Egzersizin Faydaları Nelerdir, Düzenli Egzersiz Yapmak

egzersizin faydaları nelerdir, düzenli egzersiz yapmak
egzersizin faydaları nelerdir, düzenli egzersiz yapmak

Sağlıklı bir yaşam ve beden için egzersiz yapmak çok önemlidir. Kronik rahatsızlıklardan kurtulmak, kalp ve damar sağlığını korumak için düzenli egzersiz yapmak çok önemlidir. Bunun yanında zayıflamak isteyenler için de en iyi seçeneklerden birisi egzersiz yapmaktır. Yapılan son araştırmalara göre egzersiz yapmanın beyin fonksiyonlarını güçlendirdiği ve alzheimer gibi nörolojik hastalıkların riskini azalttığı ortaya çıkmıştır. Bu yazımızda egzersizin faydaları nelerdir, düzenli egzersiz neye iyi gelir ile ilgili bilgiler bulabileceksiniz.

Egzersiz

Zayıflamak, formda kalmak ya da kilo vermek için egzersiz yapmanın yanı sıra kronik hastalıklarından kurtulmak ve etkilerini azaltmak için de egzersiz yapmak oldukça faydalıdır. Egzersiz yapmanın çok farklı yöntemleri vardır. En kolay ve en etkili olanı ise; yürüyüş yapmaktır. Haftada 3 gün 45 dakika yürüyüş yapmak birçok hastalığın riskini ve etkilerini azaltır. Yüzmek, plates yapmak, dans etmek, ip atlamak egzersiz yapmanın diğer çeşitleri arasındadır. Bu egzersizlerin başta kas yapısı olmak üzere, kilo vermek, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olmak, kalp ve damar sağlığına iyi gelmek gibi etkileri vardır.

Egzersiz Yapmanın Faydaları Nelerdir

egzersiz yapmanın faydaları nelerdir
egzersiz yapmanın faydaları nelerdir

Sayısız faydası olan egzersiz yapmak, kimileri için vazgeçilmez bir tutku olsa da kimileri için de vakit darlığından dolayı pek yapılamıyor. Ancak günümüzün yoğun çalışma koşullarına rağmen haftada 3 gün de olsa egzersiz yapılmalı ve sağlıklı beslenme ile desteklenmeli. İşte egzersiz yapmanın faydaları; 

Egzersiz Yapmak Stresi Azaltır; Günümüzün stresli yaşam şartlarından kurtulmanın en iyi alternatif yöntemlerinden birisi egzersiz yapmaktır. Egzersiz, stresi azaltır ve kişiye enerji verir. Özellikle sabah saatlerinde egzersiz yapmak kişiyi güne hazırlar ve daha enerjik olmasını sağlar.

Mutluluk Hormonu Salgılar; Egzersiz ile birlikte vücuda mutluluk veren endorfin hormonu salgılanması artar. Bu hormonun salgılanması kişiye mutluluk verir ve ruh sağlığı üzerinde olumlu etki yapar.

Alzheimer’a Karşı Etkilidir; Yaşın ilerlemesi ile nörolojik hastalıkların riski de artabilir. Ancak daha sağlıklı bir yaşam için egzersiz yapılması hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Bu hastalıklardan birisi de alzheimer hastalığıdır. Beyin hücrelerinin tahrip olması ile ortaya çıkan alzheimer hastalığı riskini azaltmak için bol egzersiz ve yürüyüş yapılması çok önemlidir. Egzersiz hafızayı güçlendirir ve beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Bağımlılıktan Korur; Düzenli egzersiz yapmak alkol ve sigara gibi bağımlılıkların azalmasına yardımcı olur. Egzersiz vücudun ritmini sağlar ve bu maddelere karşı olan bağımlılığın azalmasını ve uzun vadede bu maddelerden kurtulunmasını sağlar.

Uyku Düzeni; Uyku düzeninin bozuk olması, uyuyamamak ya da uyanmakta güçlük çekmek gibi durumların geçmesini sağlamanın yollarından birisi de egzersiz yapmaktır. Düzenli egzersiz yapmak kişinin metabolizmasının daha iyi çalışmasını ve vücudunun ritmini bulmasını sağlar. Bu durum uyku düzenine de olumlu etki eder, sağlıklı bir uyku uyumayı sağlar.

Kilo Vermeyi Sağlar; Fazla kilolarından kurtulmak isteyenlere en çok önerilen aktivitelerden birisi de egzersiz yapmaktır. Sağlıklı beslenme düzeni içinde egzersiz yapmak, kilo vermeyi kolaylaştırır ve sağlıklı kilo vermeyi sağlar. Egzersiz yapmak metabolizmayı hızlandırıp kilo vermeyi kolaylaştırır.

Düzenli Egzersiz Yapmak

düzenli egzersiz yapmak
düzenli egzersiz yapmak

Hastalıklardan Korur; Düzenli egzersiz yapmak vücuda enerji vererek kişinin daha sağlıklı olmasını sağlar. Hastalıklara karşı korur. Kalp, şeker ve tansiyon gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır ve bu hastalıkları olan kişiler düzenli olarak egzersiz yaptıkları zaman bu hastalıkların etkileri azalır.

Felç Riskini Azaltır; Düzenli egzersiz yapmak felç hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Cinsel Yaşam; Düzenli olarak egzersiz beden sağlığını korurken, bir diğer faydası da cinsel yaşama olan etkileridir. Egzersiz yapmak kişiye enerji verir, kişi kendini daha enerjik ve güçlü hisseder. Bu durum kişinin cinsel sağlığını olumlu etkiler. Erkeklerin düzenli egzersiz yaptıkları zaman ereksiyon sorunu yaşama riskleri azalır.

Egzersiz Yapmanın Diğer Faydaları; 

  • Mutluluk verir.
  • Bedenin sıkılaşmasını sağlar ve daha formda bir vücuda kavuşturur.
  • Ödem ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

Egzersize Hayatınızda Yer Açın

egzersize hayatınızda yer açın
egzersize hayatınızda yer açın

Egzersiz yapmanın bu kadar faydası varken, egzersiz yapmamak olmaz. Daha sağlıklı bir yaşam ve formda bir vücut için egzersiz yapılmalıdır. Egzersizi sadece spor salonunda yapmak gibi düşünülmemeli. Yemekten sonra yürüyüş yapmak, evde plates yapmak ya da gün içinde araba ile gidilecek kısa mesafeye yürüyerek gitmek de hareket etmeyi sağlar ve egzersiz etkisi sağlar.

Aşağıdaki Yazımız Da İlginizi Çekebilir;

Yürüyüşün Faydaları, Yürüyüş Yaparak Zayıflamak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

CAPTCHA