Diş Çene Kemik Erimesi Nedir, Nedenleri, Tedavisi

diş çene kemik erimesi
diş çene kemik erimesi

Diş, Çene Kemik Erimesi

Günlük yapılması gereken ağız bakımları diş ve diş eti sağlığı açısından çok önemlidir. Ağız ve diş bakımının yetersiz yapıldığı durumlarda diş eti kanaması ve diş eti iltihabı oluşmaktadır.

Ayrıca diş eti iltihabı önlenemez ise zamanla diş minesine zarar vererek diş çürüklerine yol açar. çürük dişlerin dolgu ya da kanal tedavisi gibi yöntemlerle tedavi edilemez boyutlara ulaşması dişlerin çekilmesini zorunlu hale getirmektedir. Böylece diş çekimlerinden sonra boşta kalan çene kemiğinde hızlı bir şekilde diş, çene kemik erimesi görülmektedir.

Diş Eti Kanaması Nedenleri

Diş Çene Kemik Erimesi Nedir

Öncelikle etkili bir tedavi için diş, çene kemik erimesi nedir sorusunun cevabını bilmek çok önemlidir. İnsan vücudunun çalışma prensibi olarak kullanılan kemik ve kas yapısı güçlenir, kullanılmayan kemik yapısı ise güçsüzleşerek erime yoluna girer.

Örneğin düzenli spor yaparak güçlenen kol kasının, felç gibi durumlardan dolayı kullanılmaması halinde ise kas ve kemik yapısı küçülerek güçsüzleşmektedir. Aynen bunun gibi kemik erimesi diş yapısında da görülmektedir.

Diş çekilmesinin ardından artık kullanılmayan ve güçsüzleşen diş kemiğinde oluşan erime durumun devamında çene kemik erimesi de görüldüğü için bu durum ‘diş, çene kemik erimesi’ olarak nitelendirilmektedir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir 

Diş, çene kemik erimesi diş kaybı yaşayan tüm bireylerde zamanla görülmekle birlikte, oluşan kemik kaybı oranı herkeste aynı oranda olmayabilir. Özetle diş, çene kemik erimesi dişi çekilen her bireyde ama farklı kayıp oranları ile görülmektedir.

Diş Çene Kemik Erimesi Nedenleri

Diş, çene kemik erimesi nedenlerine ilk olarak diş çekilmesinin sebep olduğu söylenebilir. Dişler yapısı itibariyle çene kemiğini besleyen organlarımızdır. Diş çekilmesinin ardından diş eksikliği ile çene kemiği gelişimi desteklenemez böylece diş, çene kemik erimesi meydana gelir. Diş, çene kemik erimesi nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Diş çekilmesi
 • Yetersiz ağız ve diş bakımı
 • Diş eti problemleri
 • Alt ve üst çene kemiğinde var olan kapanış problemleri
 • Sürekli ağızdan solunum yapılması
 • Diş kökünde enfeksiyon, tümör, kist oluşması
 • Diş sıkma, diş gıcırdatma alışkanlıkları
 • Hatalı yapılan dolgu
 • Hatalı yapılan sabit protezler
 • Çeşitli kazalar

Diş Çene Kemik Erimesi Tedavisi

Diş, çene kemik erimesi tedavi edilmezse çeşitli sıkıntılar ortaya çıkabilir. Diş, çene kemik erimesi sonucunda açığa çıkan sinirlere baskı yapacağı için protez kullanımı sağlıklı olmaz. Ayrıca diş, çene kemik erimesi yüz görüntüsünde estetik açıdan problemler yaşanmasına da sebep olmaktadır. Bu nedenle diş, çene kemik erimesi tedavisi aksatılmadan yapılmalıdır.

Diş, çene kemik erimesi tedavisinde birinci yöntem olarak implant uygulaması tavsiye edilmektedir. İmplant uygulaması diş çekilmesini takip eden en geç 4-5 ay içinde diş hekimi tarafından yapılmalıdır.

İmplant öncesi detaylı klinik muayenesinin yapılması gerekmektedir. Kemik kaybını önleme, fonksiyon kaybını ve estetik açıdan olanakları yitirmeme açısından diş, çene kemik tedavisinde önemli bir uygulamadır.

Tavsiye edilen diğer bir uygulama yöntemi ise box teknik yöntemidir. Bu tekniğe göre insan veya hayvan kaynaklı kemikler özel teknikler kullanılarak laboratuvar ortamında insan kemik dokusuna uygun hale getirilirler. Bu dokular cerrahi bir işlem ile erime olan çene kemiğine yerleştirilir.

Diş, çene kemik erimesi tedavisi sonucunda ortalama olarak 6- 8 ay içinde çene kemiğinin yeniden yapılandığı görülmektedir. Hastaların bireysel özelliklerine göre tedaviden alınan başarı oranı değişebilmekle birlikte, genel olarak baktığımızda günümüzde hastaların İmplant ya da box teknik adı verilen tedavi yöntemler ile çok kısa sürede sağlıklı çene kemiklerine kavuştukları görülmektedir.

1 Yorum

 1. Meraba hoam benim ust sag ve solda 3 lu kaplamalar var ve baya kemik erimesi olmus yemek yiyemiyorum 23 yasinda erkegim oraya implantsiz kemik koyabilimisiniz ölüyorum valla yardim edin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA