Dış Gebelik Nedir Belirtileri Nelerdir

103
dış gebelik nedir belirtileri nelerdir
dış gebelik nedir belirtileri nelerdir

Dış Gebelik Nedir

dış gebelik nedir
dış gebelik nedir

Sperm ve yumurtanın birleşimi sonucunda gebelik hücresinin rahim içi yerinde değil de farklı bir yere yerleşip gelişim göstermesine dış gebelik denir. Dış gebelikte döllenen hücre fallop tüpü denilen bölgeye yerleşerek bu alanda gelişim gösterir. Tıptaki ismi ektopik gebelik olan dış gebelikte döllenen yumurta rahme ulaşamaz. Tüplerde oluşan tıkanıklık bu yolculuğu engeller. Dış gebeliğin erken fark edilmesi durumunda ameliyatsız tedavi de yapılabilmektedir.

Dış gebelikle ilgili merak edilen sorulardan biri de “Dış gebeliğin kan testiyle belli olup olmadığıdır?“. Hamilelik belirtilerinden biri beta-hCG hormonunun yüksekliğidir. Ancak beta-hCG hormonunun yüksek olması döllenmiş yumurtanın doğru yerde olduğunu göstermez. Dış gebelikte de ilk aşamada beta-hCG yüksek gelebilir. Fakat bu hormonun yüksek olması gebeliğin rahim içinde olduğunu göstermez. Böyle durumlarda kesin teşhis için ultrason şarttır. Döllenmiş yumurtanın doğru yerde olup olmadığı ultrason ile tespit edilmelidir.

Hafta Hafta Gebelik 

Dış gebelik normal gebeliğe dönüştürülemez, döllenen yumurta fallop tüpünde büyümeye başlaması çok tehlikelidir. Böyle bir durum da fallop tüpünün patlamasına neden olabilir.Eğer dış gebelik şüphesi yaşıyorsanız hemen doktorunuza başvurmalısınız. Çünkü dış gebelik ölüme varan iç kanamalara kadar önemli sorunlara yol açabilir.

Peki dış gebelik neden olur? Dış gebeliğin farklı nedenleri  vardır; Fallop tüplerinde meydana gelen iltihaplanmalar, pelvik enfeksiyon, uygunsuz kürtaj operasyonları bu sebeplerden bazılarıdır. Hormonlarda yaşanan dengesizlikler ceninin anormal gelişimi de dış gebeliğin nedenleri arasındadır. 

Bazı durumlarda dış gebeliğin nedeni tam olarak bilinemeyebilir. Şimdi gelin dış gebeliğin nedenlerini daha yakından görelim.

Dış Gebelik Neden Olur

dış gebelik neden olur
dış gebelik neden olur

Pelvik Enfeksiyonları; Pelvik bölgesi; yumurtalık-rahim-mesane ve bağırsakları kapsar. Pelvik enfeksiyonları çoğunlukla cinsel yolla bulaşır ve üst üreme organlarında meydana gelir. Pelvik enfeksiyonları belirti vermeden yaşanabilir ve bu durumda dış gebelik riskini arttırır.

Fallop Tüpte Oluşan Enfeksiyon; Fallop tüplerde meydana gelen iltihaplanma tüplerin tıkanmasına neden olur. Fallop tüplerde oluşan tıkanıklık dışında enfeksiyonlar tüplerin en iç tabakasında bulunan hareketli mukozanın yapısının bozulmasına ve iç genital organlarda yapışkanlığa yol açar.

Dış Gebelik Nasıl Sonlandırılır

Fallop Tüpü Etkileyen Ameliyatlar; Pelvik, karın bölgesi ameliyatları ile tüp bağlama ve tüp açma ameliyatları dış gebelik riskini tetikler. Apandisit patlaması sonrasında yapılan ameliyatlarda risk artar bu durum tüplerin etrafında yapışıklığa neden olarak dış gebelik riskini tetikler.

Önceden Yaşanmış Dış Gebelik; Daha önce dış gebelik yaşanması bir sonraki hamilelikte dış gebelik riskini tetikler. Bu risk oranı çok yüksek değildir. Ancak daha önce dış gebelik yaşandıktan sonra yeniden dış gebelik yaşanma riski %1 ve %10 arasındadır.

Kısırlık İçin Tedavi; Kısırlığın en büyük nedenlerden birisi tüplerin hasarlı olmasıdır. Kısırlık tedavisinde hamile kalınması durumunda dış gebelik yaşanma ihtimali vardır. Kısırlık tedavisi döllenen yumurta miktarını arttırdığı için dış gebelik riski de artar.

Kötü Yapılmış Kürtaj Operasyonları; Kürtaj operasyonu esnasında oluşan bir komplikasyon ya da kürtaj için geç bir haftada operasyon yapılması ve kürtaj sırasında bir enfeksiyon oluşması dış gebelik riskini tetikleyen nedenler arasındadır.

Hamilelik Yaşı; 35 yaş ve üzerinde yaşanan gebeliklerde dış gebelik riski bulunur. Kadınların yaşı ilerledikçe tüplerin iyi çalışıp çalışmadığı ya da genital bir ameliyatın tüplere zarar verip vermeyeceği gibi durumlar dış gebelik riskini tetikler.

Sigara Kullanımı; Sigaranın sağlığımıza birçok zararı vardır. Bu zararlardan birisi de dış gebelik riskini arttırmasıdır. Sigara kullanımı kadınların tüplerindeki fonksiyonu bozduğu bilinmektedir. Sigara kullanan kadınların hem gebe kalamama  hem de diş gebelik yaşama riskleri sigara içmeyen kadınlara göre daha yüksektir.

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı; Doğum kontrol hapları gebelik önleme dışında kadınların cinsel sağlıkları içinde faydalar içerdikleri bilinmektedir. Adet düzenleme, kist tedavisi ve iç cinsel organlarında iltihaplanmayı önleme gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Ancak progesteron hormonu bileşeni olan bazı doğum kontrol hapları dış gebelik riski oluşturabilir.

Spiral Kullanımı; Rahim içinde yerleştirilen araçlar (RIA-SPİRAL) gebelik oluşumunu %99 oranında engeller. Ancak az da olsa hamile kalma riski vardır ve bu risk dış gebelik olarak gelişebilir.

Endometriozis; Rahim içinde bulunan dokunun fallop tüpü ve rahim dışı bölgelere taşması sonucu tümör ya da yara gibi rahatsızlıklara neden olur. Fallop tüplerindeki bu yara dış gebelik riskini arttırır.

Dış Gebeliğin Belirtileri Nelerdir

dış gebeliğin belirtileri nelerdir
dış gebeliğin belirtileri nelerdir

Dış gebelik belirtileri ilk haftalarda görülen normal gebelik ile benzerlik gösterir. Adet kanaması gecikmesi, mide bulantısı, göğüslerde hassasiyet ve halsizlik gibi belirtiler görülür. Dış gebelikte haftalar ilerledikçe belirtiler farklılık gösterir. 

Dış gebeliğin normal gebelikten farklı olan belirtileri hamileliğin 4. ve 14. haftaları arasında görülür. 

Dış Gebelik Belirtileri; 

Vajinal Kanama; Normal adet kanamasından farklı olarak görülen vajinal kanamalar kesik kesik yaşanıp duran kanamalarıdır. Kanamanın rengi açık kırmızı ya da koyu renkte olabilir.

Tek Tarafta Yaşanan Karın Ağrıları; Dış gebelikten dolayı yaşanan karın ağrısı karnın bir tarafında yaşanır. Yaşanan karın ağrısı çok şiddetli ve süreklidir.

İshal ve Kusma; Dış Gebelik ishal ve kusmalara da neden olur.

Sindirim Sorunları; Tuvaleti yaparken karın bölgesinin altında şiddetli ağrılar yaşanabilir.

Gebelik Zehirlenmesi Nedir

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır

Dış Gebelik hamileliğin ilk haftalarında anlaşılması zordur. Belirtiler normal gebelikteki gibidir. Ancak en geç 4. haftadan sonra şiddetli karın ağrıları ve vajinal kanama ile belirtiler vermesi dış gebeliğin anlaşılmasına neden olur. Dış Gebeliğin erken fark edilmesi çok önemlidir. Tüpler patlamadan dış gebeliğe müdahale edilmesi anne adayının sağlığı için de önemlidir.

Dış Gebelik Tedavisi

dış gebelik tedavisi
dış gebelik tedavisi

Dış gebeliğin teşhis edilmesi ile birlikte tedavi yöntemlerine geçilir. Dış gebelik tedavisinde genellikle 2 farklı tedavi yöntemi uygulanır. Dış gebelik tedavi yöntemlerinden birisi; İlaç tedavisidir. Diğeri ise ameliyattır. 

İlaç Tedavisi; Metotreksat denilen bir ilaçla tedavi yapılır. İlaç döllenmiş hücrenin büyümesini engelleyerek vücut tarafından emilmesini sağlar. Bu ilaç bazı kanser türlerinin tedavisinde de kullanılır. Bu ilacın dış gebelikte kullanılmasının nedeni; dış gebeliğe neden olan hücrelerin yok edilmesinde etkili olmasıdır. İlaç tedavisi vaginal kanamanın henüz başlamadığı ve erken tespit edilmiş dış gebeliklerde kullanılır. Metotreksat tedavisi uygulanan hastalarda %85 oranında başarı sağlanır. Kalan kısım içinse ameliyat gerekebilir ve Beta HCG seviyeleri takip edilir. İlaç tedavisinde tüpler daha az hasar görür ve doğurganlığı koruma etkisi bulunur.

Dış Gebelik Ameliyatı

Dış gebelikte tüpler yırtılıp kanama yaşanması durumunda vakit kaybetmeden ameliyat yapılır. Böyle durumlarda açık ya da kapalı ameliyat yöntemi ile gebelik tüplerden alınarak kanama sona erdirilir. Eğer dış gebelikte tüp hasar görmüşse daha sonra oluşabilecek dış gebelik riski nedeniyle tüp tamamen alınabilir.

Bekleme Tedavisi; Dış gebelik doktor kontrolünde bazı bulgular gösterir ve bu bulgular kendiliğinden yok olabilir.  Doktorun uygun gördüğü hastalarda bekleme tedavisi uygulanabilir ve dış gebeliğin geçmesi beklenir. Bekleme yöntemi seçildiyse B-HCG düzeyi yakından takip edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA