Doğum Lekesi Neden Olur Nasıl Geçer

101
doğum lekesi neden olur, nasıl geçer
doğum lekesi neden olur, nasıl geçer

Doğum lekeleri bazı bebeklerin vücudunun herhangi bir yerinde doğum sonrası görülen lekelerdir. Doğum lekeleri her zaman doğar doğmaz görülmez bazı durumlarda doğumdan kısa bir süre sonra da görülebilir. Aynı zamanda bu lekeler zamanla kaybolabildiği gibi bazı lekeler de kişinin hayatı boyunca taşıyabileceği bir iz olarak kalır.

Doğum lekeleri en çok göz kapaklarında, alında ya da ensede görülebilir. Buralarda görülen doğum lekelerinin en önemli sebebi ince kan damarlarının genişlemesi sonucudur. Bu lekeler genellikle kırmızı lekeler şeklindedir.

Doğum lekelerinin görüldüğü bir başka bölge olan göz ve alındakiler ise belirli bir süre sonra genellikle kaybolurlar. Ancak ensede görülen doğum lekeleri çoğunlukla kalıcı olabilmektedir.

Doğum lekeleri bebeklerde yaygın olarak görülen bir durumdur. Çoğu doğum lekesi zararsızdır. Ancak bazı durumlarda doktor muayenesi sonucu müdahale gerekebilir.

Doğum lekerindeki en önemli riskler kanama ve enfeksiyondur. Bu tür kanama durumlarında da hem enfeksiyon kapma hem de ciltte kalıcı iz bırakma görülebilir.

Doğum Lekesi Neden Olur

Öncelikle hemen bu sorunun cevabını verelim; doğum lekelerinin neden oluştuğu ile ilgili kesin bir bilgi yoktur. Ancak bazı genetik durumların doğum lekesine neden olabileceği düşünülmektedir. Uzmanlar doğum lekelerinin cilt hücrelerinin gelişim ve yerleşiminden kaynaklı bir sorundan kaynaklandığını düşünmektedir. Bunun yanında kan damarlarının istem dışı genişlemesi ve çoğalmasının da doğum lekelerine neden olduğunu söylemektedir.Kan damarlarındaki bu olağan dışı genişleme ve çoğalma da deriye rengini veren pigmentçiklerin aşırı birikimine neden olmaktadır.

Ancak maalesef halk arasında doğum lekelerinin oluşma sebebiyle ilgili yanlış bilgiler de vardır. Örneğin anne adayının izin almadan yediği yiyeceklerin doğum lekesine neden olduğu düşünülmektedir. Bir başka yanlış düşünce de anne adayının aşerdiği bir yiyeceği yiyememesinin de doğum lekelerine neden olduğudur. Başta da söylediğimiz gibi doğum lekelerinin oluşma sebebi tam olarak bilinmemektedir.

Doğum Lekesi Türleri

Şarap Lekesi: Özellikle yüz ve boyun bölgesinde görülen şarap lekeleri genellikle pembe veya kırmızı renktedir. Yenidoğan bebeklerde genellikle yüz bölgesinde görülür. Bazı durumlarda bebeğin ten renginden dolayı farkedilemeyecek kadar açık trenkte bile olabilirler. Şarap lekeleri (nevus flammeus) zamanla mor rengine dönüşebilirler. Zamanla geçmez ve tedavi edilmezse rengi koyulaşabilir.Şarap lekeleri cilde çok yakın olan kılcal kan damarları nedeniyle oluşur. Bu lekeler kalıcı olduğunda ileri yaşlarda lazer tedavisi uygulanarak yok edilebilir. Bazı yerlerde şarap lekesine Gorbaçov lekesi de denildiği bilinmektedir.

Somon Lekesi: Somon lekesi genellikle açık tenli bebeklerde görülür. Bu doğum lekesi daha çok gözler arasında, göz kapaklarında, burun kenarında, alın ve boyunda sık görülür. Somon lekelerinin oluşma nedeni deri altındaki kılcal damarların genişlemesidir.  Somon lekelerine halk arasında leylek ısırığı ya da melek öpücüğü denildiği de görülmektedir.  Bu lekeler genellikle kendiliğinden solar ve geçer. Göz kapağında birkaç ayda kaybolabilen somon lekeleri, alında ise daha uzun sürede kaybolur. Çoğunlukla da tıbbi müdahale gerektirmeden kendiliğinden geçer.

Çilek lekesi: Şekli çileğe benzediği için halk arasında çilek lekesi olarak da bilinen kavernöz hemanjiyom, genellikle hafif kabarık, süngerimsi, pembe, kırmızı ya da mavi renkte görülebilir. Bu doğum lekeleri uzun süre kalıcı olabilir. Çilek lekeleri çoğunlukla kol, bacak, baş veya boyunda görülür. Çilek lekeleri göz kapağında görülüyorsa zamanla görme problemlerine neden olabilir.Çilek lekesinin bazı durumlarda birden çok sayıda görüldüğü de olur. Böyle durumlarda kesinlikle doktor kontrolü gerekir. Çünkü lekesi birden fazla ya da büyük ise iç organlarda bulunma riski de vardır.Ancak bilinmeli ki çilek lekeleri çoğunlukla bir yaşına kadar geçer.

Mongol Lekesi: Mongol lekesi genellikle buğday tenli bebeklerde görülür. Görülme bölgesi de çoğu zaman sırtın alt tarafları, kuyruk sokumu ve kalça kısmıdır. Renk olarak mavimsi ya da gri tonlar şeklinde görülen mongol lekesi 4-5 yaşına kadar kaybolup giderler. Ancak kuyruk sokumunda bu yaşlara kadar görüldüyse idrar tutamama gibi sorunlar görülebilir. Bunun yanında omurga sorunlarına da neden olabilir. Böyle durumlarda uzman bir doktora göstermekte fayda vardır.

Doğum Lekeleri Nasıl Geçerdoğum lekesi nasıl geçer

Doğum lekesi nasıl geçer? Doğum lekeleri tedavi yöntemleri ve doğum lekesi nasıl geçer diye soracak olursak; Doğum lekelerinin tedavi yöntemini lekenin tipi, bulunduğu yer, aciliyeti gibi durumlar belirler. Doğum lekelerinden bahsederken görüldüğü gibi çoğu leke kendiliğinden geçer. Herhangi bir müdahale gerektirmez. Özellikle çilek lekesi, mongol ve somon lekesi çoğu zaman kendiliğinden geçer. Ancak yine de herhangi bir doğum lekesi ile karşılaşıldığında uzman bir doktora göstermekte fayda vardır. Son kararı hekimler vermelidir. Doğum lekesi için cilt uzmanından (dermatolog) randevu alınmalıdır.

Şimdi gelin doğum lekesi tedavi yöntemlerini yakından görelim;

Lazer tedavisi: Lazer tedavisi genellikle şarap lekeleri tedavisinde kullanılır. Lazer tedavisi dermatolog ya da cerrah tarafından uygulanır. Bu tedavi yöntemiyle doğum lekelerinden oldukça başarılı sonuçlar elde edilir. Lazer tedavisinde en çok dikkat edilmesi gereken doku kaybına neden olacak müdahalelerde bulunulmamasıdır.

Cerrahi Yöntem: Doğum lekelerinde cerrahi yöntem genellikle son seçenek olarak düşünülür. Lazer tedavisi gibi seçeneklerden sonuç alınamadıysa cerrahi müdahale yapılır. Doğum lekelerinde cerrahi müdahale gerektirecekse çoğu zaman hastaneye yatış gerektirmez. Ancak bilinmeli ki doğum lekeleri tedavisinde cerrahi yöntem oldukça az uygulanan bir yöntemdir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA