Egzama Nedir Nasıl Geçer

egzama nedir nasıl geçer
egzama nedir nasıl geçer

Egzama Nedir Nasıl Geçer

Tıp biliminde en sık karşılaşılan cilt sorunlarından biridir egzama. Çevresel ve kalıtsal faktörlerin etkisiyle görüldüğü bilinen egzama için dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktır. Bu yazımızda egzama nedir, egzama nasıl geçer ve egzama için doğal tedavi yöntemleri hakkında bilgi edineceksiniz… İyi okumalar dileriz… Dilerseniz egzama belirtileri ve nedenleri konusunda daha detaylı bilgi almak için egzama nedir saç derisinde egzama yazımızı da okuyabilirsiniz.

Egzama Nedir

Egzama; deri üzerinde kızarıklık, döküntü, kabuk bağlama ve şişlik gibi belirtiler ile ortaya çıkan bir deri hastalığıdır. Pek çok çeşidi olmasına karşın en çok görülen türü atopik dermatit olan türüdür. Her 10 kişiden 1’inde rastlanan bir hastalık olan egzama insan vücudunda en çok kafa, el üstü, ense ve kol bölgelerinde görülmektedir.

Egzama Nasıl Geçer

egzama nasıl geçer
egzama nasıl geçer

Egzama tedavisi için öncelikle doktora gidilmelidir. Doktorunuzun tavsiye ettiği ilaç ve kremlerin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Egzama hastalığının tedavisi oldukça uzun süreli bir zamanı kapsamaktadır. Ve de hastalığın tedavisinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Egzama şikayetlerini en aza indirmek için dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

 • Egzamayı tetikleyen nedenlerin mümkün olduğunca ortadan kaldırılması gerekmektedir.
 • Uyku düzenine dikkat edilmelidir.
 • Stresli ve gergin ortamlardan uzak durulmalıdır.
 • Asitli yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Kozmetik ve her türlü kimyasal ürünlerle temas etmekten kaçınılmalıdır.
 • Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için cilt kesinlikle kaşınmamalıdır.
 • Çok şiddetli kaşıntıları hafifletmek için rahatlatıcı kremler sürülmelidir.
 • Pamuklu ve yumuşak kumaşlı giysiler tercih edilmelidir.
 • Yoğun nemden ve tozlu, kirli ortamlardan uzak durulmalıdır.

Egzama İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Kış aylarında yaz aylarına oranla daha fazla görülen egzama şikâyetlerinizi azaltmak için tamamen bitkisel malzemeler kullanarak hazırlanan doğal yöntemlerden de faydalanmak mümkündür. Egzamaya kesin çözüm olarak uzmanların tavsiye ettiği egzama bitkisel tedavi yöntemlerini sizler için araştırdık;

 • Egzama bitkisel tedavisinde sirke: Sirke tarih boyunca anti bakteriyel ve antiseptik özelliği ile pek çok sağlık sorununa çözüm olmuştur. Bu arada sirkeyi egzama tedavisinde kullanmak için cilt yüzeyinde açık yara olmamasına özellikle dikkat edilmesi gerektiğini de hemen hatırlatalım. Egzama bitkisel tedavisinde ciltteki kaşıntıyı hafifletmek ve yok etmek için öncelikle 3 yemek kaşığı elma sirkesini ve 3 yemek kaşığı içme suyunu karıştırın. Temiz bir pamuk yardımı ile egzamalı bölgeye sürerek uygulayın. Bu işlemi 2 – 3 günde bir uygulayabilirsiniz.
 • Egzama tedavisinde dut: Her derde deva meyvelerden biri olan dut egzamaya da iyi gelmektedir. Egzama bitkisel tedavisinde duttan yararlanmak için 2,5 su bardağı içme suyunu çelik bir tencere içinde kaynatın. Kaynamakta olan su içine 1 avuç dolusu kurutulmuş dut atın ve yaklaşık 7 – 8 dakika daha kaynatın. Ardından karışım ılıyınca elinizi suyun içine sokun ve yaklaşık 15 dakika bekletin. Sonrasında elinizi hemen yıkamayın. 1 saat kadar bekledikten sonra su ile durulayın. En etkili sonuçları almak için 2 hafta boyunca devam edeceğiniz bu işlemi 3 günde 1 kere olacak şekilde uygulayabilirsiniz.
 • Egzama bitkisel tedavisinde aleovera: İçeriğindeki besleyici ve onarıcı vitamin & mineraller barındıran aleo vera özü cilt bakımında da çok etkili bir bitkidir. Aleovera bitkisinin yaprağını ikiye böldüğünüzde ortaya çıkan özü direkt olarak egzamalı bölgeye sürün. Bir süre bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Egzamaya bağlı olarak görülen kaşıntı ve hassasiyeti alarak cilt yapısının yenilenmesi de sağlayacaktır.
 • Egzama bitkisel tedavisinde havuç: Birçok sağlık sorunun çözümünde etkili rol oynayan havucun faydalarından biri de egzama tedavisinde önemli etkiler göstermesidir. İçeriğindeki A vitamini ile cilde oldukça olumlu etkiler gösteren havucun egzama için kullanımı şu şekildedir. Öncelikle 1 havucu yıkayın ve uygun bir kap içinde haşlayın. Yumuşayan havucu püre haline getirin ve ezin. Egzamalı bölgeye sürün ve bir saat kadar bekleyin. 1 saat sonra ılık su ile yıkayın. Bu uygulamayı her gün düzenli olarak yapmayı ihmal etmeyin.
 • Egzama bitkisel tedavisinde süt: Soğuk sütü temiz bir pamuk yardımı ile egzamalı bölgeye uygulayın. Bir süre bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Egzama tedavisinde süt uygulamasını günde 2 ya da 3 kez rahatlıkla yapabilir kaşıntı ve tahriş gibi şikayetlerinizi en aza indirebilirsiniz.
 • Egzama bitkisel tedavisinde atkuyruğu otu: Bitki çayı şeklinde yaklaşık 1 litre kaynar su içinde demleyerek hazırladığınız atkuyruğu otu karışımını egzama olan bölgeye temiz bir pamuk yardımı ile sürün. 20 dakika kadar bekledikten sonra durulayın. Bu işlemi günde 2 kez uygulayabilirsiniz.
 • Egzama bitkisel tedavisinde adaçayı ve kekik: 1 su bardağı kaynar su içine eşit miktarda adaçayı ve kekik ilave edin. 15 dakika demlenmesini bekledikten sonra karışımı süzün ve her gün düzenli olarak yemekten önce için. Günde 1 kere tüketmeniz yeterlidir.
 • Egzama bitkisel tedavisinde papatya çayı: Sağlık sorunlarına bitkisel çözüm önerilerinden biri de papatyadır. Papatya çayı gibi papatya yağının faydaları da sağlık açısından çok önemlidir. Egzama bitkisel tedavisinde papatya kullanımı için 1 bardak suyu kaynatın. İçine kurutulmuş papatya yapraklarını atın ve demlenmesi için 15 dakika kadar bekleyin. Süzdüğünüz karışımı temiz bir pamuk yardımı ile egzama olan bölgeye nazik hareketler ile sürün. Hemen yıkamayın. 20 dakika kadar bekleyin. Sonrasında ılık su ile durulayın. Papatya çayını her gün düzenli olarak uyguladığınızda egzama şikayetlerinizin önemli oranda azaldığını fark edeceksiniz.
 • Egzama bitkisel tedavisinde salatalık: Cilt sağlığı denilince akla ilk gelen sebzelerden biri de salatalıktır. Salatalık içeriğinde değerli vitamin ve bileşenler sayesinde cilt yenilenmesinde de egzama tedavisinde de çok önemli etkiler göstermektedir. Bunun için 1 adet taze salatalığı rendeleyin. Egzamalı bölgeye sürün. Bir süre bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Her gün düzenli olarak uygulayın.

ÖNEMLİ!!! Faydaloji.com sitemizde yayınlanan tüm video, makale, yazı ve tüm yorumlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sözü edilen besinlerin faydaları ya da tavsiye edilen bitkisel tedavi yöntemleri genel varsayımlardan oluşmaktadır ve zamanla güncelliğini yitirebilir. Tavsiye niteliğinde olan tüm öneriler tıbbi teşhis ve tedavini yerine geçemez. Kişiye özel tedavi yöntemleri için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sitemizde tavsiye edilen her bitkisel uygulama öncesinde uzman doktora danışılmalıdır. Uzman doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan dolayı ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve yan etkilerden sitemiz sorumlu değildir. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan tüm kişiler bu uyarıyı kabul etmiş sayılacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA