Dış Gebelik Nedir Nedenleri Belirtileri Nasıl Sonlandırılır

dış gebelik nedenleri, belirtileri
dış gebelik nedenleri, belirtileri

Dış Gebelik Nedir

Normal gebeliklerde sperm ve yumurta hücresinin döllenmesi sonucu oluşan embriyo rahim içine yerleşir. Ancak dış gebelikte rahim içine yerleşmesi gereken embriyo rahim dışında bir yere yerleşir. Bu yerleşme de çoğunlukla tuba uterina (fallop tüpleri) olarak bilinen yumurta kanallarıdır.

Hafta Hafta Hamilelik Gebelik 

Normal şartlarda döllenmiş yumurta yani embriyo fallop tüplerinden ilerleyerek rahim içine yerleşir. Ancak bazı durumlarda tüplerdeki hasar ya da tıkanmadan dolayı embriyo rahim içine kadar ilerleyemez ve tüpler içinde kalır.  Fallop tüpleri bebeğin büyüyüp gelişmesi için dar olduklarından, gebelik normal şekillerde devam edemez. Dış gebelik sadece fallop tüplerinde meydana gelmez; rahim boynu, yumurtalık ya da karın içinde de görülebilir.

Dış Gebelik Nedenleri

dış gebelik nedenleri
dış gebelik nedenleri

Dış gebeliğin döllenme sonucu oluşan embriyonun rahim içine yerleşmediğini fallop tüplerinde, rahim boynunda, yumurtalıklarda ya da karın içinde kalabileceğini söylemiştik. Ancak bilinmeli ki dış gebelik nedenlerinin %50’sine tüplerin enfeksiyonu neden olmaktadır.   Gelin şimdi hep birlikte dış gebelik nedenlerini ayrıntılı olarak görelim:

 • Doğuştan gelen tüp anormallikleri. Böyle durumlarda tüpler olması gerekenden dar olduğu için yumurta geçişine izin vermiyor.
 • Fallop tüplerde enfeksiyon. Fallop tüplerinde meydana gelen enfeksiyon tüplerin tamamen ya da bir kısmının tıkanmasına neden olur.
 • Pelvik enfeksiyon. Pelvik enfeksiyon genellikle cinsel yolla bulaşır ve üst üreme yolunda meydana gelir. Bu enfeksiyon genellikle bağırsak,mesane,rahim veya yumurtalıkları etkiler.
 • Bazı ameliyatlar sonucunda fallop tüpleri de etkilenir. Örneğin daha önce pelvik ya da karın bölgesi ameliyatı geçirenler ile tüp bağlama ya da açma ameliyatı yaptıranlar bu risk grupları içindedir.

Diğer Dış Gebelik Nedenleri İse;

 • Daha önce dış gebelik yaşamış olmak.
 • Kısırlık tedavisi görmüş olmak.
 • Tüplerin bağlanmasından sonra hamile kalmak.
 • Birden çok kürtaj yaptırmış olmak.
 • 35 yaşından büyük olmak.
 • Genetik bozukluklar, hormonal faktörler.
 • Sigara içmek.
 • Bazı doğum kontrol hapları.
 • Doğurganlık ilaçlarının kullanımı.

Dış Gebelik Belirtileri

dış gebelik belirtileri
dış gebelik belirtileri

Normal gebeliklerdeki belirtiler ilk aşamada dış gebelikte de görülebilir. Adet gecikmesi,mide bulantıları, kan ve idrarda yapılan gebelik testlerinin pozitif olması gibi durumlar dış gebelikte de görülebilir.

Erken Doğum Nedir Belirtileri Nedenleri

Dış gebelik hamileliğin ilk haftalarında olmakla birlikte belirtileri 5. ile 14.hafta arasında görülmektedir. Yerleştiği yere göre farklı zamanlarda belirti vermektedir. Örneğin fallop tüplerinde dış gebelik oluştuğunda erkenden belirti verirken karın içinde çok daha sonra belirti vermektedir. Dış gebelikte görülen belirtiler genel olarak şunlardır;

Karın ağrısı: Dış gebelikte en sık görülen belirtilerden biri karın ağrısıdır. Genellikle karnınızın tek bir bölgesinde uzun süreli ve şiddetli ağrılar görülmektedir.

Vajinal kanama: Dış gebelikte görülen vajinal kanama normal zamanlarda görülen kanamadan çok farklıdır. Kısa zamanlı ortaya çıkan bu kanamalarda kan genellikle parlak ve koyu kırmızıdır.

Omuz ağrıları: Dış gebelikte omuz ağrıları çok sık görülmemekle birlikte yine da belirtiler arasındadır. Omuz ağrılarının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte iç kanamadan kaynaklı olabileceği düşünülmektedir.

Dış gebeliğin diğer belirtileri;

 • Mide bulantısı, kusma, ishal
 • Vücudun herhangi bir tarafında şiddetli ağrılar
 • Baş dönmesi, zayıflık, normalden daha halsiz hissetme
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Daha sık idrara çıkma

Dış Gebeliğin Riskleri

Dış gebelik tanısı konulmadıysa ve geciktirildiyse, embriyo yerleştiği yerde büyüyemeyeceği için dokuda yırtılmaya veya iç kanamaya neden olur. Bu yüzden dış gebelik gibi bir sorununuz varsa ve sonuçlandırılmamışsa riskleri de oldukça tehlikelidir. Dış gebelik tedavi edilmediğinde hayati tehlikeye bile neden olabilir.

Dış Gebelik Nasıl Sonlandırılır

Dış gebelik gibi bir durumla karşılaştıysanız bunun sonlandırılması gerekmektedir. Doktorunuz tarafından döllenmiş yumurtanın vücuttan çıkarılması gerekmektedir. Aksi taktirde daha önce de vurguladığımız gibi hayati tehlike riski taşımaktadır.Peki dış gebelik nasıl sonlandırılır;

İlaçla Dış Gebelik Tedavisi

Eğer dış gebelik erken teşhis edildiyse ilaçla sonlandırılabilir.Böyle durumlarda genellikle Metotreksat adlı ilaç kullanılır.Kullanılan ilaçlar hücre büyümesini durdurur ve küçültür.

Dış Gebelikte Cerrahi Operasyon

Birçok cerrahın tercihi dış gebelik sonucu oluşan embriyonun cerrahi müdahaleyle çıkarılmasıdır. Böylece hem gebelik sonlandırılmış olur hem de içerde hasar oluştuysa tedavisi yapılır.

Dış gebelik geçirenler nelere dikkat etmeli?

Dış gebelik geçirenler enfeksiyonlardan korunmalı, hamilelikten korunmak için de ertesi gün hapları, spiraller ve doğum kontrol hapları doktoruyla görüşmeden kullanılmamalı.

Dış gebelik tekrarlar mı?

Dış gebeliğin tekrarlanma riski çok olmamakla birlikte yine de vardır. Bu yüzden bir sonraki gebelik sürecinde doktorunuzla sürekli diyalog halinde olmanız tavsiye edilir. Konrollerinizi aksatmamanız tavsiye edilir.

Dış gebelik yaşadıktan sonra normal gebelik yaşanabilir mi?

Dış gebelik yaşadıktan sonra tekrar bir dış gebelik yaşama ihtimaliniz çok yüksek olmamakla birlikte tekrar görülebilir. Bir önceki dış gebelik sürecinde tüpleriniz hasar görmüş olabilir ya da tüplerinizden birinin alınma durumu da olabilir. Ancak tüm bunlara rağmen farklı sorunlar ve sebepler yaşanmazsa dış gebelikten sonra normal gebelik yaşama ihtimaliniz vardır. Buradaki en önemli faktör daha önce yaşadığınız dış gebeliğin bıraktığı hasarın etkisi olmaktadır. Bununla birlikte bir kez dış gebelik yaşadıysanız bir sonraki gebeliğinizde doktorunuzla sık görüşme yapmanız çok önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA