Diş Eti Kanaması Nedenleri, Diş Eti Kanamasına Kesin Çözüm

diş eti kanaması nedenleri,diş eti kanamasına kesin çözüm
diş eti kanaması nedenleri,diş eti kanamasına kesin çözüm

Her yaştan insanda yaygın bir şekilde görülmekte olan diş eti kanaması, diş ile ilgili olan sorunların başında gelmektedir.İleride farklı rahatsızlıkların ortaya çıkmaması için diş eti kanamalarının henüz başlangıç aşamasında tedavi edilmesi ve diş eti kanamasının önlenmesi gerekmektedir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Diş eti kanaması neden olur, dişe eti kanamasını engellemek için öneriler, diş eti kanamasına kesin çözüm önerileri hakkında hazırladığımız yazımızı faydalı olmasını dileyerek sizlerle paylaşıyoruz.

Diş Eti Kanaması Nedenleri

Özellikle diş etlerinde görülen çekilme diş eti kanaması nedenleri arasında birinci sırada yer almaktadır.  Diş eti kanamasının nedenleri arasında yer alan bir diğer husus ise fırçalama esnasında fırçayı aşırı bastırmak ve diş etlerini zedelemek gibi yanlış diş fırçalama teknikleridir.

Diş eti iltihaplanmaları da diş eti kanamalarının önemli nedenlerindendir. Özellikle hassas yapıda diş etine sahip olanlar sert bir şey yediklerinde veya parmakla bastırdıklarında bile diş eti kanamaları görülebilmektedir.

Diş Eti Kanamasını Engellemek İçin Öneriler

Diş eti kanamasını engellemek için öneriler sayesinde diş eti kanamalarını ortaya çıkan durumlarını azaltabilir, sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olabilirsiniz. İşte diş eti kanamasını engellemek için öneriler;

 • Dişlerin her tarafını özellikle arka taraflarını, damakları ve dili de olmak üzere dişlerinizi yumuşak yapıda bir fırça ile fırçalayınız.
 • Her gece yatmadan önce mutlaka diş ipi kullanarak dişlerinizi detaylı bir şekilde temizleyin.
 • Diş yüzeyinde zamanla oluşan tartarlar, diş eti iltihaplarını da beraberinde getirir. Diş taşı temizleme işlemlerinin düzenli olarak yaptırılması ile diş eti kanamasını engellemek adına önemli bir adım atılmış olur.
 • Kalsiyum, C vitamini eksikliklerinin diş eti kanamalarını artırdığı bilinmektedir. Bu nedenle vücudun mineral ve vitaminlerin eksikliği tespit edilmeli, doktor kontrolünde uygun tedavi yöntemi uygulanmalıdır.
 • Ağız ve diş sağlığının genel vücut sağlığını önemli derecede etkilediği unutulmamalıdır. Kronik diş eti rahatsızlığı özellikle kalp hastalıklarının habercisi olabilir bu nedenle tedavisi ihmal edilmemelidir.

Diş Eti Kanamasına Kesin Çözüm

Diş eti kanamasına kesin çözüm için modern tıp dünyasında herhangi bir ilaç ya da tedavi şekli bulunmamaktadır. Bu anlamda diş eti kanamasına kesin çözüm için alternatif tıp uygulamaları, doğal ve bitkisel çözüm yöntemleri ışık tutmaktadır.

Ağız Ve Diş Bakımı Nasıl Yapılmalı 

 • Diş eti kanamasına kesin çözüm için sızma zeytinyağı

Ağzınızın içinde 2 kaşık sızma zeytin yağını 2-3 dakika dolandırın ve tükürün. Böylece aşınmaya uğrayan diş minesi yenilenecek, diş eti kanamaları önemli ölçüde önlenmiş olacaktır.

 • Diş eti kanamasına kesin çözüm için kekik

1 su bardağı kaynamış su içine bir tutam kekik ilave edin 2 dakika daha kaynatın. Süzdüğünüz karışım ile gargara yaparak ya da dişlerinizi fırçalayarak diş eti çekilmesini önleyebilirsiniz. Diş eti kanamasına kesin çözüm için 4-5 gün boyunca kullanmaya devam edilmesi tavsiye edilmektedir.

 • Diş eti kanamasına kesin çözüm için papatya

Papatya içeriğindeki anti inflamatuar ve antiseptik bileşenler diş eti kanamasına kesin çözüm için kullanılmasını sağlamaktadır. 1 su bardağı kaynar suya 3 çay kaşığı papatya koyulur ve demlenmesi için beklenir. Süzdüğünüz papatya çayının gargara olarak ya da yemeklerden sonra içerek kullanılması tavsiye edilmektedir.

Diş Ağrısına Bitkisel Çözüm

 • Diş eti kanamasına kesin çözüm için ekinezya

Ağız çalkalama suyunun içine 10-15 damla ekinezya tentürü damlatarak diş eti kanamalarını önleyebilirsiniz.

 • Diş eti kanamasına kesin çözüm için meyan kökü

Meyan kökü diş eti iltihaplarını ve plak oluşumunu kontrol altına almayı sağlamada önemli katkılar sağlamaktadır. Bu nedenle diş eti kanamalarından kurtulmak için meyankökü çayının günlük en fazla 2 fincan olacak şekilde ve makul ölçülerde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

 • Diş eti kanamasına kesin çözüm için ada çayı

Ada çayı bitkisinin içeriğinde bulunan antiseptik etken maddeler sayesinde diş eti kanamalarını durdurduğu bilinmektedir. Ada çayı yaprakları ile diş ve diş etleri ovulabileceği gibi çay olarak da tüketilmesi diş etlerindeki kanamayı durdurmaya önemli oranda katkı sağlayacaktır.

 • Diş eti kanamasına kesin çözüm için ısırgan otu

Isırgan otu yapraklarında bulunan magnezyum ağız ve diş bakımında kullanımı konusunda olumlu etkiler sağlamaktadır. Diş eti kanamasına kesin çözüm istiyorsanız sizler de ağız çalkalama suyu, diş macunu gibi diş ve ağız bakım ürünlerinizin ısırgan otlu olmasını tercih edebilirsiniz.

 • Diş eti kanamasına kesin çözüm için C vitamini

Diş eti iltihabı ve diş eti kanamasını önlemek için magnezyum ve C vitamini ağırlıklı beslenmek tavsiye edilmektedir. Bu sebeple karahindiba, ısırgan otu, semizotu ve ıspanak yapraklarını buharda pişirip tüketin. Böylece diş eti iltihaplarından hissedilir derecede kurtulmuş olacaksınız. Ayrıca diş eti kanamasına kesin çözüm için tüketilmesi tavsiye edilen diğer gıdalar ise; kişniş, börülce, marul, haşhaş tohumu, taze fasulye olarak belirlenmiştir.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA