Dut Pekmezi Faydaları Nelerdir, Kaç Kalori

dut pekmezi faydaları nelerdir, dut pekmezi kaç kalori
dut pekmezi faydaları nelerdir, dut pekmezi kaç kalori

En şifalı besinlerden biri olan karadut meyvesinden elde edilen dut pekmezi, en iyi antioksidan kaynaklarından birisidir. Enerji veren ve vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan dut pekmezi; vitamin ve mineral açısından da oldukça zengindir. Pekmezin daha çok kış aylarında tüketimi fazla olsa da eğer doğal ve katkısız bir dut pekmezi bulabiliyorsanız yaz ya da kış fark etmeden porsiyon kontrolü yaparak tüketebilirsiniz.

Dut Pekmezi 

Dut pekmezi karbonhidrat oranı yüksek bir besin olsa da porsiyon kontrolü yapılarak tüketildiği zaman kilo vermeyi bile kolaylaştırır. Demir ve protein içeren dut pekmezi başta öksürük olmak üzere pek çok rahatsızlığa da yararları vardır. Anne sütünü arttırdığı ile ilgili bazı araştırmalar olan dut pekmezi, antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudumuzu korur. Çinko ve magnezyum gibi mineraller içeren dut pekmezi bu mineraller sayesinde de vücut direncinin artmasını sağlar.

Dut Pekmezi Faydaları Nelerdir

dut pekmezi faydaları nelerdir
dut pekmezi faydaları nelerdir

Karaciğer; Karaciğer hastalıklarına karşı iyileştirici özelliği bulunan dut pekmezi, karaciğerde meydana gelen hasarın onarılmasına yardımcı olur. Karaciğer vücudumuzda kan dolaşımının düzenini sağlayan önemli  bir organdır ve beslenme düzenimizden direkt olarak etkilenir. Antioksidan içeren besinler karaciğer sağlığının korunmasında etkindir. Bunlardan birisi de dut pekmezidir.

Antioksidan Deposu; Dut pekmezinde bulunan antioksidanlar vücudumuza zarar veren serbest radikallere karşı savaşır. Bağışıklığı güçlendirir ve DNA onarımına katkı sağlar.

Kanser; Serbest radikallere karşı mücadele eden dut pekmezi, kansere karşı koruyuculuk sağlar. Dut pekmezinin kansere karşı koruyuculuk sağladığına dair birçok araştırma bulunmakla birlikte bunun antioksidan özelliğinden geldiği bilinmektedir.

Enerji Verir; Vücudumuzun günlük beslenmesinde en çok ihtiyaç duyduğu besinlerden birisi de karbonhidratlardır. Karbonhidratlar vücudumuza enerji ve güç verir.Ancak hangi tür karbonhidrat aldığınız çok önemlidir. Dut pekmezi kompleks yani faydalı karbonhidratlar grubundadır ve vücudumuza enerji verir.

Kemik Sağlığını Korur; Demir ve magnezyum mineralleri kemik sağlığının korunması ve güçlenmesi için en önemli vitaminlerdir. Dut pekmezi demir ve magnezyum içerir ve kemik sağlığının korunmasını sağlar. Kemiklerin güçlenmesi ve korunması için vitamin ve mineral zengini besinlerin tüketilmesi oldukça önemlidir.

Kalp Dostu; Kandaki kötü kolesterolün yükselmesini engelleyen dut pekmezi, demir, potasyum ve B vitamini içermesi sayesinde kalp sağlığını korur ve kalp krizi riskini azaltır. Damar sağlığı için de oldukça faydalı olan dut pekmezi kalp dostu besinlerden birisidir.

Demir Zengini; Vücudumuzun demir depoları genel sağlığımız için çok önem taşır. Demir eksikliği başta kansızlık olmak üzere, halsizlik ve kronik yorgunluk gibi yaşam kalitesini düşüren rahatsızlıklara neden olur. Demir eksikliği ayrıca hücre ve kan değerleri için de önemlidir. Dut pekmezi en iyi demir kaynaklarından biridir. Demir eksikliği olan bireyler ilaç takviyesi almakla birlikte beslenme şeklinden de çok etkilenir. Demir içeren besinlerin tüketilmesi demir eksikliğinin giderilmesinde çok fayda sağlar. Dut pekmezi vücudumuzda demir depolarının artmasını sağlar.

Kas ve Hücre Dokusunu Korur; Potasyum minerali vücudumuzda kas onarımını sağlayan minerallerin başında gelir. Dut pekmezinde bol miktarda potasyum bulunur. Potasyum minerali doku ve kaslarımızı güçlendirerek bedenimizi güçlendirir.

Sindirim Sistemi; Lif içeren besinlerden olan dut pekmezi mide ve sindirim sistemi için koruma sağlar. Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayarak mide hastalıklarına karşı korur.Lif içeren besinleri ve lifli beslenmenin faydalarını incelediğimiz lifli yiyecekler nelerdir yazımıza da bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Öksürük ve Balgam; Kış aylarında kötü havanın etkisiyle kuru öksürük ve balgam vücut direncini düşürür. Boğaz mukozası kuruyarak yutkunma ve konuşma zorluğu yaşatır. Kuru öksürüğü geçirmek için boğazın nemli ve yumuşak tutulması çok önemlidir. Kuru öksürükte günde 1 tatlı kaşığı dut pekmezi yemek öksürüğün geçmesini sağlar.

Dut Pekmezinin Diğer Faydaları; 

  • Cildi güzelleştirir, canlılık verir.
  • Beyin sağlığını korur ve sinirleri güçlendirir.
  • Kabızlığın geçmesine yardımcı olur.
  • Uyku bozukluklarına iyi gelir.
  • Kanı temizler.
  • Anne sütünü arttırır.

Dut Pekmezi Kaç Kalori

dut pekmezi kaç kalori
dut pekmezi kaç kalori

Yukarıda da gördüğünüz gibi dut pekmezinin faydaları sağlığımız için oldukça fazla. Ancak dut pekmezi ile ilgili en merak edilen konulardan birisi de dut pekmezinin kalorisi. Doğru ve dengeli tüketildiği taktirde dut pekmezi kilo vermeye de yardımcı olur. Dut pekmezi yağ ve kolesterol içermez. İçerisinde meyve şekeri bulundurur. Organik elde edilen dut pekmezi rafine şeker içermediği için vücudumuzda yağa dönüşmez.

Dut pekmezi tatlı bir besin olduğu için içerdiği kalori miktarı da önemlidir. Ancak porsiyon kontrolü yapılarak tüketilen dut pekmezi yüksek kalori alımına neden olmaz. 1 çorba kaşığı dut pekmezi yaklaşık 30 kaloridir. Bu açıdan bakıldığında günde 1 tatlı kaşığı pekmez tüketmek tatlı ihtiyacını karşılamaya yetecektir. Rafine beyaz şeker içermediği için de vücudumuza zarar vermez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA