Diş Ağrısına Bitkisel Çözüm

diş ağrısına bitkisel çözüm
diş ağrısına bitkisel çözüm

Diş Ağrısına Bitkisel Çözüm

Diş ağrısı büyük küçük herkesin korkulu rüyasıdır. Büyüklerimiz ‘İnsanın vücudunda neresinde ağrı varsa canı oradadır.’ derler. Ve bu söylemin gerçekliğini doğrulayan ağrı çeşidi hiç şüphe yoktur ki diş ağrısıdır.

Diş ağrısı tuttuğunda yeme, içme, uyuma ve konuşma dâhil olmak üzere kişinin günlük bir çok aktivitesi diş ağrısından etkilenir ve kişi normal hayatına devam edemez. Hal böyle olunca tedavisi çok önemli olan diş ağrısının dindirilmesi için neler yapılabilir dedik ve uzmanların tavsiyelerinden diş ağrısına bitkisel çözüm önerilerini sizler için derledik. Şimdiden şifa olması ümidiyle, keyifli okumalar dileriz…

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Ayrıca faydaloji.com editörlerinin sizler için hazırladığı ve diş ağrısı konusundaki en kapsamlı metinler olan diğer yazıları da okumanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Diş Ağrısı Neden Olur

diş ağrısı neden olur
diş ağrısı neden olur

Diş ağrısı neden olur diye baktığımızda karşımıza pek çok faktörün çıktığını görmekteyiz. Örneğin diş çürümesi sağlıksız beslenme alışkanlığı, aşırı şekerli ve asitli gıda tüketimi, yetersiz diş ve ağız bakımı diş çürüklerinin oluşmasına devamında ise diş ağrılarının artmasına zemin hazırlamaktadır.

Bunun yanı sıra, 20’lik dişin çıkması, diş eti iltihaplanması gibi sebeplerden dolayı da diş ağrıları oldukça yaygın bir şekilde görülmektedir.

20’lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Diş Ağrısına Bitkisel Çözüm Önerileri

diş ağrısına bitkisel çözüm
diş ağrısına bitkisel çözüm

Diş ağrısı ile karşılaştığınızda hemen diş hekimine başvurmanız gerektiğini zaten biliyorsunuz. Ancak her zaman acil olarak diş hekimine ulaşmak mümkün olmayabiliyor. Bu nedenle diş hekimine gidene kadar geçen süre içinde diş ağrınızı dindirmek, süreyi en kaliteli şekilde geçirmek için diş ağrısına bitkisel çözüm önerilerini sizler ile paylaşıyoruz. Hazırsanız başlayalım…

diş ağrısına bitkisel çözüm atkuyruğu otu
diş ağrısına bitkisel çözüm atkuyruğu otu

Diş ağrısına bitkisel çözüm atkuyruğu otu: Diş ağrısına en etkili bitkisel çözümlerden bir de atkuyruğu otudur. Özellikle diş eti iltihaplanmaları ve diş eti kanamasından kaynaklanan diş ağrısının bitkisel çözümü için çok etkili bir yöntemdir. Bunun için bir tutam atkuyruğu otunu sıcak suda haşlayın. Bir süre demlenmesi için bekleyin. Karışımı süzdükten ve ılıdıktan sonra özellikle ağrı olan dişin olduğu bölgeye doğru gargara yapın. Gargarayı gün içinde birkaç kez tekrar edebilirsiniz.

 Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer 

diş ağrısına bitkisel çözüm yaban mersini
diş ağrısına bitkisel çözüm yaban mersini

Diş ağrısına bitkisel çözüm yaban mersini: Diş ağrısına bitkisel çözüm önerilerinden bir diğeri de yaban mersinidir. Bunun için yaban mersininden elde edeceğiniz meyve suyunu ağrılı diş olan bölgede bir süre tutun. Diş ağrılarınızın daha da hafiflediğini göreceksiniz.

diş ağrısına bitkisel çözüm papatya
diş ağrısına bitkisel çözüm papatya

Diş ağrısına bitkisel çözüm papatya & biberiye: Doğanın bize sunduğu iki mucizevi bitki olan biberiye ve papatya diş ağrısına bitkisel çözüm için de oldukça etkilidir. Biberiye ve papatyayı bitki çayı demler gibi demleyin. Ardından süzün. İçine bir tatlı kaşığı limon tuzu ilave edin. Hazırladığınız bu karışımı ağrılı dişin olduğu bölgede bir süre bekleterek gargara yapın. Gargara işlemini gün içinde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

diş ağrısına bitkisel çözüm karanfil
diş ağrısına bitkisel çözüm karanfil

Diş ağrısına bitkisel çözüm karanfil: Karanfil ile yapılan uygulamalar diş ağrılarından kurtulmak için en çok bilinen bitkisel yöntemlerdendir. Birkaç tane karanfil sıcak suda bir süre kaynatılır. Ilıyınca bu karışım ile ağız içi güzelce çalkalanır. Bu işlemi gün içinde birçok kez tekrarlayabilirsiniz. Diş ağrısına karanfil ile bitkisel çözüm için bir diğer uygulama önerisi için karanfili havanda iyice ezin.Zeytinyağı ile karıştırın. Macun haline gelen karışımı ağrılı diş yüzeyine sürüp bekleyin.

diş ağrısına bitkisel çözüm kedi bıyığı otu
diş ağrısına bitkisel çözüm kedi bıyığı otu

Diş ağrısına bitkisel çözüm kedi bıyığı otu: Pek çok faydasının yanı sıra diş ağrılarına olan faydaları ile de bilinen bir bitkidir kedi bıyığı otu. Anti – mikrobiyal ve anti – inflamatuar etkileri ile diş çürüklerinin sebep olduğu diş ağrılarını anında keser. Siz de diş ağrılarınızdan kurtulmak istiyorsanız kedi bıyığı otu ile hazırlanan bitki çayını gargara yaparak uygulayabilirsiniz.

Çürük Diş Ağrısına Kesin Çözüm 

diş ağrısına bitkisel çözüm sarımsak
diş ağrısına bitkisel çözüm sarımsak

Diş ağrısına bitkisel çözüm sarımsak & tuz: Birkaç diş sarımsağı havanda iyice ezin. İçine bir miktar tuz ve toz biber ekleyip macun haline gelene kadar karıştırın. Bu karışımı ağrılı diş yüzeyine masaj yaparak sürün ve bekleyin. Bu karışımın içinde bulunan tuz, sarımsak gibi maddelerin ağrı kesici, iltihap giderici ve anti bakteriyel özellikleri sayesinde diş ağrısından kısa sürede kurtulacağınızı unutmayın.

diş ağrısına bitkisel çözüm adaçayı
diş ağrısına bitkisel çözüm adaçayı

Diş ağrısına bitkisel çözüm adaçayı: Anti bakteriyel özelliği ile ada çayı diş ağrısına etkili çözümler sunmaktadır. Bir litre suyu kaynatın. İçine yaklaşık 2 tatlı kaşığı ada çayı yaprağı ilave edin. Demlenmesi için ortalama 25 dakika bekleyin. Süzdüğünüz karışımı ılıyınca gargara olarak kullanabilirsiniz. İhtiyaç duyarsanız ada çayı gargarasını gün içinde birkaç kez tekrar edebilirsiniz.

diş ağrısına bitkisel çözüm defne yaprağı
diş ağrısına bitkisel çözüm defne yaprağı

Diş ağrısına bitkisel çözüm sirke ve defne yaprağı: Bir miktar sıcak su içine sirke ve defne yaprağı atın. Bir süre demlenmesi için bekleyin. Karışımı süzün ve ılıdıktan sonra gün içinde 3 – 4 kez olmak şartıyla gargara yapın. Bu yöntem ile diş ağrılarınızın önemli oranda azaldığını göreceksiniz.

diş ağrısına bitkisel çözüm misvak
diş ağrısına bitkisel çözüm misvak

Diş ağrısına bitkisel çözüm misvak: Özellikle iltihaplı, dolgulu ya da çürük diş ağrısını kesmek için çok eski yıllardan beri uygulanan bitkisel yöntem misvaktır. Misvak ile ağrılı diş yüzeyine masaj yapmak ve gün içinde tekrarlamak diş ağrılarından hemen kurtulmayı sağlayacaktır.

Misvak Nedir Faydaları Nelerdir

diş ağrısına bitkisel çözüm susam yağı
diş ağrısına bitkisel çözüm susam yağı

Diş ağrısına bitkisel çözüm susam yağı: Diş ağrılarından kurtulmanızı sağlayacak bir diğer bitkisel yöntem susam yağıdır. Bu yağın kesinlikle yutulmaması gerektiği için gargara yaparken özellikle çok dikkat olunması gerekmektedir. Birkaç damla susam yağı ile ağrılı diş yüzeyine ağırlık vererek gargara yapın. Sonrasında susam yağını yutmayın, tükürün. Ağız içini ılık su ile durulayın.

Diş Eti Kanaması Neden Olur 

Diş ağrısına diğer bitkisel çözüm tavsiyeleri;

  • Maydanozu ezin. Ve ağrı olan diş yüzeyine masaj yaparak sürün.
  • Çörek otu ve sirkeyi kanatın. Su ile gargara yapın.
  • Karanfil yağını ağrılı diş yüzeyine bir pamuk yardımı ile doğrudan bastırın.
  • Tere, nane veya roka çiğneyin.
  • Tane karabiberi ezin ve diş yüzeyine sürün.
  • Sirkeli su ile gargara yapın.
  • 2 tane karanfili ve sarımsağı havanda ezin. İçine tuz ilave edin. Macun halindeki karışımı ağrı olan dişe sürün. Bir süre bekleyin. Diş ağrınızı şıp diye kesecektir.
  • Bir miktar zerdeçal ile birkaç damla içme suyunu macun haline getirin. Ağrılı diş yüzeyine masaj yaparak sürün.
  • Kurutulmuş ebegümeci otunu tuzlu suda ıslatın ve macun haline getirin. Karışımı yavaş yavaş çiğneyin. Diş ağrılarınızı kesecektir.

Hatırlatma: Tüm bu yöntemler öneri niteliğinde olmakla birlikte, kesin bir tedavi değeri taşımamaktadır. Özellikle apseli, iltihaplı dişin tedavisinin bekletilmeye gelmeyeceğini hatırlatmak isteriz. Dolgulu ya da iltihaplı diş ağrınız olduğunda acilen diş hekimine görünmenizde fayda vardır.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA