Diş Taşı Nedir Nasıl Oluşur Temizliği Nasıl Yapılır

96
diş taşı nedir nasıl oluşur temizliği nasıl yapılır
diş taşı nedir nasıl oluşur temizliği nasıl yapılır

Diş Taşı Nedir

Diş taşının halk arasında bilinen bir diğer adı Diş Tartarı’dır. Diş taşı; diş yüzeyinde zamanla sertleşmiş bir tabaka halinde bulunan bakteri plağıdır. Diş plağı olarak bilinen diş taşı oluşumu normal gibi gözükse de diş bakımına dikkat edilmediği durumlarda ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Diş ön yüzünde ya da diş arkasında sarı lekeler halinde ortaya çıkan diş taşları hem görüntü açısından hem de diş sağlığı açısından bir çok olumsuzluğa yol açmaktadır.

Diş Taşı Neden Olur

diş taşı neden olur
diş taşı neden olur

Diş taşı neden olur sorusunun cevabını bilmek diş taşı oluşumunu azaltmak ve önlemek açısından çok önemlidir. Bu nedenle diş taşı neden olur sorusunun araştırma sonuçlarını gelin hep birlikte inceleyelim;

Diş bakımına özen göstermemek: Diş taşı oluşumuna neden olan ilk sebep yeterli diş ve ağız bakımının yapılmaması olduğu söylenmektedir. Uzmanlar diş taşı oluşumuna neden olan en başlıca faktörün diş ve ağız hijyenine gereken özenin gösterilmemesi şeklinde belirtmektedirler.

Doğal Yollarla Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş ipi kullanmamak: Diş ipinin kullanılmaması da diş taşı neden olur sorusunun cevapları arasında yer alır. Çünkü yemek artıklarının diş aralarında kalması zamanla bakteri oluşumuna neden olacağı ve devamında ise diş plağı, diş tartarı gibi oluşumların görüleceği bilinmektedir. Diş taşı oluşumunu önlemek için diş ipinin düzenli olarak kullanılması tavsiye edilir.

Hatalı beslenme alışkanlıkları: Her şeyde önemli olduğu gibi diş taşı oluşumunda da beslenme çok önemli bir faktördür. Aşırı şekerli, baharatlı, asitli ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmek diş taşı oluşumunu artıran faktörler arasında yer almaktadır.

Yetersiz diş fırçalama: Diş bakımında yapılması gereken en önemli şey günde 3 kere dişlerin fırçalanmasıdır. Diş fırçalama esnasında ise gereken her türlü özen gösterilmelidir. Aksi halde diş taşı oluşumu ya da diş çürümesi gibi pek çok sağlık sorunu ile karşılaşılabilir. Diş taşı oluşumunu en aza indirmek için özellikle arka dişlerin ve diş altlarının çok detaylı bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Tükürük yapısı: Tükürük salgısı diş taşı oluşumuna neden olan başlıca etkenlerden bir diğeridir. Diş taşı tükürük salgısının en yoğun olduğu yerlerde fazlaca görülmektedir.

Diş Taşı Nasıl Oluşur

Diş taşı nasıl oluşur diye merak edenler için hemen kısaca açıklayalım. Diş taşı; normal diş yüzeyinde oluştuğu gibi protez diş yüzeyinde de oluşabilir. Genellikle sarı veya kahverengi lekeler şeklinde kendini belli eden diş taşı uzun süre temizlenmediğinde siyah renkli leke haline de gelebilmektedir.  Diş arasında kalan yemek artıklarının, özellikle şekerli ya da karbonhidrat artıklarının ağız içinde kalması ve fırçalanmaması sonucu diş taşı oluşumu gerçekleşmektedir. Bakteri plağının oluşma süresi 4 saat ile 12 saat arasında değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle günde en az 2 kere fırçalama yapılması çok önemlidir.

Diş, Çene Kemik Erimesi Nedir, Nedenleri, Tedavisi

Özetle bakteri oluşumuna neden olan besin artıklarının diş yüzeyinde veya ağız içinde birikmesi ile tükürük salgısındaki kalsiyum ve fosfat iyonlarının çökelmesi sonucu diş taşı oluşur. Diş taşı oluşumunun önlenmesi için diş temizliğine özellikle çok dikkat edilmesi gerektiğini hemen hatırlatalım. Aksi halde ciddi diş sorunları ortaya çıkabilir.

Diş Taşı Zararlı Mıdır

Şimdi de; ağız kokusundan diş çürümesine kadar pek çok açıdan sağlık sorunlarına sebep olan diş taşı zararlı mıdır sorusunu cevaplayalım. Diş taşı zararları şu şekilde özetlenebilir;

 • Diş taşı; diş çürümesini hızlandırır.
 • Diş taşı; ağız kokusu yapar.
 • Diş taşı; diş ve diş eti iltihabına zemin hazırlar.
 • Diş taşı; dişeti çekilmesine sebep olur.
 • Diş taşı; dişler arasındaki kemik yapısını bozar.

Diş Taşı Temizliği

diş taşı temizliği
diş taşı temizliği

Diş taşı temizliği nasıl yapılır, diş taşı nasıl temizlenir, diş taşı temizliğinde nelere dikkat edilmelidir gibi soruların cevaplarına bakacak olursak; diş taşı temizleme konusunda yapılacak olan her türlü yöntemin süreci önleme amaçlı olduğu görülür. Diş taşı oluşumu tamamen engellenemez fakat alınacak tedbirler ile en aza indirilebilir. Unutmayın; diş taşı temizliği sadece diş hekimi tarafından yapılan bir uygulamadır.

Diş Taşı Nasıl Geçer

Diş taşı geçirmek için alınacak önlemlerin en başında diş bakımına dikkat etmek gelmektedir. Öncelikle günde 3 kere dişlerin fırçalanması ve düzenli olarak diş ipinin kullanılması tavsiye edilir. Diş ipi kullanımın ihmal edilmemesi gerekir. Diş aralarındaki bakterilerin iyice temizlenmesi için her gün diş ipi ile bakım yapılmalıdır. Ayrıca 6 ayda bir diş doktoruna giderek rutin diş bakımının ve tüm gerekli kontrollerin yaptırılması tavsiye edilir. Diş taşı temizliğinin de 6 ayda bir diş hekimine giderek düzenli olarak yaptırılmalıdır.

Evde Diş Taşı Temizleme

Az önce de belirttiğimiz gibi diş taşı temizliği sadece diş doktoru tarafından yapılan bir uygulamadır. Ancak alınabilecek küçük ve basit önlemler ile evde diş taşı temizleme için önemli adımlar atılabilir.

Diş Ve Diş Eti Bakımı Nasıl Yapılır

 • Haftada iki kere karbonat ile dişlerinizi fırçalayın.
 • Florür içeren diş macunu kullanın.
 • Günde 2 – 3 kere dişlerinizi fırçalayın.
 • Düzenli olarak diş ipi kullanın.
 • Portakal ya da muz kabuğu ile dişlerinizi ovun. Bu yöntem diş plağını azaltacaktır.
 • Bir yemek kaşığı susam çiğnemek de diş plağını azaltan diğer bir doğal yöntemdir.
 • Kereviz ya da elma çiğnemek de diş taşı oluşumunu azaltan uygulamalardan biridir.

Diş Taşı Temizleme Fiyat

Diş taşı temizleme fiyat da diş taşı temizliği yaptırmak isteyenlerin en merak ettiği konulardan birisidir. Diş taşı temizliği devlet hastanelerinde ücretsiz bir şekilde diş doktorları tarafından yapılan bir uygulamadır. Diş hastanesinden randevu alarak diş taşlarınızı ücretsiz olarak temizletebilirsiniz.  Ayrıca özel muayenelerde diş taşı temizliği yaptırmak isterseniz ücretin değişkenlik gösterdiğini söylemek mümkün. Özel hastanelerde diş taşı temizleme fiyatları yaklaşık olarak 100 – 250 TL arasında değişmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA