Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer?

diş eti iltihabı nasıl geçer bitkisel çözüm
diş eti iltihabı nasıl geçer bitkisel çözüm

Diş Eti İltihabı 

Ağız bakterilerinin yol açtığı diş eti iltihabı, oldukça acı veren ve diş ağrısına yol açan bir diş rahatsızlığıdır. Ağzı ve diş bakımını günlük olarak yeterli düzeyde yapmak diş iltihabı riskini oldukça azaltır. Ancak diş etlerinde yaşanan rahatsızlıklar ya da diş çürükleri nedeniyle diş iltihabı gibi ciddi rahatsızlar yaşanabilir.Bunun yanında sürekli yaşanan diş ağrılarınız varsa diş ağrısına ne iyi gelir yazımızdaki bilgiler de size yardımcı olabilir.Konumuza dönecek olursak diş eti iltihabı nasıl geçer , diş iltihabına karşı bitkisel çözümler nelerdir açıklamadan önce diş iltihabı neden olur kısaca açıklayalım.

Diş Eti İltihabı Neden Olur

Dişi çevreleyen kemik ve diş eti dokusunda oluşan iltihaplanmaya diş eti iltihaplanması denir. Diş eti iltihabı farklı nedenlerden dolayı meydana gelir.

diş eti iltihabı neden olur
diş eti iltihabı neden olur

Diş eti iltihabı nedenleri ; 

  • Dişleri düzenli fırçalanmaması
  • Sert diş fırçası kullanımı
  • Dişlerin yanlış fırçalanması
  • Stres
  • Diş ipi kullanmamak
  • Hormonal bozukluklar ya da hamilelik
  • Kemik erimesi
  • Diyabet
  • Beslenme düzensizliği ve vitamin eksikliği
  • Antibiyotik kullanımı

Diş Ağrısına Kesin Çözüm Evde

Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer

Diş eti iltihabı zamanla ortaya çıkar ve bazı belirtiler gösterir. Sağlıklı diş eti rengi hafif pembe şeklindedir. Ancak iltihaplanmaya başlayan diş eti kırmızı bir renk alır ve şişkin bir görüntüsü oluşur. Diş fırçalarken diş etleri acır. Diş eti üzerinde beyaz lekeler oluşur. Diş eti iltihabında tedavi; diş üzerinde oluşan plakların ve tartarların temizlenmesi şeklinde oluşabilir. Bunun dışında diş eti iltihabında diş doktoru ağız ve diş eti üzerinde oluşan bakterilerin yok edilmesine yönelik tedavi uygular. Diş eti iltihabı tedavi edildikten sonra ağız ve diş sağlığına önem verilmelidir. Dişler düzenli olarak fırçalanmalı ve diş aralarına kaçan yemek parçalarının diş ipi ile çıkarılması gerekmektedir.

Diş Eti İltihabına Doğal Çözüm

diş eti iltihabına doğal çözüm
diş eti iltihabına doğal çözüm

Diş eti iltihabını geçirmek için öncelikle diş doktoruna başvurulmalıdır. Ancak diş eti iltihabının neden olduğu ağrıyı ve sancıyı dindirmek için faydası kanıtlanmış doğal çözümlerden yararlanabilirsiniz. Diş eti iltihabı nasıl geçer;

Diş eti iltihabı için papatya; Papatyanın içinde bulunan antiseptik ve antibakteriyel özler iltihaba neden olan bakterilerin azalmasını sağlayacaktır. Papatya özlü ağız bakım suyu ya da diş macunları diş eti iltihabının azalmasına yardımcıdır. 1 bardak sıcak suyun içine 2 çay kaşığı papatya ekleyerek demlenmiş su ile ağız gargarası yapılır ve iltihaba neden olan bakterilerin azalması sağlanır.

Diş eti iltihabı için ekinezya otu; Ekinezya otu da diş sağlığı ve diş eti iltihaplarına iyi gelen doğal bitkilerden birisidir. Antibakteriyel özelliğe sahip olan ekinezya otu ağız içi bakımda bakterilerin yol olmasını sağlar.

Diş eti iltihabı için meyan kökü; Meyan kökü içinde bulunan magnezyum ile dişlerde plak oluşumu riskini azaltır ve dişleri güçlendirir. Diş iltihabı riskinini azaltmak ve diş eti iltihabında bakterileri azaltmak için meyan kökü çayı içilebilir.

Diş eti iltihabı için  semizotu; Magnezyum ve c vitamini zengini olan semizotu diş eti ve diş sağlığına iyi gelen bitkilerin başında gelir. İçerdiği magnezyum ile dişleri güçlendirir plak oluşumu riskini azaltır.

Diş eti iltihabı için  adaçayı; Adaçayı genellikle soğuk algınlığında boğazın yumuşaması için kullanılsa da diş sağlığı içinde oldukça faydalıdır. Antibakteriyel özler içeren adaçayı diş ve diş eti üzerinde bakterilerin azalmasını sağlar.

Diş Eti İltihabına Bitkisel Çözüm

Diş eti iltihabına nane; Diş eti iltihabı ve diş sağlığı için en faydalı ve en bilindik otlardan birisi de nanedir. Nane özlü diş macunu ya da ağız bakım suları hem dişleri temizler hem de ağız kokusunu giderir. Diş eti iltihabı riskini azaltmak ve önlemek için çiğ nane çiğnenebilir. Nane dişlerdeki bakterilerin yok olmasını sağlar ve plak oluşumunu azaltır.

Diş eti iltihabına ısırgan otu; Isırgan otu magnezyum zengini bitkilerin başında gelmektedir. Magnezyum içeriği ile ısırgan otu dişleri güçlendirir ve plak oluşumunu azaltır.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA