Diş Gıcırdatma Neden Olur Uykuda Diş Gıcırdatma Tedavisi

diş gıcırdatma neden olur uykuda diş gıcırdatma tedavisi
diş gıcırdatma neden olur uykuda diş gıcırdatma tedavisi

Diş Gıcırdatma Neden Olur

Geceleri uyurken diş gıcırdatma oldukça can sıkıcı bir durumdur. Uyurken diş gıcırdattığını ve dişini sıktığını fark etmeyen kişi sabah uyandığında dişlerinde bir sızı hissedebilir. Uykuda diş gıcırdatma kişinin yanında yatan biri içinde rahatsız edici olabilir. Peki Uykuda diş gıcırdatma neden olur? Diş gıcırdatma tedavisi ve diş gıcırdatma aparatı nedir? Tüm detaylarını yazımızda okuyabilirsiniz.

Diş Ağrısına Bitkisel Çözüm

Diş Gıcırdatma uyku esnasında kişinin bilinç dışı dişlerini sıkması, dişlerini birbirine kilitlemesi ile istem dışı çıkardığı seslerdir. Tıp alanında dış gıcırdatma bruksizim  olarak bilinen bir rahatsızlıktır. İlerleyen tıbbi çalışmalara karşın dış gıcırdatma neden olur ile ilgili henüz kanıtlanmış net bir neden yoktur. Ancak diş gıcırdatmaya neden olan bazı risk faktörleri vardır ve en yaygın görülen diş gıcırdatma nedeni strestir.

Diş Gıcırdatma

Diş Gıcırdatma gündüzleri olabileceği gibi en çok uykudayken olur. Çoğu kez diş gıcırdatan kişi bunu yaptığının farkında değildir. Hatta bu kişiler için diş gıcırdatma parmak çıtlama ya da dudakları ısırma gibi farkında olmadan yapılan bir durumdur. Diş gıcırdatma çocuklarda 2-4 yaş arasında görülür ancak en çok 20-45 yaş arasındaki yetişkin insanlarda görülür. Çocukların diş gıcırdatma nedenleri daha çok diş yapısıyla alakalıdır ve diş çıkarma dönemi ya da kulak ağrısı gibi durumlarda çocuklar diş gıcırdatabilir.

Diş Gıcırdatma Nedenleri

diş gıcırdatma nedenleri
diş gıcırdatma nedenleri

Diş gıcırdatma nedeni için kesin bir nedenden bahsetmek çok zor. Ancak diş gıcırdatmanın en önemli nedeni; stres, endişe,kaygı gibi psikolojik nedenlerdir. Diş gıcırdatmanın diğer nedenleri arasında uyku bozukluğu diş ve çene yapısından kaynaklı sorunlarda bulunmaktadır.

Diş Gıcırdatmanın en çok bilinen nedeni psikolojik nedenlerdir; Aşırı stres, kaygı, üzüntü bazı kişilerde dışa vurumunu geceleri diş gıcırdatma olarak gösterir. Günümüz yaşam koşullarında stres birçok hastalığın temel nedenidir. Stres vücudumuzu hem psikolojik hem de fiziksel olarak yıpratan bir nedendir. Bu yüzden stres yönetimi yapabilmek vücudumuzda oluşabilecek bazı rahatsızlıkların önüne geçebilir.

Diş Taşı Nedir Nasıl Oluşur Temizliği Nasıl Yapılır

Geceleri uykularında diş gıcırdatan çoğu kişi özellikle çocukluk çağlarında travma yaşayan kimselerdir. Bu travmalar; şiddet, ölüm, anne-baba boşanması gibi olaylardır. Ayrıca yetişkinlik çağlarında geçim sıkıntısı, işsizlik, stresli bir işte çalışma, ailevi sorunlar diş gıcırdatma sorununa neden olur.  Kişilerin yapısal özellikleri de diş gıcırdatma nedenleri arasındadır. Sinirli, hiperaktif, hırslı kişilerde geceleri diş gıcırdatma görülebilir. 

Diş gıcırdatma nedenlerinden bir diğeri ise; vitamin ve mineral eksikliğidir. Diş sağlığı için oldukça önemli olan kalsiyum ve magnezyum eksikliği diş gıcırdatmaya neden olabilir. Yine vücudumuz için önemli bir vitamin olan B5 vitamini eksikliği de diş gıcırdatmayı tetikleyen nedenler arasındadır. B5 vitamini eksikliği için; sebze-meyve-yoğurt ve tahıllı besinler tüketilmelidir.  Diş yapısı bozukluğundan kaynaklı diş gıcırdatmaları yaşanabilir. Dişlerin ya da çenenin yapısal bozukluğu geceler diş gıcırdatılmasını tetikler.

Diş Gıcırdatmanın Diğer Nedenleri 

Sigara alkol kullanımı, aşırı kafein tüketimi ve reflü gibi mide rahatsızlıkları da diş gıcırdatmaya neden olur.  Ayrıca uyku bozukluğu sorunu olan kişilerde de diş gıcırdatma görülebilir. Uyku bozukluklarının temel nedenleri arasında stres yatmaktadır ve geceleri stres altında tam uyuyamayan ya da uyku apnesi olan kişilerde diş gıcırdatma görülebilir.

Uykuda Diş Gıcırdatma Tedavisi

Diş gıcırdatma belki uyku esnasında kişiyi rahatsız etmez ya da kişi dişlerini gıcırdattığını fark etmez ancak uzun vadede uykuda diş gıcırdatma başka sorunlara neden olabilir. Diş kırılması, dişin aşınması, diş eti çekilmesi,dişlerde ve çenede ağrı gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Bu yüzden diş gıcırdatmanın tedavisi edilmesi gerekir. Ancak diş gıcırdatma tedavisi için diş gıcırdatmanın nedeni bilinmesi önemlidir. Bu yüzden farklı tedavi şekilleri vardır.

20’lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Diş gıcırdatma esnasında dişler tahriş olacağı için tedavi şeklinde de dişleri korumak gerekir. Bunun için diş koruyucusu olarak da bilinen silikon koruyucular kullanılabilir. Silikon koruyucular dişler üzerindeki baskının geçmemesini sağlayarak dişleri korur.

Diş gıcırdatma tedavisi için asıl önemli olan psikolojik tedavidir ve diş gıcırdatmanın en temel nedeni psikolojik sorunlardır. Özellikle aşırı stres, depresyon hali, diş gıcırdatmasını tetikler. Alınacak psikolojik destek ve tedavisi geceleri diş gıcırdatmanın önüne geçerek daha kaliteli bir uyku sağlayabilir.

Diş Gıcırdatma Aparatı
diş gıcırdatma aparatı
diş gıcırdatma aparatı

Diş gıcırdatmasının geçicide olsa önüne geçen diş gıcırdatma aparatı eczanelerde satılmaktadır. Diş gıcırdatmasından dolayı dişe zarar vermesinin önüne geçen bu diş gıcırdatma aparatının dişlerde köprü, protez ve yara olması durumunda kullanılması konusunda doktora başvurulmalıdır.

Diş Gıcırdatmasına Bitkisel Çözüm

Diş gıcırdatmasına bitkisel çözüm konusunda evde stres azaltacak ıhlamur ve melisa çayı gibi bitki çaylarından içebilirsiniz. Ayrıca geceleri yatmadan önce özellikle baş ve omuz bölgesine masaj yapılarak kasların gevşetilmesi sağlanabilir.  Bu masajları lavanta yağı ile yapmanız lavantanın kokusu sayesinde sinirleri yatıştırıcı etki yaparak daha rahat uyku uyumanızı sağlar.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Kalsiyum ve magnezyum zengini besinler tüketmek de diş gıcırdatması için alınacak önlemler arasındadır çünkü kalsiyum eksikliği diş gıcırdatmasını tetikler. Bunun için doktor kontrolünde kalsiyum ve magnezyum ilaçları da içebilirsiniz.

Yürüyüş ve egzersiz; Özellikle açık havada yapılan yürüyüşler stresin azalmasına vücudun da rahatlamasını sağlar. Egzersiz yapmak ise kasları gevşetir ve rahat bir uyku sağlar.

Sigarayı bırakmak; Sigara diş gıcırdatmasını tetikleyen sebepler arasındadır. Kaliteli bir uyku ve diş sağlığı için sigaranın bırakılması gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA