Ebegümeci Nedir Faydaları Nelerdir

70
ebegümeci nedir faydaları nelerdir
ebegümeci nedir faydaları nelerdir

Ebegümeci Nedir

Yetişme imkanı oldukça yaygın bir bitki olan ebegümeci bitkisi Malvaceae ailesinden gelir. Deniz kenarlarında, yol ve nehir kıyılarında yetişen ebegümeci rutubetli alanlarda rahatlıkla büyüyebilen bir bitkidir. Ebegümeci toplandığı zamanda yani olgunluğa ulaştığı dönemde mor rengi olur.

Karabaş Otu Nedir Faydaları Nelerdir

Ebegümeci kullanımı M.Ö 8 Y.Y’a kadar dayanmaktadır. Geçmişte bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ebegümecinin yaprakları sebze olarak kullanılırken, günümüzde ebegümeci çiçekleri bitkisel ilaç olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Tıbbı ilaçların içinde kullanılan ebegümeci yaprakları yemek olarak da tüketilebilir. Ebegümeci yapısında mushil etkisi gösteren bazı bileşenler de vardır.

Gelin şimdi dilerseniz hep birlikte ebegümecinin faydalarını daha yakından görelim.

Ebegümeci Faydaları Nelerdir

ebegümeci faydaları nelerdir
ebegümeci faydaları nelerdir

Protein ve C vitamini bakımından zengin bir bitki olan ebegümecinin faydalarını aktarmadan önce besin değerleri ve içerdiği bileşenleri kısaca belirtelim. Ebegümeci iyi bir kalsiyum kaynağıdır ve fosfor içerir. Malvidin içeren ebegümeci diş etlerinde plak oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Ebegümeci içerdiği malvadin ile ağız içerisinde bakterilerle savaşır. Selenyum, sodyum, demir ve potasyum gibi sağlık için önemli vitaminler içeren ebegümeci, zengin besin değerleri ve vitaminleri ile şifalı bitkilerin başında gelir.

Ebegümecinin Faydaları; 

Kan Basıncını Dengeler; Ebegümeci kan basıncını düzenleyen besinlerden biridir. Ebegümeci çiçeğinden yapılan ebegümeci çayı kan basıncını yaklaşık 10 birim kadar düşürür. Hipertansiyonu düzenleyen ebegümeci tansiyona bağlı kalp rahatsızlıkları riskini azaltır. Uzmanlar tarafından haftada 3 gün tüketilmesi önerilen ebegümeci Kardüyovasküler rahatsızlıklarına karşı da vücudu korur. Ancak bu tür rahatsızlıklar için tüketilmeden önce kesinlikle doktora tavsiye edilmesi de önerilir.

Kan Şekerini Dengeler; Tip 2 diyabet hastalarının düzenli olarak ebegümeci yemeği ya da ebegümeci çayı tüketmesinin kan şekerini dengeleme sağladığı bilinmektedir. Şeker oranı çok düşük olan ebegümeci kan şekerini yükseltmez ve dengede kalmasına yardımcı olur.

Kolesterolü Dengeler; Ebegümeci, kandaki kötü kolesterol seviyelerini yükseltmez. Yüksek kolesterol kalp ve damar hastalıkları riskini arttırmaktadır. Düzenli olarak ebegümeci tüketmek kolesterolün dengede kalmasını sağlar.

Kansere Karşı Koruyucudur; Ebegümeci antioksidan içeriği yüksek bir besindir. Antioksidanlar vücudun doku ve hücrelerine zarar veren serbest radikallerle mücadele eder. Serbest radikaller hücrelere zarar verdiği için kanser hastalığını tetikler. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve serbest radikallerle mücadele etmek için antioksidan içeriği yüksek besinler tüketilmelidir. Ebegümeci iyi bir antioksidan kaynağıdır ve kansere koruma sağlar.

Soğuk Algınlığına İyi Gelir; Kış aylarında soğuk havaların ve virüslerin etkisi ile soğuk algınlığı görülür. Ebegümeci C vitamini içerir ve antioksidan içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığını kısa sürede geçirmek için Ebegümeci çayı içilmesi oldukça faydalıdır.

Stresi Azaltır; Günde 1 bardak ebegümeci çayı içmek stresin azalmasına yardımcı olur. Bunun yanında uyku sorunu yaşayanlar için de ebegümeci çayı tavsiye edilir. Ebegümeci çayı uykuya geçişi kolaylaştırır.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Sindirim Sistemine Yardımcıdır; Ebegümeci çayı hazmı kolaylaştırır ve mide gazını azaltır. Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayan ebegümeci bağırsak hareketlerini düzenler. Sindirim sisteminin düzenli çalışması kabızlık ve mide gazı rahatsızlıklarının geçmesini sağlar. Tükettiğimiz besinlerden etkilenen sindirim sisteminin daha iyi çalışması için ebegümeci tüketebilirsiniz.

Diş Sağlığı; Ebegümeci kalsiyum ve fosfor içerir. Diş sağlığını koruyan minerallerden olan ebegümeci, dişleri korur ve diş eti plağı oluşmasını önler. Ebegümecinde bulunan maldivin ve maldivin maddeler diş etini güçlendirir ve bakterilere karşı korur.

Gebelik Önler; Ebegümecinin tarihte bilinen etkilerinden birisi de gebeliği önlemesidir. Günde 2 fincan ebegümeci çayı içmek hamile kalmayı önler. Geçmişte kadınların gebeliği önlemek için kullandığı yöntemlerden biri olan ebegümeci yumurtanın kistik forma girmesine neden olur ve böylece hamile kalmak zorlaşır. Ebegümecinin bu etkisinden dolayı hamile kalmak isteyenlerin ebegümeci çayı tüketmesi önerilmez. Ebegümeci çayı hamilelik sürecinde de tüketilmemelidir. Rahim kasılmalarını tetiklediği için erken doğuma ve düşüğe neden olmaktadır.

Gastrite İyi Gelir; Gastrite iyi gelen çaylardan olan ebegümeci çayı, gastritin geçmesine yardımcı olur. Ancak farklı bir mide rahatsızlığı olan kişilerde alerjiye neden olabilir. Sadece mide gastriti rahatsızlığı olan hastalarda haftada 3 kere 1 fincan ebegümeci çayı tüketmesi önerilir.

Cilt Sağlığını Korur; Hücreleri besleyen ebegümeci cildin sağlıklı ve canlı olmasını sağlar. Ebegümeci çayı ya da ebegümeci yemeği tüketmek cildin canlanmasını sağlarken, solgun ten rengini azaltır. Ebegümecinin cilde faydasını arttırmak için ebegümeci çayı bir pamuk yardımı ile cilde de uygulanabilir.

Saç Derisini Temizler; Saç derisinin temiz olması kepek ve saç dökülmelerini azaltır. Saç derisini temizlemek ve beslemek için demlenen ebegümeci çayı saç derisine masaj yapılarak sürülür. Doğal bir temizleyici olan ebegümeci saç derisinde bit ve pireye neden olmaz.

Ebegümecinin Diğer Faydaları;

  • Ateşin düşmesine yardımcı olur.
  • Burun tıkanıklığını giderir.
  • Göz kuruluğunu azaltır.
  • Ayak şişkinliklerinin geçmesini sağlar.

Ebegümeci Çayı Nasıl Hazırlanır

ebegümeci çayı nasıl hazırlanır
ebegümeci çayı nasıl hazırlanır

Ebegümecinin taze yaprakları sebze olarak kullanılır ve yemeği yapılır. Ebegümecinin kuru çiçekleri ise çay olarak kullanılır. Ebegümeci çayını hazırlamak için 1 tatlı kaşığı kurutulmuş ebegümeci çayı 2 bardak kaynamış suyun içinde demlenir. Demlenmesi için yaklaşık 7-8 dakika yeterlidir. Demlenen ebegümeci çayı süzüldükten sonra kullanıma hazırdır. Ebegümeci çayı çay olarak içilebilir ve haricinden kullanılabilir.

Hibiskus Çayı Nedir Faydaları Nelerdir Zayıflatır Mı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA