Domatesin Faydaları Nelerdir

domatesin faydaları nelerdir
domatesin faydaları nelerdir

Domatesin Faydaları Nelerdir

Yemeklerin lezzet kaynaklarından biri olan domates lezzeti kadar faydaları ile de öne çıkan bir sebze. Sulu yemek, salata, kahvaltı ve sandviç gibi pek çok yemek türünde kullanılan domates güçlü antioksidan içeriği ve likopen maddesi için sağlığımız için pek çok fayda sağlıyor. Domatesin faydalarından yararlanmak için mümkün olduğunca çiğ tüketmek gerekiyor. Kabızlıktan, kalp ve damar hastalıklarına ve kansere kadar pek çok fayda içeren domatesin diğer yararlarına değinmeden önce domatesin besin değerleri ve içerdiği vitamin ve mineralleri aktaralım.

Domates Nedir

Vitamin ve mineral zengini domates, tam bir antioksidan deposudur. Antioksidanlar serbest radikallerle savaşarak kanserli hücrelerin oluşumunu engeller. Domates A ve C vitamini içerir. Domatesin içinde bulunan Bera Karoten ve E vitamini de hücreleri besleyerek dinç kalmasını sağlar. Potasyum, kalsiyum, besin lifi, demir ve sodyum gibi değerli vitaminler içeren domates düşük kalorisi ile de dikkat çeker. 1 orta boy domates yaklaşık 20 kaloridir. Domatesin pişmiş ve çiğ olarak tüketilmesi kalori alımını değiştirmeyeceği için rahatlıkla tüketilebilir.

Domatesin Besin Değeri

Domatesin 100 gramında 17 kcal kalori bulunmaktadır. Orta boy 1 adet yani 110 gram domates içeriğinde ise sadece 20 kalori bulunmaktadır.

Besin Değeri

Kalori

Karbonhidrat

Lif

A Vitamini

Protein

C Vitamini

Kolesterol

Yağ

Potasyum

Demir

Kalsiyum

100 gramda

17 kcal

2.6 g

0.9 g

84.0 IU

0.9 g

24.5 mg

0.0 mg

0.2 g

242.0 mg

0.5 mg

14.0 mg

% Günlük Değer

% 0.8

% 0.9

% 3.8

% 1.7

% 1.9

% 40.9

% 0.0

% 0.3

% 6.9

% 2.8

% 1.4

 

Domatesin Faydaları

domatesin faydaları
domatesin faydaları

Domatesin Kalp Sağlığını Korumaya Faydası; Domatesin faydasının en önemli nedenlerinden birisi de içerdiği likopendir. Likopen hem iyi bir antioksidandır hem de hücrelerin korunmasını sağlar. C ve A vitaminlerini de içeren domates tüm bu faydalı bileşenler sayesinde kalp ve damar hastalıkları oluşumu riskini azaltır. Domates yağ içermediği içinde damar tıkanıklığına neden olmaz ve damar sertliği ile mücadele eder.

Domatesin Prostat Sağlığına Faydası; Domates özellikle erkekler tarafından özenle tüketilmesi gereken bir sebzedir. Çünkü domatesin ana antioksidan maddesi olan likopen, prostat sağlığını olumlu yönden desteklemektedir.

Domates Hastalıklara Karşı Kalkan Görevi Görür; Domates zengin içeriği ile güçlü bir vitamin deposudur. Bu özelliği sayesinde felç, kalp hastalıkları, böbrek taşı, obezite, kemik erimesi, kanser, diyabet gibi rahatsızlıklara karşı koruyucu özellikler taşır.

Domatesin Kolesterole Faydası; Kandaki yağ seviyesinin yükselmesi sonucu oluşan kolesterol rahatsızlığıdır. Domatesin bir diğer faydası da kandaki kötü kolesterolün dengede kalmasını sağlamaktır. Kan basıncının da dengede kalmasını sağlayan besinler arasındadır.

Domatesin Kemik Sağlığını Korumaya Faydası; Domatesin likopen zengini olması sadece hücreler üzerinde değil kemikler üzerinde de etkilidir. Kalsiyum vitamini de içeren domates gelime çağındaki çocukların kemiklerinin gelişimini destekler. Menopoz sonrasında kadınlarda azalan östrojen hormonuna bağlı olarak ortaya çıkan kemik erimesi gibi rahatsızlıkların etkisini azaltan domates hücrelerinde canlı kalmasını sağlar.

Domatesin Kansere Karşı Faydası; Domatese kırmızı rengini veren likopen ile ilgili yapılan araştırmalarda kansere karşı koruyucu etki yarattığı bilinmektedir. DNA yapısını koruyan likopen ve serbest radikallerle savaşan antioksidan sayesinde kansere karşı savaşır. Çağımızın hastalığı olan kansere karşı korunmak için sağlıklı beslenme ve stresten uzak durmak oldukça önemliyken domates de içerdiği faydalı bileşenlerle kansere karşı bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanser riskini azaltır. Ancak tek başına hiçbir gıda mucize değildir. Kötü alışkanlıklardan uzak durmak ve sağlıklı beslenmeyi ihmal etmemekte bu noktada önem taşımaktadır. Domates içeriğinde bulunan folik asit, beta karoten ve önemli vitaminler sayesinde vücuda zarar vererek hasara sebep olan serbest radikallere karşı etkili mücadele eder.

Domatesin Zayıflamaya Faydası; Kilo vermek isteyenler olsun ya da kilo korumak olsun domates en ideal besinlerden birisidir. Düşük kalorili olması ve bol miktarda lif içermesi ve faydalı vitamin ve mineralleri ile domates kilo vermeye yardımcı olur. Sabah kahvaltılarında ya da akşam yemeklerinde salatalarda tüketilebilen domates düşük kalori içerdiği için kilo alımına neden olmaz ve aksine kilo vermeyi de kolaylaştırır.

Domatesin Göz Sağlığını Korumaya Faydası; Göz sağlığı için en faydalı vitaminlerden birisi A vitaminidir. Domates da bol miktarda bulunan A vitamini göz sağlığını korur kan hücrelerini besler. 1 bardak domates suyunda günlük alınması gereken A vitaminin % 20’si vardır.

Domatesin Böbreklere Faydası; Domates böbreklerde taş oluşma riskini azaltan besinlerden birisidir. Eğer mevcutta böbrek taşı varsa düşürülmesine yardımcı olur.

Domatesin Sindirim Sistemine Faydası; Lifli besinler sindirim sistemi için en faydalı besinlerdir. Domateste bulunan lif sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar ve bağırsak faaliyetlerini düzenler. Şişkinlik ve kabızlık gibi şikayetlerin azalmasını sağlar.

Domatesin Diğer Faydala;

  • Kan şekerini dengeler.
  • Tansiyonu düşürür.
  • Felç riskini azaltır.
  • Eklem ağrılarına iyi gelir.
  • Yüksek tansiyondan korur.

Domatesin faydalarından en iyi şekilde yararlanmak isteyen kişilere domatesi mevsiminde, taze ve çiğ olarak tüketmeleri tavsiye edilir. Özellikle pişirme işlemi sırasında domatesin içeriğinde yer alan pek çok yararlı enzim ve vitaminler yok olacağı için domatesin çiğ tüketilmesi çok önemlidir.

Çiğ domates tüketimi ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Domates asidik yapıda bir besin olduğu için tüketim miktarında aşırıya kaçılmamalıdır. Aksi halde reflü ya da gastrit gibi mide rahatsızlıklarına yol açabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA