Diş Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer

diş ağrısına ne iyi gelir
diş ağrısına ne iyi gelir

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde

Bu günkü yazımızda diş ağrısı için evde kesin çözüm önerileridiş ağrısı nasıl geçer ve diş ağrısı için yapılması gerekenler hakkında pratik çözüm önerilerini ve uzman tavsiyelerini detaylı bir şekilde bulabileceksiniz.

Sizler için hazırladığımız diş ağrısını geçirmek için pratik çözüm önerilerini ise yazımızın en altındaki son bölümde bulabilirsiniz.

Diş ağrısı nedir ve diş ağrısı neden olurdiş ağrısı nasıl geçer ve diş ağrısına ne iyi gelirdiş ağrısı için dua gibi bilgileri en güncel haliyle öğrenmek için yazımızın tamamını okumanızı tavsiye ediyor ve şimdiden herkese acil şifalar diliyoruz…

Diş Ağrısı

Milyonlarca insanın hayatının herhangi bir döneminde mutlaka başına gelen ciddi bir sağlık sorunudur; diş ağrısı. Dayanılmaz ağrısı ile bazen çok uzun süren bazen de kısa sürse bile en olmadık anlarda gelir ve hayatı adeta felç eder.

Diş ağrısı; en şiddetli ve baş edilmesi en zor ağrı çeşididir. Diş ağrısı kişinin her türlü günlük aktivitesini etkileyen ve hayat kalitesini düşüren çok şiddetli bir ağrıdır.

Diş ağrısı doktora gidene kadar geçen süre içinde kontrol altına alınmaz ise daha da şiddetlenip çekilmez bir hal alır. Hal böyle olunca diş ağrısını doktora gidene kadar süreç içinde dindirmek ve ağrıyı biraz olsun rahatlatmak çok önemlidir.

Diş Ağrısı Neden Olur

diş ağrısı neden olur
diş ağrısı neden olur

Diş ağrısının pek çok sebebi olabilir. Diş ve ağız hijyen ve bakımına dikkat etmemek, çürük diş, 20lik diş ya da diş apsesi, enfeksiyon gibi sebepler diş ağrısı nedenleri arasında ilk sıralarda yer alır.

Diş Gıcırdatma Neden Olur 

Tabiî ki tüm bunların yanı sıra diş yüzeyine sert bir darbe almak, sert gıdaları ısırmak ya da diş ile kırmaya çalışmak, diş eti iltihabı, diş eti sorunları, yanlış dolgu uygulamaları da diş ağrısı neden olur sorularına cevap olarak verilebilir.

Özetle diş ağrısı nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Diş eti iltihabı ve çeşitli diş eti sorunları
 • Dişler arasındaki boşluklar
 • Yanlış yapılan dolgu uygulamaları
 • Diş telleri
 • Diş minesindeki hassasiyet
 • Bilinçsizce yapılan ağız bakımı
 • Yanlış ve yetersiz diş fırçalama ve diş ipi ile temizleme
 • Gebelik

Diş ağrısının tedavisi kesinlikle aksatılmamalıdır. Öyle ki diş ağrısı tedavi edilmediği ya da tedavisi aksatıldığı takdirde farklı sağlık sorunları da ortaya çıkabilir.

Örneğin ilk başlarda önemsenmeyen diş çürükleri ilerleyen aşamalarda diş eti rahatsızlıklarına ya da farklı dişlerde de çürük oluşmasına sebep olabilir. Ayrıca tedavi edilmediğinde diş ağrısı çene, kulak ve şakak bölgesindeki kemik ağrılarına da sebep olabilir.

Diş Ağrısı İçin Evde Çözüm Önerileri

Diş ağrısına nerede, ne zaman ve ne şekilde yakalanacağımız tüm hastalık ve rahatsızlıklar gibi hiç belli değildir. Belki spor yaparken, belki uyurken, belki de yurt dışı tatilindeyken… Kısacası her an şiddetli bir diş ağrısına yakalanabilirsiniz.

İşte tam da bu nedenle diş ağrısına ne iyi gelir? cevabını bilmeliyiz. Belki de bu sayede diş ağrısının hayatımızı olumsuz yönde etkileyecek tüm etkilerini en aza indirebilirsiniz…

Biliyoruz ki diş ağrısı söylemi bile insanda stres yaratır. Hiç korkmayın… Diyelim ki hiç beklemediğiniz bir anda diş ağrınız tuttu… Verdiğimiz tavsiye ve evde pratik önlemleri ile hemen acil bir şekilde müdahale ederek diş ağrısının şiddetini en azından doktora gidene kadar azaltabilirsiniz…

Bu yazıyı okuduktan sonra pratik ve doğal malzemeler ile diş ağrısı stresinden kurtulacak ve öğreneceğiniz bilgiler ile çevrenizdeki kişilere de yardımcı olabileceksiniz…

Dilerseniz şimdi gelin hep birlikte diş ağrısına ne iyi gelir detaylı olarak inceleyelim… Şimdiden acil şifalar ve keyifli okumalar diliyoruz…

Diş Ağrısı İçin Karanfil

diş ağrısı için karanfil
diş ağrısı için karanfil

Diş ağrısı için karanfil kullanmak eski yıllardan beri tercih edilen doğal bir yöntemdir. İster tane karanfil olsun ister karanfil yağı diş ağrısı tedavisi için oldukça önemli etkiler yaratır ve diş ağrısını hızlı bir şekilde keser. Bunun için yapmanız gereken şey oldukça basit. Temiz bir pamuk parçası ya da bez üzerine karanfil yağı damlatın ve diş yüzeyine sürün. Bir diğer yöntem olarak da 1 adet tane karanfili ağrılı diş yüzeyine bastırın. Her iki uygulamayı da üzenli olarak yapmayı ihmal etmeyin.

Diş Ağrısı İçin Tuz Su Karışımı

diş ağrısı için tuz su karışımı
diş ağrısı için tuz su karışımı

Diş ağrısını azaltmak için bir diğer doğal yöntem de tuzlu su karışımıdır. Tuzun anti bakteriyel etkisini iyice artırmak için kaynar su içerisine bir tatlı kaşığı tuz atıp güzelce karıştırın. Tuzlu su karışımının mutlaka ılımasını bekleyin. Ilıdıktan sonra tuzlu su ile gargara yapın. Göreceksiniz ki şiddetli ağrı olan diş ve diş etiniz ciddi oranda rahatlayacaktır. Özellikle iltihap ve apse kaynaklı diş eti ağrısına ve diş eti hassasiyeti ile şişliğine de tuzlu su çok olumlu etkiler gösterir. Bilindiği gibi tuzlu su karışımı ağız içinde diş aralarında iyi temizlenmeyen yemek artıklarından kaynaklı oluşan asit ve bakterilerin oluşumunu da engeller. Tuzlu su karışımı ayrıca boğazı rahatlatır ve şiddetli boğaz ağrısına iyi gelir. Tuzlu su gargarasını en etkili sonuçları almak için her gün düzenli olarak uygulayın.

Diş Ağrısı İçin Nane

diş ağrısı için nane
diş ağrısı için nane

Bilindiği gibi nane içeriğindeki özler sayesinde ağrıyan diş üzerinde anestezi etkisi yaratır ve ağrıyı baskı altına alır. Sizin de şiddetli diş ağrılarınız var ise demleyeceğiniz basit bir nane çayı ile ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz. Hem diş ağrınızdan kurtulmak hem de vücudunuza genel bir rahatlık sağlaması için bir fincan kaynar su içine bir çay kaşığı toz nane ya da bir tutam taze nane yapraklarını atın. Nane çayınızı demlenmesi için 10 dakika bekleyin. Demlenen karışımı süzdükten sonra içine dilerseniz bir dilim limon ilave ederek içebilir isterseniz de hazırladığınız nane çayı ile düzenli olarak gargara yapabilirsiniz.

Diş Ağrısı İçin Buz

diş ağrısı için buz
diş ağrısı için buz

Diş ağrısı için soğuk kompres uygulaması hiçbir yan etkisi olmayan ve en bilindik yöntemdir. Diş ağrısını bir parça buz ile ya da buz torbası yardımı ile kısa sürede dindirebilirsiniz. Soğuk kompres uygulaması ile ağrı kısa sürede dağılır ve diş ağrısını hızlı bir şekilde kesebilirsiniz. Diş ağrısından dolayı şişen ve ağrı yapan bölgeye buz kompresi uygulayarak diş ağrısını doğal bir şekilde azaltabilirsiniz.

Diş Ağrısı İçin Salatalık

diş ağrısı için salatalık
diş ağrısı için salatalık

Diş ağrısından kurtulmak için önerilen bir diğer doğal tedavi yöntemi ise salatalık ile olur. Bunun için salatalığı dilimleyin ya da rendeleyin. Bir miktar tuz katıp iyice karıştırın ve ağrılı diş yüzeyine sürüp bir süre bekletin. Diş ağrınızın hafiflediğini göreceksiniz.

Diş Ağrısı İçin Karbonat

diş ağrısı için karbonat
diş ağrısı için karbonat

Karbonatın faydalarını bilmeyen yoktur. Ev  temizliğinde ya da beslenmede çok etkili olan karbonat ayrıca diş ağrısını hafifletme noktasında da çok önemli görevler üstlenir. Diş ağrısından kurtulmak için karbonatı ağrılı diş yüzeyine parmağınız ya da bir pamuk ile sürebileceğiniz gibi dilerseniz karbonatlı ılık su karışımını gargara yaparak da diş ağrılarından kurtulabilirsiniz. Bir diğer yöntem olarak da karbonatın içine birkaç damla su damlatıp macun kıvamına getirerek diş fırçası ile ağrılı bölgeye sürüp bekletebilirsiniz.

Diş Ağrısı İçin Zencefil Ve Kırmızı Biber

diş ağrısı için zencefil ve kırmızı biber
diş ağrısı için zencefil ve kırmızı biber

Bir miktar zencefil tozu ile kırmızı biber toz baharatı uygun bir cam kase içinde karıştırılır. Biraz su ilave edilerek macun kıvamına getirilir. Diş macunu gibi fırçaya sürerek ya da parmağınız ile masaj yaparak ağrı yapan diş bölgesine sürülür. Çok etkili olan bu kürü olumlu sonuçlar almak için bir kaç kez düzenli olarak uygulamaya devam edin.

Diş Ağrısı İçin Oksijenli Su

diş ağrısı için oksijenli su
diş ağrısı için oksijenli su

Diş ağrısı için önerilen bir diğer yöntem de oksijenli su ile gargara yapmaktır. Burada önemli detay gargara yaparken oksijenli suyu yutmamaya karşı kesinlikle önlem alınmalıdır.

Diş Ağrısı İçin Çay Ağacı Yağı

diş ağrısı için çay ağacı yağı
diş ağrısı için çay ağacı yağı

Çok eski zamanlardan beri diş ağrısı doğal tedavisinde kullanılan çay ağacı bitkisi diş ağrısını kısa sürede keser. Bunun için çay ağacı damlatılmış pamuğu ağrılı diş yüzeyinde bir süre bekletin. Gün içinde birkaç kez tekrar edin.

Diş Ağrısı İçin Sirke

diş ağrısı için sirke
diş ağrısı için sirke

Doğal ağrı kesici etkisi olan sirke diş ağrısından kurtulmak isteyen herkesin mutlaka denemesi gereken bir seçenektir. Sirkeyi diş ağrısından kurtulmak için dilerseniz sade dilerseniz su ile karıştırıp gargara olarak kullanabilirsiniz. Sirke diş ağrılarınızı hızlı bir şekilde kesmek ile kalmaz ayrıca diş etlerini, plakları temizler ve diş etlerini rahatlatır. Diş ağrısı için sirkeyi mutlaka düzenli olarak deneyin.

Diş Ağrısı İçin Buğday Çimi

diş ağrısı için buğday çimi
diş ağrısı için buğday çimi

Buğday çimi son yıllarda faydaları ile ön plana çıkan bir alternatiftir. Birçok faydasının yanı sıra çıkan buğday çimi diş ağrılarını dindirmek ve ağız içi bakım için de çok önemli bir yere sahiptir. Güçlü antioksidanlar sayesinde vücudun bağışıklığını güçlendiren buğday çimi anti-bakteriyel özelliği sayesinde de ağız içi bakterilere karşı etkili mücadele eder. Siz de hem diş ağrısının şiddetini azaltmak hem de ağız içi mikroorganizmalar ile etkili mücadele için buğday çimi suyunu mutlaka denemelisiniz.

Diş Ağrısı İçin Süper Karışım

diş ağrısı için süper karışım
diş ağrısı için süper karışım

Diş ağrısı için vanilya özünü, limon ve nane yağını bir kapta karıştırın. Karışımı pamuğa sürün. Ağrılı diş yüzeyinde bekletin. Diş ağrınız kısa sürede geçecektir.

Diş Ağrısı İçin Soğan

diş ağrısı için soğan
diş ağrısı için soğan

Soğan doğal antibiyotik özleri sayesinde özellikle apseli diş ağrısı için çok etkilidir. Diş ağrısından kısa sürede kurtulmak ve ağrının şiddetini azaltmak için yapılacak şey oldukça basit… Bunun için diş ağrısı olan bölgeye veya bir parça soğan koyun ve bir süre bekletin. Soğan çeşitleri arasında tavsiye edilen özellikle mor soğandır. Mor soğan yoksa diğer soğan çeşitlerini koyarak da diş ve diş eti ağrılarını azaltabilirsiniz. Diş ağrısı için soğanın mutlaka denenmesi gereken bir yöntem olduğunu unutmayın.

Diş Ağrısı İçin Karabiber

diş ağrısı için karabiber
diş ağrısı için karabiber

Diş ağrısından doğal yollardan kurtulmak için karabiber de çok etkilidir. Bunun için tane karabiberi ya da yeni çekilmiş taze toz karabiberi ağrılı diş yüzeyine parmağınızla sürün ve orada bir süre bekletin. Karabiberin ağrı kesici etkisini hemen fark edeceksiniz.

Diş Ağrısı İçin Sarımsak

diş ağrısı için sarımsak
diş ağrısı için sarımsak

Tıpkı soğan gibi antibiyotik özleri sayesinde özellikle apseli diş ağrısında etkili olan bir diğer yöntem ise dişe sarımsak sürmektir. Anti-viral özelliği sayesinde sarımsak, birçok faydasının yanı sıra diş ve ağız bakımında da çokça tercih edilmektedir. Diş ağrısından kısa sürede etkili bir şekilde kurtulmak için bir diş sarımsağı ikiye bölüp diş yüzeyine koyup bir süre bekleyin. Ya da bir parça ezilmiş sarımsağı diş fırçası ile ağrılı diş yüzeyine her gün düzenli olarak uygulayın. Sarımsak kokusundan hoşlanmayan kişiler için bir diğer alternatif ise sarımsağın içine ezilmiş karanfil ve biraz tuz ilave ederek hazırlanan karışımı aynı şeklide uygulamaktır.

Diş Ağrısı İçin Zerdeçal

diş ağrısı için zerdeçal
diş ağrısı için zerdeçal

Bir miktar zerdeçal ve birkaç damla suyu macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Ağrılı diş yüzeyine parmağınızla masaj yaparak ya da diş fırçası ile masaj yaparak sürün. Bir süre bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Gün içinde bir aç kez tekrar edin.

Diş Ağrısı İçin Dua

diş ağrısı için dua
diş ağrısı için dua

Diş ağrısı için dua:”Min şerri ma ecidü min vecei haza” duası okunur.

Duanın anlamı ise “Yaradanın adı ile şu an duyduğum acıların bütün şerrinden Allah’ın kudretine sığınırım.’’

Tabi ki her türlü sıkıntı ve darlıktan Allah’ın kudretine başvurduğumuz gibi, diş ağrısı gibi baş edilmesi güç olan her türlü ağrı için Allah’a dua etmeliyiz. Bu duayı diş ağrısı geçene kadar her gün sürekli okuyun.

Tavsiye edilen tüm bu önerilerin hepsi diş ağrısının şiddetini hafifletmek adına uzman tavsiyeleridir. Diş ağrınızı dindirmek için siz doktora gidene kadar olan süreçte kolayca uygulayabileceğiniz basit püf noktalarını sizler ile paylaştık. Umarız ki memnun kalırsınız…

Ancak hemen hatırlatalım ki şiddetli diş ağrısında ve diş eti rahatsızlıklarında uzman doktor tarafından verilen tavsiyelere uymak ve tedaviyi ihmal etmemek çok önemlidir.

Diş ağrısı tedavisi için doktora gidinceye kadar yukarıdaki doğal yöntemlerin etkisi ne kadar da olsa geçici bir süre olacaktır. Sonrasında mutlaka uzman bir doktor tarafından tedavi edilmeniz gerektiğini asla unutmayın.

Diş Ağrısı İçin Yapılması Gerekenler

Diş ağrısı için yapılması gerekenleri özetle şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Diş ağrısı için sirkeli su karışımı ile ağrı yapan diş bölgesinde düzenli olarak gargara yapmak ağrıyı önemli derecede azaltır.
 • Ayrıca diş ağrısı için çözüm önerilerinden biri de eski zamanlardan beri tavsiye edilen tuzlu su karışımı ile ağzınızı düzenli olarak çalkalamaktır. Tuz, anti bakteriyel özelliği ile ağız içi mikroplara karşı mücadele ederek çürük oluşumuna ve tabii ki diş ağrısının şiddetlenmesine de engel olur.
 • Diş ağrısından kurtulmak için önerilen bir diğer tavsiye ise ağrı olan diş yüzeyinde karanfil yağı damlatılmış bir parça pamuğu bir süre bekletmektir. Oldukça etkili olan bu yöntem ile kısa sürede diş ağrısından kurtulabilirsiniz.
 • Gece uyurken diş ağrınız tuttuysa eğer diş ağrısı için hızlı çözüm önerilerinden biri de yastığınızın yüksekliğini biraz daha arttırmaktır. Böylece kan dolaşımından kaynaklı olan diş üzerine baskı azalacak ve daha az ağrı hissedeceksiniz.
 • Diş ağrısı için önerilen bir diğer tavsiye de ağız içini soğuk su ile çalkalamak ya da ağrı olan diş yüzeyine buz tutmaktır. Özellikle bir çok uzmanın da onayladığı gibi iltihap kaynaklı diş eti şişmesi varsa buz tatbiki yapılması çok önemlidir.
 • Diş ağrısını azaltmak için ağız ve diş bakımı çok önemlidir. Diş ağrısı için önleyici tedavi olarak dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın ve mutlaka düzenli olarak diş ipi kullanın.
 • Diş ağrısını geçirmek için çok eski zamanlardan beri yapılan bir diğer uygulama da karbonattan yararlanmaktır. Bunun için karbonatlı su ile ağız içini düzenli olarak çalkalayın ve diş ağrınızı önemli derecede azaltın.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA