uygulayın
diş ağrısından kurtulmak için baskı uygulayın
 • Şekerli gıdalardan mümkün olduğunca uzak durun.
diş ağrısından kurtulmak için şekerli gıdalardan uzak durun
diş ağrısından kurtulmak için şekerli gıdalardan uzak durun
 • Ağrılı diş yüzeyine bir parça mor soğan koyup bir süre bekletin.
diş ağrısı için soğan
diş ağrısı için soğan

Son olarak hatırlatalım; Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın ve mutlaka düzenli olarak diş ipi kullanın.

diş tedavisi
diş tedavisi

Almış olduğunuz tüm önlemlere rağmen diş ağrınız uzun süre boyunca geçmiyorsa hiç vakit kaybetmeden uzman bir diş doktoruna gitmenizde yarar var. Diş ağrısının; diş çürükleri ya da yanlış yapılan dolgulardan da kaynaklanabileceği gibi ihmal edildiğinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği unutulmamalıdır.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA