Disleksi Nedir Belirtileri Neden Olur

disleksi nedir belirtileri neden olur
disleksi nedir belirtileri neden olur

Disleksi Nedir

Öğrenme bozukluğu ismiyle de bilinen disleksi beyinde gelişen bazı nedenlerden dolayı meydana gelen bir tür öğrenme bozukluğudur. Disleksi yani öğrenme bozukluğu bir hastalık değildir. Doktorlar disleksiyi yapısal bir bozukluk olarak nitelemektedir. Disleksi ve zeka arasında da bir bağlantı yoktur. Disleksi normal zekaya ya da üstün zekaya sahip olan çocuklarda da görülebilir. Disleksi ile ilgili yapılan araştırmalarda tarihteki bazı dahilerin de disleksi olduğu bilinmektedir.

Disleksi doğuştan gelen yapısal farklılıktır. Genellikle küçük yaşlarda bazı belirtiler gösterir. Öğrenme bozukluğu yani disleksi olan çocukların kelimeleri okurken zorlanmaları en yaygın görülen belirtilerden birisidir. Disleksi olan çocukların okumakta zorluk yaşamaları tamamen okuyamayacağı anlamını taşımaz. Disleksi bireyler, normal bireylere göre zor da olsa okumayı öğrenirler. Okumada zorluk yaşanması kelimeleri oluşturan harflerin algılanmasındaki  sıkıntıdan kaynaklanır. Ancak disleksi bireyler yine de okumayı öğrenirler. Disleksi bireyler harfleri tersten algılamaktadır, bundan dolayı en çok okumakta zorluk yaşarlar. Bu durum zeka geriliğinden kaynaklanmaz. Tarihte bilim ve sanat adına iz bırakan isimlerden olan; Loenardo Da Vinci, Albert Einstein, Henry Ford, Graham Bell ve Steve Jobs disleksidir. Disleksi olan çocukların zekalarında bir gerilik söz konusu değildir. Harfleri tersten algıladıkları için okumakta zorluk çekerler. Harflerin tersten algılanmasına beynin çalışmasını etkileyen ve henüz nedeni tam olarak bilinmeyen bazı faktörlerdir.

Disleksi Belirtileri

disleksi belirtileri
disleksi belirtileri

Çocuklarda okumayı öğrenmeye başladıkları okul döneminde belirtilerini gösteren disleksi, hem aile hem de çocuk için zorlayıcı olabilmektedir. Ancak hem ailenin dikkati hem de öğretmenin farkındalığı ile disleksi olan çocuklar bir uzmana muayene edilerek teşhis konduktan sonra okumayı öğrenebilirler. Ancak disleksiyi hemen fark etmek biraz zordur. Okula başladıktan sonra okuma ve yazmada yaşıtları gibi olmamasından dolayı, ailede ya da yakın çevrede çocuğun zeka seviyesi ile yorumlar yapılabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki disleksi zeka ile bağlantılı değildir. Disleksi tanısı konduktan sonra, özel bir eğitim ile okuma ve yazma öğrenilebilir. Ancak disleksinin halk arasında yeterince bilinmemesinden dolayı tanısı geç konmaktadır. Disleksinin belirtilerini önceden bilmek hem çocuk hem de aile için eğitim ve öğretime daha hazırlıklı başlanmasını kolaylaştırmaktadır.

Disleksi Belirtileri;

Disleksi belirtileri okul çağında görülmeye başlanır ve 3 dönemde belirtiler kendini gösterir.

Okul Öncesi Disleksi Belirtileri; Okul öncesi dönemde çocuğun disleksi olup olmadığı hakkında belirsizlikler vardır. Bu dönemde disleksinin belirtileri ilk olarak çocuğun çıkardığı sesler ve kelimelerdedir. Okul öncesinde disleksi olan çocuklarda kelimeleri ve sesleri hatırlamakta güçlük çektiği görülebilmektedir. Disleksi olan çocuklar kelimelerin içindeki harflerin yerini karıştırır ve harfleri hatırlamakta zorlanabilir. Harflerin yerini de karıştırabilir. Okuma ve yazmada zorluk yaşanması olan disleksi okul öncesinde resim ve yazıların da hatırlanmasında zorluk yaşanmasına neden olur. Sık sık olmasa da hafıza da zayıflık görülebilir. Okul öncesi çocukta bu belirtiler görülüyorsa ve ailede disleksi olan biri varsa disleksi riski artar. Okul öncesinde disleksi belirtilerinden birisi de çocukların oynadığı harf ve kelime oyunlarında geç tepki verilmesidir.

İlkokulda Disleksi Belirtileri;  Okul öncesi döneme göre daha kısa sürede anlaşılan bu dönemde disleksi okuma ve yazmada birtakım zorluklar yaşanmasıyla anlaşılabilir. Disleksi olan birey harfleri tersten algıladığı için okumakta güçlük çeker ve bu nedenden dolayı çocuk okula uyumda zorlanır, okula gitmek istemeyebilir. Disleksi çocuk yaşıtlarına göre okumayı öğrenemez ya da çok geç öğrenir. Bu durum hem ailede hem de çocukta sıkıntılara yol açabilir. Disleksi olan çocuk kelimeleri parça parça algılayamaz ve karmaşık olarak görür. Bu nedenden dolayı sesler ve harflerin algılanması da yaşıtlarına göre daha zayıftır. İlkokul döneminde disleksi olan çocuk okumakta zorluk çektiği için odaklanma ve organizasyon sorunları da yaşayabilir.

Ortaokulda Disleksi Belirtileri; Bu dönemde disleksi olan çocuk eğitim hayatını yaşıtları ile birlikte sürdürürken bazı sorunlar da beraberinde gelir. Alması gereken eğitimi tam alamadığı için eğitiminde bir takım eksiklikler olabilir ve yaşıtlarından geriye kalabilir. Bu durum disleksi olan çocuğun zekasından kaynaklanmaz. Özel eğitim alması gerektiği için disleksi bireyler okumada harflerin yerini karıştırabilir. Ortaokul döneminde verilen ödev ve yazılarda harflerin yerini karıştırması devam edebilir. Ortaokul dönemine kadar disleksi olduğu anlaşılmayan çocuk arkadaşları ya da ailesi ile de birtakım sorunlar yaşayabilir.

Disleksi Neden Olur

Disleksi doğuştan gelir ve yaşam boyu devam eder. Yaşam boyu devam eden disleksinin nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Genetik faktörler, beyinin çalışmasına etki eden nörolojik faktörler disleksi nedenleri arasındadır. Aile geçmişinde disleksi olan bireylerde disleksi görülme riski vardır. Nörolojik bazı faktörler de disleksiye neden olabilir. Beyinde giriş, çıkış, bellek ve işlem fonksiyonlarında oluşan bazı aksaklıklar disleksiye neden olabilir.

Disleksi Tedavisi

disleksi tedavisi
disleksi tedavisi

Disleksi bir hastalık değildir. Ancak bir tür öğrenme bozukluğu olduğu için okuma ve yazmada normal eğitimden daha farklı bir eğitime ihtiyaç duyulur. Disleksi tedavisinde pedagoglar ve psikologlar tarafından yapılacak bazı testler sonucunda;  çocuğun okumada ya da yazmada güçlük yaşaması gibi durumlar için ortak bir çalışma düzeni ve egzersizi belirlenir. Öğrenmede güçlük çekilebilir ancak disleksi bireylerin genelde akademik başarıları yüksek olur. Bu noktada aile, eğitim ve doktor desteği çok önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA